Po r.1497 tvrz zaniklá beze stop. Koncem 16.st. vybudována renesanční budova. Po r. 1691 přestavěna a rozšířena v barokním slohu, označovaná jako zámek. Do r.1855 sloužil potřebám místního pivovaru. V druhé pol.19.st. zámek změněn v obytnou budovu.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
© Luděk Pitter 03/2007
Ves je poprvé doložena v r. 1339. Z r. 1480 pochází první a zároveň poslední písemná zmínka o tvrzi. Po roce 1497 tvrz zpustla a beze stop zanikla. Připomíná ji jen malé návrší zastavěné bytovou výstavbou. Při semínském dvoře byla koncem 16. stol. vybudována renesanční budova, která sloužila správě semínského dvora, náležející pardubickému komornímu panství. Po r. 1691 došlo k přestavbě a rozšíření původní budovy v barokním slohu. Od té doby byla označována jako zámek. Jako sídlo správy dvora sloužil zámek až do r. 1780, kdy byl dvůr rozparcelován. Do r. 1855 sloužil administrativním potřebám místního pivovaru. V druhé pol. 19.stol. byl zámek změněn v prostou obytnou budovu a tomuto účelu slouží dodnes. Zámeček stojí uprostřed obce. Jedná se o architektonicky nevýraznou jednopatrovou dvoukřídlou budovu krytou polovalbovou střechou. Na hřebeni je umístěna polygonální věžička. Budova veřejnosti nepřístupná.
Pavel Vítek, 3.8. 2006
historie

Semín

Na místě nynějšího zámečku v Semíně nad Labem (u Přelouče) stávala tvrz zemanská, na níž seděl r. 1339-1359 Heřman ze Semína ; téhož bratr Přešek seděl v Chomuticích. 3) Po něm nastoupil Mikuláš Tatka ze Semína, jenž přichází r. 1379 jako patron kostela zdejšího. V následujících dobách připomíná se několikrát (1395-1404) Jan Sirotek ze Semína, jenž seděl na blízké Žehouni; týž by se však sotva srovnati mohl s Janem nížepsaným. Současně totiž seděla na Semíně Anna ze Slatinek jinak z Rychnova, a sice roku 1398-1402 sama, r. 1402 však se synem svým Janem ze Slatiny, který se před tím z Valečova psal a do r. 1414 příjmí Bartoš míval. 4) Bylť rod tento rozšířen po Hradecku i Boleslavsku a vládl kolikerým menším zbožím. V následujících dobách seděl na Semíně rod Hanykéřův, kteří se ze Semína nad Labem psávali; k rodu tomuto náležel Jan ze Semína (1505), jenž tvrze Nebovid dosáhl. Tu potomci jeho r. 1601 vymřeli. V ty časy již byla rodná…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého I., 8.2. 2017

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Semín

Místa v okolí

 Semínský akvadukt
 kostel sv. Kříže
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Zdechovice
 Žáravice
 Štěpánov
 Valy u Přelouče
 Klamoš
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 Lepějovice
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 Horušice
 kaple Panny Marie
 Kasalice
 Kojice
 Hradišťko
 tyrolská zvonice
 evangelický kostel
 Choltice
 Kolo
 Semtěš
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Týnec nad Labem
 Svojšice
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 radnice
 radnice
 Kozelkova vila
 barokní kamenný most
 loretánská kaple
 kostel sv. Vavřince
 Rohoznice
 Obědovice
 Krchleby
 Žehušice
 Rohoznice
 Žehušice
 Karlova Koruna
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Prokopa
 Staré Čívice
 kostel Všech svatých
 obecná škola
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Staré Čívice
 Barborka
 Veselá
 Přestavlky
 Blatník
 Kosice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Vojtěcha
 Kratonohy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Kačina
 Luková
 Lipovec
 Klešice
 kaple sv. Jiří
 fara
 Stoupec
 Mrdice
 Škroupův dům
 panský dvůr
 Korce
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Heřmanův Městec
 Červený Domek
 mlynářská vila
 mariánský sloup
 Nové Dvory
 kostel sv. Jakuba
 vodárenská věž
 Choťovice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Lochy
 Třebešice
 kostel sv. Víta
 Libčany
 Libčany
Kontaktní informace
Semín 1
535 01 Přelouč

Vlastník:
Rodina Kubíčků
z Prahy
Základní informace místa
ID místa: 4486
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama