Zámek postaven r.1765 Arnoštem L. Bludovským z Bludovic na místě staršího kláštera benediktek z r.1269. R.1902 adaptován na nemocnici (až do r.1968). V 80. letech v důsledku podolování a statických poruch stržen.
Hlavní obrázek místa
Pohled přes zatravněnou plochu na níž stával zaniklý zámek Orlová ke kostelu
© Jan P. Štěpánek 09/2007
Zámek v dnešním průmyslovém a modernizací poznamenaném městě Orlová by návštěvník hledal marně. Stával na volném prostrantví uprostřed dnešního orlovského zámeckého parku, nedaleko současné dominanty orlové, římsko-katolického farního chrámu. Výstavná barokní budova z roku 1765, která byla založena na místě staršího patství kláštera benediktek z Týnce u Krakova z roku 1269 z podnětu knížete Vladislava Opolského, byla vybudována nákladem význačného slezského šlechtice Arnošta Leberechta Bludovského z Bludovic. Roku 1902 v zámku byla zřízena nemocnice, adaptovaná za 1. světové války a existující do roku 1968. Později byl objekt upraven pro kulturní účely. V 80. letech 20. století se však na zámku, který předtím vážně poškodil požár, začly objevovat vážné statické poruchy způsobené poddolování. Zámek byl proto stržen a s ním zlikvidována i část zámeckého parku, jež je dnes pomalu obnovován. Pozdně barokní zámek tvořila obdélná jednopatrová budova o rozměrech půdorysu 48 x 16 m, která byla ve 20. či 30. letech 19. století klasicistně přestavěna.
Jan P. Štěpánek podle Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča),, 26.1. 2005
popis

Popis orlovského zámku

Původní orlovský pozdně barokní zámek Budovských byl rozměrnou patrovou budovou o rozměrech 48 x 16 m, krytý vysokou mansardovou střechou s několika vikýři. Po stranách se k objektu přimykaly dvouosé přízemní části budovy. Severní devitiosé průčelí mělo ve středu třiosý mělký patrový rizalit ukončený nad úrovní korunní římsy vysokým trojúhelným štítem s rodovým znakem stavitele zámku a jeho manželky. Jižní (zahradní) průčelí nad svahem bylo také devítiosé, opět se středovým trojůhelným rizalitem (s módní sallou terenou), zde však dvoupatrovým, zakončeným atikou. Po roce 1802 byl zámek Magnusem Jáchymem Bludovským klasicistně přestavěn. Do úrovni patra byly dostavěny boční přízemní křídla a objekt tak sjednocen do budoucí patrové obdélné budovy. Salla terena byla přeměněna na rozsáhlý vestibul s dvojitým schodištěm. K jižnímu průčelí byl dostavěn balkon podepřený pilíři. Fasáda byla v přízemí členěna novou rustikální výzdobou, patro získalo…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 9.4. 2007

historie

Orlovský zámek

Orlová se poprvé připomíná roku 1227. Někdy mezi léty 1268 – 1291 bylo v Orlové založeno na žádost opolského vévody Vladislava benediktinské opatství. V době reformace místní klášter upadal a v roce 1561 odtud byli mniši vyhnáni evangelickým těšínským vévodou Václavem a orlovský klášterní statek byl připojen k vévodskému panství Fryštát. Roku 1571 koupil Orlovou od těšínského vévody Václav Cikán ze Slupska. Jeho syn Mikuláš prodal v roce 1615 Orlovou Jáchymovi Bludovskému z Bludovic. Tento rod držel Orlovou až do roku 1838. Ani Cikánové ze Slupska, ani příslušníci rodu Bludovských z Bludova v Orlové nesídlili. Teprve Arnošt Leberecht Bludovský z Bludovic vytvořil zvláštní orlovský statek a v roce 1765 nechal v nejvýše položené části Orlové východně od kostela postavit zámek. Zámek byla pozdně barokní jednopatrová obdélníková budova krytá mansardovou střechou se vstupním průčelím obráceným k severu. K první…  číst dále

Jan Rolenc podle: F.Musil, M.Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, 6.3. 2005

pověsti

Původ názvu Orlová

Název města vznikl dle staré pověsti podle orla, který se s hostií v zobáku zjevil knížeti Měškovi a jeho ženě Ludmile během lovu v pustině. Nedlouho poté knížecí manželé počali syna, který po narození dostal jméno Kazimír. Kníže nechal na paměť této události místo nazvat Orlovou a nechal zde postavit kapli.

M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005, 9.4. 2007

Půdorys místa

Výřez z mapy měření stabilního katastru z roku 1836 se zámkem (označen šipkou)
© Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Orlová

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 Doubrava
 kostel sv. Anny
 Dolní Suchá
 Karviná - Doly
 Prostřední Suchá
 Dolní Lutyně
 Rychvald
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 Horní Suchá
 Solca
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 Závada
 Stonava
 Radvanice
 ZOO Ostrava
 socha sv. Floriána
 Radvanický pivovar
 Šenov
 Fryštát
 důl Michálka
 fara
 kašna
 radnice
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Anny
 školní budova
 Janečkův mlýn
 vodárenská věž
 Kotulova dřevěnka
 Stonava
 halda Ema
 Důl Heřmanice
 Bartovice
 důl Ema a Lucie
 Životice
 Ráj
 důl Neumann
 Důl Petr Bezruč
 důl Prokop
 evangelický kostel
 vodárna na Hladnově
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 důl Trojice
 vodárenská věž
 větrný důl Vrbice
 kaple na Zámostí
 důl Josef
 radnice
 Sýkorův most
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Rovninské balvany
 sloup Panny Marie
 socha sv. Floriána
 nová radnice
 stará radnice
 Areál MINIUNI
 Prostřední Bludovice
 vila Felixe Neumanna
 hotel Imperial
 Německý dům
 vila dr. Julia Eisnera
 důl Alexandr
 Kunčičky
 Palác Elektra
 Dům umění
 Pomník sv. Václava
 Horní Bludovice
 Důl Jindřich
 Polský dům
 Prstná
 Bohumín
 Městská jatka
 strážní věž
 štola Hubert
 důl Šalamoun
 kostel sv. Trojice
 Dolní Marklovice
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 Dolní Marklovice
 dvůr Paseky
 Chałupki
 Landek
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kříže
 Vítkovice
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 kaple sv. Barbory
 jáma Josef
 Pitrov
 Žermanický lom
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Annin dvůr
 Stanislavice
 Dolní Soběšovice
 Chotěbuz
 Podobora
 Rybí dům
 Vratimov
 kostel sv. Kateřiny
 Manor house
 Jubilejní kolonie
 Hradiště
 Lovecký zámeček
 Vratimov
 Horní Soběšovice
 kostel sv. Stanislava
 Šilheřovice
 Husův sbor
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Zábřeh
 kostel Všech svatých
 Řepiště
 socha sv. Floriána
 Panský pivovar
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 Třanovice
 Stará Bělá
 Horní Žukov
 evangelický kostel
 Brandýs
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Těšín
 synagoga
 městské hradby
 studna tří bratří
 radnice
 Městská střelnice
 kostel sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 2820
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama