Pietní místo vybudované na ploše nacisty zlikvidovaného židovského hřbitova z nalezených pozůstatků náhrobních kamenů. Hřbitov je připomínán již roku 1814. Obřadní síň z r. 1860 zanikla r. 1946 při výstavbě hřbitova sovětských vojáků.
Hlavní obrázek místa
pohled na několik zachovalých náhrobků a mohyla z torz náhrobků v pozadí
© Jan P. Štěpánek 04/2009
Židovský hřbitov, respektive pietní místo vybudované ze stylizovaně situovaných zrekonstruovaných náhrobků zaniklého hřbitova hlučínských Židů. Ty byly vyzvednuty z potoka, kam je jako stavební materiál použili v době okupace nacisté. Prostor s památníkem se nachází v severovýchodní části Hlučína, v místní části Rovniny, v sousedství hřbitova padlých sovětských vojáků ve 2. světové válce. Areál je volně přístupný.
Jan P. Štěpánek, 10.6. 2009
historie

Nepočetné židovské osídlení v Hlučíně je doloženo až od 1. čtvrtiny 18. století. Prudký nárůst komunity se projevil až ve 2. čtvrtině 19. století avšak s připojením Hlučínska k Československu po 1. světové válce opět téměř zanikla. Do roku 1790 směli Židé bydlet pouze na předměstích, až poté se některé rodiny zabydlely i ve městě. Někdy kolem roku 1800 již v Hlučíně existovala první židovská modlitebna. Klasicistní synagoga z let 1840–43 byla vystavěna před bývalou Opavskou bránou, vně města, ale již od 1. světové války byla nevyužívaná a v roce 1931 beze zbytku zbořena. Ještě starší než synagoga byl židovský hřbitov z roku 1814, který vznikl ve východní části vnějšího města, v části zvané Rovniny. Součástí hřbitova byla i obřadní síň z roku 1860. Hřbitov byl kompletně zničen nacisty v období 2. světové války. Velká část cenných náhrobních kamenů byla využita pro zpevnění břehů a dna místního potoka, část byla zničena…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1998, 10.6. 2009

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hlučín

Místa v okolí

 městské hradby
 Hlučín
 poutní kříž
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr se stodolou
 Dobroslavice
 kostel sv. Jakuba
 jáma Josef
 Hošťálkovice
 kaple sv. Barbory
 Annin dvůr
 štola Nový
 štola Tereza
 štola Štolní
 štola Vilemína
 Landek
 Třebovice
 Manor house
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
 štola Hubert
 Závada
 Závada
 Dolní Benešov
 Ostrá hůrka
 Milotička
 Smolkov
 větrný důl Vrbice
 Poruba
 dvůr Paseky
 Důl Jindřich
 kostel Krista Krále
 Polský dům
 strážní věž
 Svinov
 vila Felixe Neumanna
 Bělá
 nová radnice
 Smolkov
 Městská jatka
 kaple sv. Kříže
 důl Šalamoun
 Důl Heřmanice
 Dům umění
 Stříbrná věž
 Palác Elektra
 důl Josef
 socha sv. Floriána
 hotel Imperial
 Německý dům
 Chałupki
 kaple na Zámostí
 vodárna na Hladnově
 Sýkorův most
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 radnice
 městské hradby
 Areál MINIUNI
 Rovninské balvany
 Důl Petr Bezruč
 Bohumín
 důl Prokop
 důl Trojice
 radnice
 Vítkovice
 Husův sbor
 Zábřeh
 důl Ema a Lucie
 Hrabyně
 kostel sv. Pavla
 Bolatice
 Slezskoostravský hrad
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 důl Neumann
 halda Ema
 ZOO Ostrava
 důl Michálka
 hrobka Lichnovských
 Kunčičky
 Chuchelná
 Rychvald
 důl Alexandr
 kostel sv. Ducha
 Jubilejní kolonie
 kostel sv. Anny
 Albertovec
 Polanka nad Odrou
 důl Michal
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 kostel Panny Marie
 Radvanický pivovar
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Kyjovice
 Radvanice
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Anny
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 kostel sv. Kateřiny
 Štítina
 Přerovec
 Bítov
 kostel sv. Kateřiny
 Stará Bělá
 Kravaře
 Pustá Polom
 Polanská niva
 Bartovice
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 Šenov
Základní informace místa
ID místa: 7917
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama