Bývalý klášter a již zaniklá loretánská kaple z let 1719-1740 byly postaveny podle plánů Františka Maxmiliána Kaňky.
Hlavní obrázek místa
muzeum Loreta - Chlumec nad Cidlinou
© František Kinař 05/2017
Chlumec nad Cidlinou je město v okrese Hradec Králové. Nachází se asi 27 km západně od krajského města Hradce Králové. K městu patří také tři předměstí – Hradecké Předměstí, Kolínské Předměstí a Pražské Předměstí. Zaniklá loretánská kaple se nacházela severně od náměstí, v areálu muzea mezi ulicemi Kozelkova a Pod Loretou, v linii ulice Říhova. V městském muzeum Loreta spatříte výstavy zvané Ostrostřelecká expozice - připomínka selských bouří r. 1775, Selská jizba, Měšťanský interiér 19. století, Cechy a řemesla, Školství, Slavní rodáci nebo Ze selského hospodářství - praní prádla, zpracování lnu, máselnice, chov ovcí, včelařství, pražení kávy.
čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 21.5. 2017
historie

Loretánská kaple - Santa Casa, byla postavena roku 1719 z iniciativy Václava Norberta Oktaviána hraběte Kinského, který byl majitelem chlumeckého panství. Původně měla být kaple součástí kláštera piaristů, kde měla být centrem nově zřízeného poutního místa. Tento záměr však nebyl realizován a výstavba byla ukončena roku 1740. Jako architekt byl k realizaci stavby poutního místa vybrán František Maxmilian Kaňka. Areál byl postaven jako uzavřený, čtyřkřídlý, s okosenými rohy a s ambity ve všech křídlech. Santa Casa byla zbudována uprostřed areálu a byla vybavena čtyřmi oltáři. Podle fundační listiny z roku 1740 byl u kaple vydržován kaplan, který měl každý den sloužit zádušní mše za zemřelé příslušníky rodu Kinských a který se měl starat o výuku a upevňování katolické víry. Santa Casa byla zrušena za josefínských reforem. Chlumecký děkan Unfried i vrchnost se snažili rozhodnutí zvrátit, ale jejich žádost byla roku 1787…  číst dále

čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 21.5. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 Luková
 Klamoš
 Mlékosrby
 Přestavlky
 Hradišťko
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 Barchůvek
 panský dvůr
 Korce
 kostel sv. Havla
 Obědovice
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Barchov
 Žáravice
 radnice
 synagoga
 Libeň
 Babice
 Choťovice
 Kratonohy
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Kasalice
 Sloupno
 kostel sv. Kříže
 Stará Báň
 Semín
 Hlušice
 kostel sv. Martina
 Semínský akvadukt
 kostnice
 Skřivany
 fara
 kostel sv. Gotharda
 rozhledna Pod Strání
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 Rohoznice
 evangelický kostel
 Kolo
 Bolice
 Kojice
 Mastnice
 Kunčice
 Týnec nad Labem
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 radnice
 Sekeřice
 Nechanice
 Sekeřice
 židovský hřbitov
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Býchory
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Valy u Přelouče
 Konárovice
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 13371
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama