Novodobá křížová cesta z r. 2015 s keramickou výzdobou vede k pův. mariánské kapli, postavené r. 1889 na místě zbořené kaple z 18. stol. Autorkou výzdoby kaple i křížové cesty je Marie Klimešová z Poličky.
Hlavní obrázek místa
kaple křížové cesty k Jelínku
© Simona Kidlesová 09/2020
Ke křížové cestě a kapli u Jelínku vede z Poličky na jih modrá turistická značka přes Šibeniční vrch do Korouhve a cyklotrasa 4106. Slepá silnička do osady Jelínek odbočuje jižně od Poličky ze silnice II/360 (Polička-Jimramov) k západu. U ní se nacházejí jednotlivá zastavení křížové cesty. Při jejím jižním okraji pak stojí i zmiňovaná kaplička.
23.9. 2020
historie

Osada Jelínek pod stejnojmenným návrším je malá vesnice asi s 10 obyvateli, část obce Kamenec u Poličky, od níž se nachází asi 2,5 km na jihovýchod. Mezi osadou a městem Polička stojí kaplička. Stará pověst o ní říká, že zde za švédských válek padli dva důstojníci. Vdovy po nich nechaly postavit na tom místě kapličku. V kapličce byl vyryt letopočet 1717. Na omítce se našly zabílené malby sv. Josefa s Jezulátkem a Pannou Marií. Po roce 1880 kapličku osadníci z Jelínka a někteří dobrodinci zbourali, protože se zdi a klenba rozpadaly. Kapličku pak postavili novou a v roce 1889 byla vysvěcena. Svěcení vykonal kaplan Dvořák z Poličky. Osadníci z Jelínka se o kapličku starali a chodili se do ní modlit. Kapličku si doplňovali obrazy a soškami svatých. Po r. 1960 se začaly sošky a obrazy ztrácet a téměř nic z nich nezbylo. V r. 2007 paní Marie Klimešová z Poličky zhotovila do kaple…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.9. 2020

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Polička-Dolní Předměstí

Místa v okolí

 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 Tylův dům
 Polička
 radnice
 městské opevnění
 Pomezí
 Jimramov
 Jimramov
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Markéty
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 Skály
 Brtounova chalupa
 pomník železnice
 radnice
 Bystré
 kostel sv. Kateřiny
 Dalečín
 Dalečín
 Karle
 kostel sv. Erasma
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Svojanov
 Drátenická skála
 Zkamenělý zámek
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 rozhledna Terezka
 Karlštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Kadovské železárny
 Kadov
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Karasín
 panský dvůr
 Skalský dvůr
 Čachnov
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Mikuláše
 Toulovcovy maštale
 Jarošov
 Langrova vila
 Medlovský rybník
 kostel sv. Jiří
 Lamberg
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 kašna Píseň hor
Základní informace místa
ID místa: 15231
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama