Zachovalý, původně gotický kostel ze 14. století (loď), koncem 15. stol. přestavěn a přistavěna pozdně gotická věž s dlátkovou střechou, další přestavby v průběhu 18. - 20. stol. (kruchta, oratoř, předsíň). V interiéru hodnotné nástěnné malby sv. Kryštofa z 16. století. Přístupný v době bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihovýchodu ze hřbitova
© Jaroslav Špiroch 11/2020
Boršov nad Vltavou (německy Payreschau) je obec ležící v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský, zhruba 6,5 km jihozápadně od Českých Budějovic. První písemná zmínka pochází z r. 1261, kdy se jako svědek na listině jmenuje Albert z Boršova (viz hrádek Boršov). V obci se nachází dále zámek Poříčí, kaplička sv. Jana Nepomuckého, výklenková kaple sv. Petra a výklenková kaple P. Marie. Nedaleko pak směrem na Záhorčice hrádek Boršov (viz samostatná hesla). Na území obce je přírodní památka Vltava u Blanského lesa (Natura 2000). Obcí prochází cyklistická stezka 7. EV7, Greenway RD, Vltavská. V Boršově nad Vltavou končí vodácky nejfrektovanější úsek Vltavy (z Vyššího Brodu).
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020
popis

Areál kostela se nachází na vyvýšeném místě v historickém jádru obce. Jednolodní kostel s pravoúhlým kněžištěm (sklenuté dvěma poli křížové žebrové klenby, svorníky zdobeny pětilistou růží). Na severní straně je valeně klenutá sakristie. Nad sakristií je oratoř, která je otevřena oknem do prostoru kněžiště. Plochostropá loď kostela je přístupna ze severu lomeným portálem skrytým v předsíni ( na jižní straně lodi hodnotné nástěnné malby sv. Kryštofa ze 16. století, na stropě pozdně barokní freska ze života sv. Jakuba). Druhý lomený portál je v ose západní stěny skryt v podvěží. Pozdně gotická věž s dlátkovou střechou je přistavěna k západnímu průčelí. Zařízení: rozměrný hlavní portálový oltář se sochami sv. Benedikta, Bernarda, Linharta a Floriána (před pol. 18. století) s obrazem od F.B.Doubka z r. 1914; kazatelna s malovanými obrazy evangelistů z konce 17. století; pozdně gotická kamenná křtitelnice s reliéfními štítky…  číst dále

UPČ 1,nakl.Academia1977,PamátkovýkatalogNPÚ,Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020

historie

Ve 14. století vystavěna loď kostela. V l. 1493 - 96 přestavba kostela a vystavěna věž s dlátkovou střechou. Poč. 16. století vzniká nástěnná malba sv. Kryštofa v lodi. V r. 1735 snížena střecha, v l. 1771 - 80 přistavěna kruchta a v r. 1823 oratoř. V r. 1834 vzniká severní předsíň lodi. V minulém století nález maleb v presbytáři (1943), postaveno nové schodiště na kruchtu (1955), provedena generální oprava (1958 - 59) a vymalován interiér (1991).

Památkový katalog NPÚ,, Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020

Půdorys místa

půdorys kostela
© Lavička, Roman: Pozdně gotické kostely na rožmberském panství. Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, České Budějovice 2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Boršov nad Vltavou

Místa v okolí

 Poříčí
 Boršov
 kaple Panny Marie
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Maškovec
 kaplička Panny Marie
 Kamenný Újezd
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kaplička Panny Marie
 Plavnice
 kostel sv. Václava
 Červený dvůr
 Doubravice
 Bartochov
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 hradiště Záluží
 biskupská rezidence
 Solní brána
 solnice
 Dívčí Kámen
 Černá věž
 návesní kaple
 Rabenštejnská věž
 Třísov
 Třísovská lípa
 Štěkře
 Kluk
 kamenný most
 Doubíčko
 Habří
 Habří
 židovský hřbitov
 Římov
 kostel sv. Víta
 Holkov
 kostel sv. Markéty
 Houžná
 Kamenná věž
 Komařice
 Staré Machovice
 Čakovec
 Machovice
 kostel sv. Václava
 Velešín
 radnice
 mariánský sloup
 Chlum
 Rudolfov
 Vildštejn
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 Granátník
 kostel sv. Linharta
 Kleť
 Orty
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 Holašovice - VPR
 Újezdec
 Ohrada
 kamenná boží muka
 ZOO Ohrada
 dvůr Vondrov
 Ledenice
 Libníč
 Suchá
 židovský hřbitov
 Hluboká nad Vltavou
 městské opevnění
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 radnice
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Zvíkov u Lišova
 boží muka
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 kaple sv. Martina
 dům č. p. 60
 synagoga
 fotoatelier Seidel
 Borovany
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dobrkovický mlýn
 Kvítkův dvůr
 kostel sv. Václava
 Slabošovka
 Buškův hamr
 Červený Dvůr
 Trhové Sviny
 boží muka
 Čížkrajice
Základní informace místa
ID místa: 15138
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama