Městská památková zona Netolice, vyhlášená roku 1990, chrání území někdejšího hrazeného města a předměstskou zástavbu v údolí Netolického potoka. Kromě solitérů zahrnuje řadu maloměstských domů s gotickými a renesančními jádry i vzácně dochovanou předměstskou, částečně dřevěnou zástavbu.
Hlavní obrázek místa
Průhled náměstím Staré Město k západu
© Ivan Grisa 04/2011
Přes Netolice vede silnice II/145 od Českých Budějovic podhůřím Šumavy přes Husinec a Vimperk do Sušice. Parkování ve městě (včetně hlavního náměstí) není zpoplatněno. Linkové autobusy zastavují přímo na náměstí, zajišťují spojení se sousedními městy i o víkendech. Doprava na místní železniční trati do Dívčic (přípoj na trať České Budějovice - Plzeň) byla rozhodnutím krajského úřadu Jihočeského kraje sice zastavena, město však zatím nevzdává boj za její obnovu (viz stránky Netolic).
Ivan Grisa, 4.5. 2011
historie

Městská památková zona Netolice

Netolice patří k nejstarším doloženým sídlům na jihu Čech. Kosmas je zahrnuje mezi slavníkovská hradiště. Jistá je existence raně středověkého opevněného bodu na svatojánském návrší na pravém břehu Netolického potoka (dříve Rapačov). Toto hradiště, stejně jako dvě sídla v podhradí, navazovalo na sídelní tradici, doloženou archeologicky již z pravěku. Vyvinulo se v sídlo Netolického kraje, odkud mu vládl zeměpanským jménem pověřený úředník. Dnes se na jeho místě nachází archeopark, který využívá zde učiněných nálezů (viz heslo). Funkci hospodářského zázemí panského sídla plnily pravděpodobně dvě osady, které se nacházely na protějším břehu hluboce zaříznutého údolí. Obě se pravděpodobně rozvíjely kolem dvou kostelů: u kostela sv. Václava je jeho románský původ doložen, u mariánského se předpokládá. V zeměpanském majetku zůstal areál do roku 1263, kdy jím Přemysl Otakar II. nadal nový klášter ve Zlaté Koruně. Důvodem byl rozvoj nových královských měst…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000, 3.5. 2011

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

Místa v okolí

 kašna
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Kratochvíle
 Poděhusy
 boží muka
 Rábín
 Lomec
 panský dům
 Sedlec
 Libějovice
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Vitějovice
 kostel sv. Vavřince
 Holašovice - VPR
 Suchá
 Kubatův pomník
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dominika
 kostel sv. Linharta
 synagoga
 Vodňany
 městské opevnění
 Jánský most
 Bavorov
 panský dům
 barokní kamenný most
 Čakovec
 Kuglvajt
 boží muka
 Budkov
 Machovice
 Vildštejn
 Tourov
 Staré Machovice
 kostel sv. Víta
 Dub
 Chvalešovice
 městské opevnění
 kostel sv. Dismase
 Prachatice – MPR
 Habří
 Habří
 stará radnice
 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Chvalešovice
 Chocholatá Lhota
 Libín
 návesní kaple
 Lipovice
 Doubíčko
 Skočice
 Helfenburk
 Kluk
 kostel sv. Anny
 kaple
 Býšov
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Václava
 kaplička sv. Anny
 kaplička Panny Marie
 Vysoký hrádek
 kaplička Panny Marie
Kontaktní informace
Městský úřad Netolice
Mírové náměstí 208
384 11 Netolice
Tel: 388 324 522
http://www.netolice.cz/
mu.podatelna@netolice.cz
Základní informace místa
ID místa: 9973
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama