Stavba z roku 1869 (arch. J. Niklas) v místě starší radnice, která od pol. 18. stol. sloužila jako kasárna. Do roku 1949 byla i sídlem okresního soudu. Mohutná budova s novorománskou fasádou dominuje náměstí, zaujímá celý blok až k farnímu kostelu. Ze starších etap se zachovaly zvlášť valené sklepy.
Hlavní obrázek místa
Hlavní (severní) průčelí
© Ivan Grisa 04/2011

Nová radnice v Netolicích

Poloha nejstarší netolické radnice, která existovala nejpozději v 16. století, je neznámá. Nacházela se někde na hlavním náměstí a spolu s většinou městečka byla poškozena Dampierrovým vojskem roku 1619. Po obnově sloužila městu do roku 1667, kdy byla prodána Václavu Melnerovi, který ji využíval jako obytný dům. Novější radnici město postavilo na parcele na jihovýchodní straně náměstí, zakoupené a zřejmě i zastavěné téhož roku. Roku 1674 byly na radniční věž osazeny hodiny. Před rokem 1756 město věnovalo radnici pro zřízení kasáren, aby jednotliví měšťané nadále nemuseli ve svých domech trpět vojsko. Jako náhradu zakoupilo od vrchnosti dům dnešního čp. 1 ve středu jihozápadní fronty náměstí, který roku 1786 přestavělo. Městský úřad a snad i později vzniklý okresní soud zde sídlily do konce 60. let 19. století. Roku 1869 byla podle projektu architekta Josefa Niklase (1817–1877) postavena na místě starší radnice (kasáren) nová mohutná radniční a soudní budova, jejíž hlavní průčelí je řešeno v romantickém novorománském slohu. Zadní i obě boční křídla byla přejata z původní stavby, byla jen minimálně upravena. Část z nich sloužila jako soudní věznice. Od roku 1949, kdy netolický okresní soud zanikl, slouží radnice výlučně jako sídlo městské správy. Pouze část zadního křídla (směrem ke kostelu) je využita komerčně.
Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000, 4.5. 2011
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

Místa v okolí

 kašna
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Kratochvíle
 Poděhusy
 boží muka
 Rábín
 Lomec
 panský dům
 Sedlec
 Libějovice
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Vitějovice
 kostel sv. Vavřince
 Holašovice - VPR
 Suchá
 Kubatův pomník
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Dominika
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 synagoga
 městské opevnění
 Vodňany
 Jánský most
 Bavorov
 panský dům
 barokní kamenný most
 Čakovec
 Kuglvajt
 boží muka
 Budkov
 Machovice
 Vildštejn
 Staré Machovice
 kostel sv. Víta
 Tourov
 Chvalešovice
 Dub
 Habří
 Habří
 městské opevnění
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 boží muka
 Libív
 Chvalešovice
 Libín
 návesní kaple
 Doubíčko
 Lipovice
 Skočice
 Kluk
 Helfenburk
 kaple
 Býšov
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Václava
 kaplička sv. Anny
 kaplička Panny Marie
 Vysoký hrádek
 kaplička Panny Marie
Kontaktní informace
Městský úřad Netolice
Mírové náměstí 208
384 11 Netolice
Tel: 388 324 522
http://www.netolice.cz/
mu.podatelna@netolice.cz
Základní informace místa
ID místa: 9972
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama