Původní gotická tvrz snad věžovitého charakteru byla renesančně upravena do podoby trojkřídlého objektu. Za Janovských z Janovic byla tvrz počátkem 17. stol. barokně přestavěna na zámek stavitelem G. A. de Maggim.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 05/2007
Ves Oselce leží při silnici II/188 spojující Nepomuk a Horažďovice a i když dnes Oselce jsou součástí jiného okresu než Defurovy Lažany, měly tyto obce v minulosti úseky společné historie. Při návštěvě obce si lze prohlédnout budovu zámku, která stojí přímo u silnice, při zámku se nacházející anglický park, kapli sv. Markéty, sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Donáta, oseleckou lípu s obvodem kmene 525 cm stojící při cestě na Markétin vrch, nebo se vydat po zelené turistické značce směrem na Kotouň a zastavit se u pramene Kloubovky, kterému je připisována léčebná moc.
L.P., 22.5. 2007
popis

Dnešní budova je patrová, čtyřkřídlá s úzkým dvorem. Dnešní zámek v sobě zahrnuje i starší gotické a renesanční konstrukce. V západním průčelí kamenný portál nesoucí balkón.

22.5. 2007

historie

Obec je poprvé zmiňována roku 1388, za Jezovce z Oselec. Je pravděpodobné, že již v té době zde mohla stát tvrz. Zbytky gotického zdiva byly zjištěny ve hmotě dnešního zámku při jihovýchodním nároží. První písemná zmínka o tvrzi je však z doby mnohem pozdější a to z konce 1. poloviny 16. stol., kdy Oselce vlastnili Oselečtí z Dlouhé Vsi. Koncem 16. stol. byli vlastníky Kokořovci z Kokořova. Gotická tvrz byla renesančně přestavěna do podoby trojkřídlého objektu. V 17. století snad za Jiřího Vojtěcha Janovského z Janovic byl při barokních úpravách trojkřídlý objekt scelen a později za jeho vnuka Františka Jiřího Janovského z Janovic byla tvrz barokně přestavěna do dnešní podoby stavitelem G. A. de Maggim. Janovští drželi Oselce až do počátku 19. stol. Posledním majitelem byl od roku 1832 až do roku 1945 rod Boos-Waldecků. V současné době je zámek sídlem středního odborného učiliště a v letech 1991-1992 byla provedena…  číst dále

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000), 22.5. 2007

Půdorys místa

Plán zámku, Oselce {Plzeň - jih), plán zámku z r. 1970 s doplněnými zbytky staršího zdiva. Křížkované značeno zdivo gotické, šrafovaně zdivo renesančního stáří, mladší neznačeno, tečkovaně naznačen přibližný rozsah původního areálu.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Oselce

Místa v okolí

 Defurovy Lažany
 Řesanice
 Chlum
 Podhůří
 skanzen Chanovice
 Životice
 Chanovice
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Pole
 Kadov
 kostel sv. Jiljí
 Lnáře
 Zelenohorská pošta
 dům U České lípy
 kostel sv. Vavřince
 pamětní kámen
 boží muka
 sousoší Piety
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 Tchořovice
 Dožice
 kaple sv. Markéty
 Starý Smolivec
 Poustevna
 Pětnice
 Lovčice
 Prádlo
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Horažďovice
 Záboří
 Pražská brána
 Strašná skála
 Podbranský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Potenštejn
 Prácheň
 lesopark Prašivice
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Žinkovy
 Ballymotte
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hvožďany
 Na Skále
 kostel sv. Václava
 Kratice
 Bratronice
 Nalžovy
 kostel sv. Václava
 parostrojní lihovar
 Blatná
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Hrádek
 Miřenice
 Střelské Hoštice
 socha sv. Barbory
 radnice
 Třemšín
 Třemšín
 Chocenice
 Chocenice
 Zavlekov
Kontaktní informace
Střední odborné učiliště
Oselce 1
335 01 Oselce

Vlastník:
Plzeňský kraj
Škroupova 1760/18
301 00 Plzeň
Tel: +420 371 595 168
Základní informace místa
ID místa: 3722
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama