Původní gotická tvrz snad věžovitého charakteru byla renesančně upravena do podoby trojkřídlého objektu. Za Janovských z Janovic byla tvrz počátkem 17. stol. barokně přestavěna na zámek stavitelem G. A. de Maggim.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 05/2007
Ves Oselce leží při silnici II/188 spojující Nepomuk a Horažďovice a i když dnes Oselce jsou součástí jiného okresu než Defurovy Lažany, měly tyto obce v minulosti úseky společné historie. Při návštěvě obce si lze prohlédnout budovu zámku, která stojí přímo u silnice, při zámku se nacházející anglický park, kapli sv. Markéty, sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Donáta, oseleckou lípu s obvodem kmene 525 cm stojící při cestě na Markétin vrch, nebo se vydat po zelené turistické značce směrem na Kotouň a zastavit se u pramene Kloubovky, kterému je připisována léčebná moc.
L.P., 22.5. 2007
popis

Dnešní budova je patrová, čtyřkřídlá s úzkým dvorem. Dnešní zámek v sobě zahrnuje i starší gotické a renesanční konstrukce. V západním průčelí kamenný portál nesoucí balkón.

22.5. 2007

historie

Obec je poprvé zmiňována roku 1388, za Jezovce z Oselec. Je pravděpodobné, že již v té době zde mohla stát tvrz. Zbytky gotického zdiva byly zjištěny ve hmotě dnešního zámku při jihovýchodním nároží. První písemná zmínka o tvrzi je však z doby mnohem pozdější a to z konce 1. poloviny 16. stol., kdy Oselce vlastnili Oselečtí z Dlouhé Vsi. Koncem 16. stol. byli vlastníky Kokořovci z Kokořova. Gotická tvrz byla renesančně přestavěna do podoby trojkřídlého objektu. V 17. století snad za Jiřího Vojtěcha Janovského z Janovic byl při barokních úpravách trojkřídlý objekt scelen a později za jeho vnuka Františka Jiřího Janovského z Janovic byla tvrz barokně přestavěna do dnešní podoby stavitelem G. A. de Maggim. Janovští drželi Oselce až do počátku 19. stol. Posledním majitelem byl od roku 1832 až do roku 1945 rod Boos-Waldecků. V současné době je zámek sídlem středního odborného učiliště a v letech 1991-1992 byla provedena…  číst dále

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000), 22.5. 2007

Půdorys místa

Plán zámku, Oselce {Plzeň - jih), plán zámku z r. 1970 s doplněnými zbytky staršího zdiva. Křížkované značeno zdivo gotické, šrafovaně zdivo renesančního stáří, mladší neznačeno, tečkovaně naznačen přibližný rozsah původního areálu.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Oselce

Místa v okolí

 Řesanice
 Defurovy Lažany
 Chlum
 Podhůří
 skanzen Chanovice
 Životice
 Chanovice
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Pole
 Kadov
 kostel sv. Jiljí
 Lnáře
 Zelenohorská pošta
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 Tchořovice
 Dožice
 kaple sv. Markéty
 Starý Smolivec
 Poustevna
 Pětnice
 Lovčice
 Prádlo
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Záboří
 Strašná skála
 Podbranský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Potenštejn
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 Podměstský mlýn
 Žinkovy
 Ballymote
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hvožďany
 Na Skále
 kostel sv. Václava
 Kratice
 Bratronice
 Nalžovy
 kostel sv. Václava
 parostrojní lihovar
 Blatná
 kaple Božího hrobu
 socha sv. Floriana
 Plánice
 kaplanka
 kostel sv. Blažeje
 Hrádek
 Střelské Hoštice
 Miřenice
 Třemšín
 Třemšín
 radnice
 socha sv. Barbory
 Chocenice
 Chocenice
 Zavlekov
Kontaktní informace
Střední odborné učiliště
Oselce 1
335 01 Oselce

Vlastník:
Plzeňský kraj
Škroupova 1760/18
301 00 Plzeň
Tel: +420 371 595 168
Základní informace místa
ID místa: 3722
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama