Původní gotická tvrz snad věžovitého charakteru byla renesančně upravena do podoby trojkřídlého objektu. Za Janovských z Janovic byla tvrz počátkem 17. stol. barokně přestavěna na zámek stavitelem G. A. de Maggim.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 05/2007
Ves Oselce leží při silnici II/188 spojující Nepomuk a Horažďovice a i když dnes Oselce jsou součástí jiného okresu než Defurovy Lažany, měly tyto obce v minulosti úseky společné historie. Při návštěvě obce si lze prohlédnout budovu zámku, která stojí přímo u silnice, při zámku se nacházející anglický park, kapli sv. Markéty, sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Donáta, oseleckou lípu s obvodem kmene 525 cm stojící při cestě na Markétin vrch, nebo se vydat po zelené turistické značce směrem na Kotouň a zastavit se u pramene Kloubovky, kterému je připisována léčebná moc.
L.P., 22.5. 2007
popis

Dnešní budova je patrová, čtyřkřídlá s úzkým dvorem. Dnešní zámek v sobě zahrnuje i starší gotické a renesanční konstrukce. V západním průčelí kamenný portál nesoucí balkón.

22.5. 2007

historie

Obec je poprvé zmiňována roku 1388, za Jezovce z Oselec. Je pravděpodobné, že již v té době zde mohla stát tvrz. Zbytky gotického zdiva byly zjištěny ve hmotě dnešního zámku při jihovýchodním nároží. První písemná zmínka o tvrzi je však z doby mnohem pozdější a to z konce 1. poloviny 16. stol., kdy Oselce vlastnili Oselečtí z Dlouhé Vsi. Koncem 16. stol. byli vlastníky Kokořovci z Kokořova. Gotická tvrz byla renesančně přestavěna do podoby trojkřídlého objektu. V 17. století snad za Jiřího Vojtěcha Janovského z Janovic byl při barokních úpravách trojkřídlý objekt scelen a později za jeho vnuka Františka Jiřího Janovského z Janovic byla tvrz barokně přestavěna do dnešní podoby stavitelem G. A. de Maggim. Janovští drželi Oselce až do počátku 19. stol. Posledním majitelem byl od roku 1832 až do roku 1945 rod Boos-Waldecků. V současné době je zámek sídlem středního odborného učiliště a v letech 1991-1992 byla provedena…  číst dále

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000), 22.5. 2007

Půdorys místa

Plán zámku, Oselce {Plzeň - jih), plán zámku z r. 1970 s doplněnými zbytky staršího zdiva. Křížkované značeno zdivo gotické, šrafovaně zdivo renesančního stáří, mladší neznačeno, tečkovaně naznačen přibližný rozsah původního areálu.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Oselce

Místa v okolí

 Defurovy Lažany
 Řesanice
 Podhůří
 Chlum
 Životice
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Pole
 Kadov
 Velký Bor
 kostel sv. Jiljí
 Lnáře
 Zelenohorská pošta
 dům U České lípy
 kostel sv. Vavřince
 pamětní kámen
 boží muka
 sousoší Piety
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 Tchořovice
 Dožice
 kaple sv. Markéty
 Starý Smolivec
 Poustevna
 Lovčice
 Pětnice
 Prádlo
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Záboří
 Pražská brána
 Strašná skála
 Podbranský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Potenštejn
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 lesopark Prašivice
 Podměstský mlýn
 Žinkovy
 Ballymotte
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hvožďany
 Na Skále
 Chejlava
 kostel sv. Václava
 Kratice
 Bratronice
 Nalžovy
 kostel sv. Václava
 parostrojní lihovar
 Blatná
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Plánice
 Dobšický mužík
 kostel sv. Blažeje
 Hrádek
 Miřenice
 Střelské Hoštice
 socha sv. Barbory
 radnice
 Třemšín
 Třemšín
 Chocenice
 Gangloffův kříž
 Třemšínská bouda
 Chocenice
 Panský dům
 Zavlekov
 kaple
 Krutěnice
Kontaktní informace
Střední odborné učiliště
Oselce 1
335 01 Oselce

Vlastník:
Plzeňský kraj
Škroupova 1760/18
301 00 Plzeň
Tel: +420 371 595 168
Základní informace místa
ID místa: 3722
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama