
Město Aš, středisko Ašského výběžku, nejzápadnějšího území České republiky, leží asi 21 kilometr severozápadně od Chebu. Toto staré město, středisko historického Ašska Neubergů a Zedwitzů, se za posledních padesát let podstatně změnilo. Všechny negativní změny, které se s ním udály, dopadly nepříznivě rovněž na panská sídla, která v něm stávala. Město Aš se vyvinulo z malé osady, založené nejspíše ve 13. století. První písemná zmínka o něm pochází již z roku 1232, kdy římský král Friedrich dal Jindřichovi staršímu z Plavna a jeho synovi Jindřichovi mladšímu do zástavy Aš a Selb. Další zmínky o něm pocházejí ještě ze 13. století, jako např. zpráva z roku 1270, týkající se místního kostela. Poté, kdy se Ašsko stalo součástí českého státu, je roku 1331 získali do zástavy Neubergové. Po nich je drželi asi od roku 1400 Zedwitzové, kteří se tu trvale usídlili. Aš společně s Podhradím změnili na hlavní sídla veškerého pozemkového… číst dále
Údajně se zde uskutečnila jedna z nejpodivnějších transmutací v dějinách alchymie. ...V únoru roku 1704 wertherburský vyslanec Liebknecht byl pověřen posláním ve Vídni. Cestou zpět měl za společníka cizince mluvícího velmi dobře francouzsky, italsky, latinsky a řecky, jenž navštívil mnoho evropských zemí. Když projížděli Čechami, konverzace se zcela přirozeně stočila k alchymii. Vyslanec byl člověk umíněný ve svých názorech, popírající reálnost této vědy, a jak říkal, nevěřil ničemu, co neviděl na vlastní oči. Šestnáctého února k večeru oba cestovatelé přijeli k městečku Aš. Liebknechtův společník, aniž by cokoliv řekl, jej převedl ke kováři. Chtěl provést pokus pomocí ohně z kovářské pece, ale pro pozdní hodinu museli experiment odložit na příští den. Nazítří vložil neznámý do kelímku rtuť, potom k ní nasypal červený prášek, a rychle jej smísil s kovem. Rtuť začala tuhnout, a když obsah vyklopil, bylo to nejkrásnější zlato,… číst dále
Úterý - Pátek 9.00 - 12.00 13.00 - 17.00 Sobota - Neděle 9.00 - 12.00 Pondělí – zavřeno
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.