Muzeum v Aši sídlí v budově, kterou nechal postavit Jan Jiří Unger v roce 1814 na místě dvora po požáru a následné demolici zámku na Mikulově.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
V Aši se do dnešních dnů nedochovalo žádné panské sídlo. Navštívíme–li Ašské muzeum dostaneme se do míst kde stával zámek na Mikulově (Niklausberg). Zámecká budova včetně dvora v roce 1814 vyhořela a na místě jedné z vedlejších hospodářských budov byla postavena budova dnes patřící muzeu. Vlastní zámek stál v místě, jehož jižní okraj vyznačuje kamenný reliéf Salva Quardia z roku 1724, symbolizující osvobození města od povinnosti platit daně a vojenské ubytování, zasazený v rohu oplocení muzea.
L.P., 22.3. 2005
historie

Město Aš, středisko Ašského výběžku, nejzápadnějšího území České republiky, leží asi 21 kilometr severozápadně od Chebu. Toto staré město, středisko historického Ašska Neubergů a Zedwitzů, se za posledních padesát let podstatně změnilo. Všechny negativní změny, které se s ním udály, dopadly nepříznivě rovněž na panská sídla, která v něm stávala. Město Aš se vyvinulo z malé osady, založené nejspíše ve 13. století. První písemná zmínka o něm pochází již z roku 1232, kdy římský král Friedrich dal Jindřichovi staršímu z Plavna a jeho synovi Jindřichovi mladšímu do zástavy Aš a Selb. Další zmínky o něm pocházejí ještě ze 13. století, jako např. zpráva z roku 1270, týkající se místního kostela. Poté, kdy se Ašsko stalo součástí českého státu, je roku 1331 získali do zástavy Neubergové. Po nich je drželi asi od roku 1400 Zedwitzové, kteří se tu trvale usídlili. Aš společně s Podhradím změnili na hlavní sídla veškerého pozemkového…  číst dále

Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002

Další texty historie
pověsti

Adept Lascaris v Čechách

Údajně se zde uskutečnila jedna z nejpodivnějších transmutací v dějinách alchymie. ...V únoru roku 1704 wertherburský vyslanec Liebknecht byl pověřen posláním ve Vídni. Cestou zpět měl za společníka cizince mluvícího velmi dobře francouzsky, italsky, latinsky a řecky, jenž navštívil mnoho evropských zemí. Když projížděli Čechami, konverzace se zcela přirozeně stočila k alchymii. Vyslanec byl člověk umíněný ve svých názorech, popírající reálnost této vědy, a jak říkal, nevěřil ničemu, co neviděl na vlastní oči. Šestnáctého února k večeru oba cestovatelé přijeli k městečku Aš. Liebknechtův společník, aniž by cokoliv řekl, jej převedl ke kováři. Chtěl provést pokus pomocí ohně z kovářské pece, ale pro pozdní hodinu museli experiment odložit na příští den. Nazítří vložil neznámý do kelímku rtuť, potom k ní nasypal červený prášek, a rychle jej smísil s kovem. Rtuť začala tuhnout, a když obsah vyklopil, bylo to nejkrásnější zlato,…  číst dále

Martin Stejska: Labyrintem tajemna, Paseka 1991, 1.5. 2003

otvíračka

Úterý - Pátek 9.00 - 12.00 13.00 - 17.00 Sobota - Neděle 9.00 - 12.00 Pondělí – zavřeno

22.3. 2005

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Háj u Aše
 evangelický kostel
 minerální pramen
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Kopaniny
 stará papírna
 Doubrava
 Goethovy skalky
 Bad Elster
 evangelický kostel
 Kapellenberg
 Hazlov
 Neuhaus
 Libá (Liebenstein)
 Trojmezí
 Poustka
 Ostroh
 kostel sv. Wolfganga
 hrobka Hendrich
 židovský hřbitov
 Skalná
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 Pomezná
 Hohenberg
 Thierstein
 Luby
 Luby
 Bříza
 fara
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 vodní nádrž Skalka
 Cetnov
 Císařské lázně
 Komorní hůrka
 Salingburg
 pramen Natálie
 Chlumeček
Kontaktní informace
Muzeum Aš
Národopisné
a textilní muzeum
Mikulášská 3
352 01 Aš
Tel: +420 354 525 195
http://www.muzeum-as.cz/
info@muzeum-as.cz
Základní informace místa
ID místa: 1156
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 6.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama