Muzeum v Aši sídlí v budově, kterou nechal postavit Jan Jiří Unger v roce 1814 na místě dvora po požáru a následné demolici zámku na Mikulově.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
V Aši se do dnešních dnů nedochovalo žádné panské sídlo. Navštívíme–li Ašské muzeum dostaneme se do míst kde stával zámek na Mikulově (Niklausberg). Zámecká budova včetně dvora v roce 1814 vyhořela a na místě jedné z vedlejších hospodářských budov byla postavena budova dnes patřící muzeu. Vlastní zámek stál v místě, jehož jižní okraj vyznačuje kamenný reliéf Salva Quardia z roku 1724, symbolizující osvobození města od povinnosti platit daně a vojenské ubytování, zasazený v rohu oplocení muzea.
L.P., 22.3. 2005
historie

Město Aš, středisko Ašského výběžku, nejzápadnějšího území České republiky, leží asi 21 kilometr severozápadně od Chebu. Toto staré město, středisko historického Ašska Neubergů a Zedwitzů, se za posledních padesát let podstatně změnilo. Všechny negativní změny, které se s ním udály, dopadly nepříznivě rovněž na panská sídla, která v něm stávala. Město Aš se vyvinulo z malé osady, založené nejspíše ve 13. století. První písemná zmínka o něm pochází již z roku 1232, kdy římský král Friedrich dal Jindřichovi staršímu z Plavna a jeho synovi Jindřichovi mladšímu do zástavy Aš a Selb. Další zmínky o něm pocházejí ještě ze 13. století, jako např. zpráva z roku 1270, týkající se místního kostela. Poté, kdy se Ašsko stalo součástí českého státu, je roku 1331 získali do zástavy Neubergové. Po nich je drželi asi od roku 1400 Zedwitzové, kteří se tu trvale usídlili. Aš společně s Podhradím změnili na hlavní sídla veškerého pozemkového…  číst dále

Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002

Další texty historie
pověsti

Adept Lascaris v Čechách

Údajně se zde uskutečnila jedna z nejpodivnějších transmutací v dějinách alchymie. ...V únoru roku 1704 wertherburský vyslanec Liebknecht byl pověřen posláním ve Vídni. Cestou zpět měl za společníka cizince mluvícího velmi dobře francouzsky, italsky, latinsky a řecky, jenž navštívil mnoho evropských zemí. Když projížděli Čechami, konverzace se zcela přirozeně stočila k alchymii. Vyslanec byl člověk umíněný ve svých názorech, popírající reálnost této vědy, a jak říkal, nevěřil ničemu, co neviděl na vlastní oči. Šestnáctého února k večeru oba cestovatelé přijeli k městečku Aš. Liebknechtův společník, aniž by cokoliv řekl, jej převedl ke kováři. Chtěl provést pokus pomocí ohně z kovářské pece, ale pro pozdní hodinu museli experiment odložit na příští den. Nazítří vložil neznámý do kelímku rtuť, potom k ní nasypal červený prášek, a rychle jej smísil s kovem. Rtuť začala tuhnout, a když obsah vyklopil, bylo to nejkrásnější zlato,…  číst dále

Martin Stejska: Labyrintem tajemna, Paseka 1991, 1.5. 2003

otvíračka

Úterý - Pátek 9.00 - 12.00 13.00 - 17.00 Sobota - Neděle 9.00 - 12.00 Pondělí – zavřeno

22.3. 2005

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Háj u Aše
 Neuberg
 minerální pramen
 Podhradí
 Podhradí
 Kopaniny
 Doubravský pramen
 Doubrava
 Goethovy skalky
 Bad Elster
 Kapellenberg
 Hazlov
 Neuhaus
 Libá (Liebenstein)
 Trojmezí
 Poustka
 Ostroh
 kostel sv. Volfganga
 Skalná
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 Pomezná
 Hohenberg
 Thierstein
 Luby
 Luby
 Bříza
 fara
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 Cetnov
 Císařské lázně
 Salingburg
 pramen Natálie
 Chlumeček
Kontaktní informace
Muzeum Aš
Národopisné
a textilní muzeum
Mikulášská 3
352 01 Aš
Tel: +420 354 525 195
http://www.muzeum-as.cz/
info@muzeum-as.cz
Základní informace místa
ID místa: 1156
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 6.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama