Osmiboká celodřevěná stavba s oddělenou štenýřovo-vzpěradlovou konstrukcí přecházející do čtvercové zvonové věže, stupňovitě zastřešené. Takové zvonice jsou charakteristické pro Polabské nížiny. Nosná konstrukce je kombinací dvou základních typů, a to vývojově starší štenýřové a mladší vzpěradlové.
Hlavní obrázek místa
© Jan Mužík 06/2004
Objekt zvonice se nachází na výrazné vyvýšenině přibližně 4 km jižně od centra Hradce Králové při dřevěném kostelu sv. Jana Křtitele z roku 1521. Jedná se o typický příklad konstrukce dřevěných zvonic rozšířených ve východních Čechách. Přilehlý hřbitov je místem odpočinku mnoha osobností spojených s městem Hradec Králové (starosta L. J. Pospíšil, velitel hradecké pevnosti a další).
25.6. 2004
popis

Jedná se o půdorysně osmibokou celodřevěnou stavbu s oddělenou štenýřovo-vzpěradlovou konstrukcí přecházející do přibližně čtvercové zvonové věže, stupňovitě zastřešené. Tento typ zvonic je charakteristický pro oblast Polabské nížiny, kde existuje v mnoha modifikacích. Nosná konstrukce je kombinací dvou základních typů, a to vývojově starší konstrukce štenýřové a mladší konstrukce vzpěradlové. Objekt je přístupný po dohodě během nedělních mší pořádaných v přilehlém kostele.

18.5. 2015

historie

První zmínka o samostatně stojící zvonici pochází z roku 1583, kdy byl pro ni ulit zvon.V pobělohorské době byl kostel i se zvonicí opuštěn a postupně chátral. V roce 1659 byl kostel znovu vysvěcen, opraven však byl až roku 1675, kdy přešel pod správu jezuitského řádu. V letech 1858-1859 byl kostelík i zvonice díky příspěvkům dobrovolníků obnoven a nově pokryt. Použitá literatura: 1) Pamětní kniha děkanství královéhradeckého - I.díl (Okresní archiv Hradec Králové) 2) Kronika Františka Pitaše (pro továrníka Fr. Petrofa) 3) České, moravské a slezské zvonice – Karel Kuča, nakl. Libri, 2001

Jan Mužík (viz použitá literatura), 25.6. 2004

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové-Nový Hradec Králové

Místa v okolí

 Moravský jez
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 sbor kněze Ambrože
 Hradec Králové
 muzeum
 kostel sv. Vavřince
 Libišany
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 mlynářská vila
 Libčany
 kostel sv. Václava
 Libčany
 Chvojenec
 Podorlický skanzen
 Kunětická Hora
 Radíkovice
 Ráby
 Újezd
 kostel Všech svatých
 Neděliště
 Dolní Přím
 fara
 Škroupův dům
 kostel Božího Těla
 Ráby
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vojtěcha
 Chlum
 Hrádek u Nechanic
 Velký akvadukt
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 kostel sv. Václava
 Kalthaus
 Libníkovice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Malý akvadukt
 Rohoznice
 Rohoznice
 Holohlavy
 akvadukt na Židově
 Rodov
 Kunčice
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jakuba
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 automatické mlýny
 Hankův rodný dům
 Dohalice
 radnice
 Nechanice
 Holice
 Blatník
 kostel sv. Zikmunda
 Hradce
 Stračov
 Stračov
Základní informace místa
ID místa: 2440
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama