Terénní náznaky sídla, které pravděpodobně vzniklo na přelomu 13. a 14. století nedaleko Sepekova. Zánikla snad v období husitských válek.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2004
Z tvrze Skalice se dochovalo jen několik terénních nerovností v podobě dvou jakýchsi prohlubní. Místo naleznete nad rybníkem zvaným Chobot, jehož hráz byla poškozena při povodních v roce 2002.
4.4. 2004
historie

Jeden ze synů Vítka z Prčice, zakladatele rodu Vítkovců, rovněž Vítek, dostal k užívání území okolo Sepekova. Synové tohoto druhého Vítka, Budivoj a Vítek (1220–1260), drželi společně Sepekov a Skalici až do r. 1277. Tento Vítek měl s manželkou Perchtou pět synů, mezi nimi známého Záviše z Falkenštejna. Po jeho popravě (1290) působili jeho bratři škody na majetku bratrova politického odpůrce biskupa Tobiáše z Bechyně. Jako náhradu za utržené škody mu král Václav II. přidělil část vítkovského panství, mimo jiné také „opevněné místo zvané Skalice“. Toto rozhodnutí potvrdil také král Václav III. Později získali sepekovské panství s opuštěnou Skalicí Rožmberkové a přidělili je pod správu příběnického hradu. A. Sedláček upozornil na zbytky zdí na skalnatém (odtud pojmenování tvrze) výběžku nad rybníkem Chobotem, východně (2 km) od Sepekova. Takový odhad by bylo třeba prověřit archeologickým průzkumem v dnes již zalesněné stráni.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 5.4. 2004

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Sepekov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Opařany
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Oltyně
 židovský hřbitov
 Kupa u Jestřebic
 Srlín
 Vlksice
 synagoga
 Stádlec
 kostel sv. Jiljí
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Veselíčko
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Rataje
 řetězový most
 Jistebnice
 Nadějkov
 Jistebnice
 Jistebnice
 Příběničky
 Příběnice
 Bernartice
 kaple Panny Marie
 Bernartice
 Dražice
 Jenišovice
 Borovany
 Dobronice
 kostel sv. Prokopa
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Dražičky
 kaple Panny Marie
 Radětice u Bechyně
 Balkova Lhota
 Chlístovské menhiry
 Klokoty
 Dražíč
 městské opevnění
 Šternberská vodárna
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 Obětní kámen
 dům čp. 37
 Obrovy hroby
 Obděnice
 Hýlačka
 Podolsko
 Housův mlýn
 Jetřichovice
 Bechyně
 Katovna
 Bechyňská brána
 Liderovice
 Kotnov
 Vrchotice
 Lom
 Borotín
 dvůr Borotín
 Vrškámen
 fara
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Petrovice
 Chřešťovice
 Skalní brána
 židovský hřbitov
 Kotýřina
 Černice
 kaple sv. Anny
 Zahrádka
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 572
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama