Terénní náznaky sídla, které pravděpodobně vzniklo na přelomu 13. a 14. století nedaleko Sepekova. Zánikla snad v období husitských válek.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2004
Z tvrze Skalice se dochovalo jen několik terénních nerovností v podobě dvou jakýchsi prohlubní. Místo naleznete nad rybníkem zvaným Chobot, jehož hráz byla poškozena při povodních v roce 2002.
4.4. 2004
historie

Jeden ze synů Vítka z Prčice, zakladatele rodu Vítkovců, rovněž Vítek, dostal k užívání území okolo Sepekova. Synové tohoto druhého Vítka, Budivoj a Vítek (1220–1260), drželi společně Sepekov a Skalici až do r. 1277. Tento Vítek měl s manželkou Perchtou pět synů, mezi nimi známého Záviše z Falkenštejna. Po jeho popravě (1290) působili jeho bratři škody na majetku bratrova politického odpůrce biskupa Tobiáše z Bechyně. Jako náhradu za utržené škody mu král Václav II. přidělil část vítkovského panství, mimo jiné také „opevněné místo zvané Skalice“. Toto rozhodnutí potvrdil také král Václav III. Později získali sepekovské panství s opuštěnou Skalicí Rožmberkové a přidělili je pod správu příběnického hradu. A. Sedláček upozornil na zbytky zdí na skalnatém (odtud pojmenování tvrze) výběžku nad rybníkem Chobotem, východně (2 km) od Sepekova. Takový odhad by bylo třeba prověřit archeologickým průzkumem v dnes již zalesněné stráni.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 5.4. 2004

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Sepekov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Opařany
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Oltyně
 židovský hřbitov
 Kupa u Jestřebic
 Srlín
 Vlksice
 synagoga
 Stádlec
 kostel sv. Jiljí
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Veselíčko
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Rataje
 řetězový most
 Jistebnice
 Nadějkov
 Jistebnice
 Jistebnice
 Příběničky
 Příběnice
 Bernartice
 kaple Panny Marie
 Bernartice
 Dražice
 Jenišovice
 Borovany
 Dobronice
 kostel sv. Prokopa
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Dražičky
 kaple Panny Marie
 Radětice u Bechyně
 Balkova Lhota
 Chlístovské menhiry
 Klokoty
 Dražíč
 městské opevnění
 Šternberská vodárna
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 Obětní kámen
 dům čp. 37
 Obrovy hroby
 Obděnice
 Hýlačka
 Podolsko
 Housův mlýn
 Jetřichovice
 Bechyně
 Katovna
 Bechyňská brána
 Liderovice
 Kotnov
 Vrchotice
 Lom
 Borotín
 dvůr Borotín
 Vrškámen
 fara
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Petrovice
 Chřešťovice
 Skalní brána
 židovský hřbitov
 Kotýřina
 Černice
 kaple sv. Anny
 Zahrádka
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 572
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama