Pozůstatky tvrze, postavené pravděpodobně za panování Švamberků v třetí čtvrtině 16. stol. Později součást jezuitského dvora. Poslední stavební úpravy v pol. 19. stol. za hrabat Paarů. Dnes slouží k bydlení.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
První písemná zmínka o obci je z roku 1218, kdy je připomínán Radoslav ze Srlína. Později ves patřila částečně k Bernarticím, částečně pak klášteru v Milevsku. Roku 1578 je uváděn Kryštov ze Švamberka na Orlíku a Srlíně. Za pozůstatek švamberské tvrze je považováno jižní obytné křídlo panského dvora nad říčkou Smutnou, v jihovýchodní části Srlína. Objekt užívala řada pozdějších majitelů, např. jezuité. Současná podoba objektu areálu z přestavby, kterou v polovině 19. století provedl hrabě Alfred z Paarů. Dnes objekt slouží k bydlení, obytná část je opravená, hospodářské křídlo je v dezolátním stavu.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 6.7. 2009

Komentáře

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Srlín

Místa v okolí

 Rataje
 Zběšičky
 synagoga
 židovský hřbitov
 Stádlec
 židovský hřbitov
 Opařany
 Kupa u Jestřebic
 řetězový most
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Dobronice
 Bernartice
 Borovany
 Skalice
 Radětice u Bechyně
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Oltyně
 Příběničky
 Příběnice
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 Dražíč
 Bechyně
 Katovna
 židovský hřbitov
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Dražičky
 fara
 Dražice
 Vlksice
 Černice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 Chřešťovice
 Podolsko
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 Jistebnice
 boží muka
 Jistebnice
 Lom
 boží muka
 Hýlačka
 Nadějkov
 Jenišovice
 Březnice
 Balkova Lhota
 Klokoty
 Údraž
 Housův mlýn
 sousoší Kalvarie
 Bechyňská brána
 Kotnov
 kaple sv. Anny
 Měšťanský pivovar
 vodní dílo Kořensko
 Želeč
 dům čp. 308
 Škochův dům
 synagoga
 stará radnice
 Lichvicovský dům
 Újezdec
 hřbitov
 Obrovy hroby
 Liderovice
 dvůr Borotín
 Borotín
 Skalní brána
 Kotýřina
Základní informace místa
ID místa: 3707
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama