Josefínin platan

Bartošovice
Platan javorolistý (španělský) nechal v bartošovickém zámeckém parku vysadit dle pověsti v r.1833 Josef Meinert na paměť jeho milované partnerky, hraběnky Josefíny z Canalu. Strom se řadí mezi nejmohutnější a nejstarší platany v ČR.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na Josefínin platan
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Graficke pismenko Zajímavostí bartošovického zámeckého parku je jistě vzrostlý platan javorolistý (španělský) v severním sousedství budovy zámku.
Tento až do první pol. 19. století pro naše země netypický strom byl dle pověsti v Bartošovicích zasazen v roce 1833 a pojmenován po hraběnce Josefíně z Canalu.
Má obvod kmene 780 cm a výšku 36 m a řadí se mezi nejmohutnější a nejstarší evidovaný platan v České republice.
Jan P. Štěpánek, 25.2. 2008

  pověsti

  Láska hraběnky Josefíny z Canalu a Josefa Meinerta – Josefínin platan
  Pověst o vysazení platanu se váže k osobě hraběnky Josefíny z Canalu, která panství Bartošovice zdědila po svém otci Josefu Emanuelu Canalu de Malabail v roce 1786. Po krátkém manželství s hrabětem Pachtou z Rájova a narození syna Karla se hraběnka vrhla do společenského života. Pobývala především v Praze. Roku 1797 se stal vychovatelem hraběnčina syna Jiří Meinert. Ten brzo podlehl hraběnčinu kouzlu a půvabu. Také hraběnce nebyl Meinert

  Jan P. ŠTěpánek dle infotabule před stromem, 25.2. 2008

  popis

  Platan javorolistý (španělský) – Platanu x acerifolia – je mohutný strom s široce rozloženou korunou, který dorůstá výšky až 40 metrů. Typickým znakem platanů je hladká kůra, která se loupe ve velkých plátech. To dává kmenům typickou skvrnitost. Platany se v našich zemích začaly pěstovat kolem roku 1835.
  Jan P. Štěpánek podle infotabule na místě, 25.2. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  61-62 Ostravsko
  přírodní scenerie
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Nový Jičín  (NJ)