Národní přírodní památka Skalky skřítků chrání pseudokrasové dutiny ve svahu Švédlova vrchu na okraji Doupovských vrchů. Chráněné území má rozlohu 11,64 ha a bylo vyhlášeno r. 1979. Je to geologicky zcela ojedinělá lokalita s několika desítkami dutin, jejichž vznik není spolehlivě vysvětlen.
Hlavní obrázek místa
Skalky skřítků
© Simona Kidlesová, 05/2011
Skalky skřítků je název národní přírodní památky v západní části Doupovských hor. Leží na katastrálním území nově vzniklé obce Doupovské Hradiště, což je umělý společný název čtyř sídelních celků, které byly počátkem roku 2016 vyčleněny z vojenského újezdu Hradiště. Přístup k tomuto geologickému útvaru vede od myslivny ležící na červené značce, vedoucí nad pravým břehem Ohře z osady Dubina, části obce Šemnice, do kdysi lázeňské obce Kyselka, a to souběžně se silnicí II/222. Na turistickém rozcestí tu začíná žlutě značená odbočka, která po 1,7 km končí právě u Skalek skřítků. Cesta vede vzhůru lesem směrem k hranici vojenského újezdu Hradiště a na Švédlově vrchu se svažuje k vlastním skalkám.
26.3. 2016
popis

Předmětem ochrany národní přírodní památky Skalky skřítků jsou pseudokrasové dutiny ve strmém severozápadním svahu Švédlova vrchu (Schwedelberg) na okraji Doupovských vrchů. Přilehlá společenstva lipových javořin, lipodubových a dubových bučin mají vysokou přírodovědeckou hodnotu. Chráněné území zvané Skalky skřítků má rozlohu 11,64 ha a bylo vyhlášeno r. 1979. Skalky skřítků jsou geologicky zcela ojedinělá lokalita s několika desítkami pseudokrasových dutin vytvořených ve vulkanické brekcii (slepenec ostrých úlomků hornin vzniklý sopečnou činností) na západním okraji pozůstatků třetihorní sopky. Dutiny mají oválný až téměř kruhový průřez o průměru od několika do 150 cm, jsou většinou horizontální, orientované kolmo i šikmo ke skalní stěně a hluboké od několika desítek centimetrů až k přibližně k pěti metrům. Jsou situovány do dvou pater vzdálených od sebe několik metrů a v části, kde se jedna z nejširších rourovitých chodeb rozšiřuje…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím internetových stránek wikipedie.org a www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 26.3. 2016

pověsti

Pověst o skřítcích

K místu se váže legenda o skřítcích, kteří zde hlídali poklad a od lidí, s nimiž zde společně žili, vyžadovali jen jídlo. S postupující dobou však chamtiví sedláci dávali skřítkům stále méně, až se malí obyvatelé rozhodli místo opustit. Král skřítků požádal převozníka přes Ohři, zda by je mohl přepravit, což on celý den dělal a vysloužil si za to od krále zlato. Ten mu také nabídl, že může celý národ spatřit a být tak posledním, kdo jej zde uvidí. Převozníka zajímalo, kolik skřítků vlastně převezl a nabídku přijal. Po povelu „Klobouky dolů!“ jich převozník spatřil tisíce, načež se skřítci rozešli ke Krušným horám a nikdo je zde již nespatřil. Pověst byla základem pro oficiální pojmenování národní přírodní památky, dříve lidově zvané též Trpasličí jeskyně.

26.3. 2016

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Doupovské Hradiště

Místa v okolí

 Bučina
 Lázně Kyselka
 Šemnická skála
 Radošov
 Andělská Hora
 Velichov
 Mořičov
 Stružná
 Jírov
 Bražec
 Goethova vyhlídka
 Hájek
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Jižní prameny
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Květnová
 Diana
 Květnová
 Rudá věž smrti
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Urbana
 Hartenštejn
 Horní hrad
 Bochov
 Javorná
 Himlštejn
 kostel sv. Martina
 Doubí
 kostel sv. Leonarda
 židovský hřbitov
 Údrč
 Údrč
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Svatošské skály
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Maleš
 Freudenstein
 Ratibořský mlýn
 Budov
 Budov
 mincovna
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Kleinštejn
 Verušičky
 Týniště
 Plešivec
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 Šumburk
 kaple
 Šumburk
 kaple
 kaple Kaina a Ábela
 Blažkův mlýn
 Egerberk
 návesní kaple
 Lázně Evženie
 Funkštejn
 hornické muzeum
Základní informace místa
ID místa: 12758
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama