Národní přírodní památka Skalky skřítků chrání pseudokrasové dutiny ve svahu Švédlova vrchu na okraji Doupovských vrchů. Chráněné území má rozlohu 11,64 ha a bylo vyhlášeno r. 1979. Je to geologicky zcela ojedinělá lokalita s několika desítkami dutin, jejichž vznik není spolehlivě vysvětlen.
Hlavní obrázek místa
Skalky skřítků
© Simona Kidlesová, 05/2011
Skalky skřítků je název národní přírodní památky v západní části Doupovských hor. Leží na katastrálním území nově vzniklé obce Doupovské Hradiště, což je umělý společný název čtyř sídelních celků, které byly počátkem roku 2016 vyčleněny z vojenského újezdu Hradiště. Přístup k tomuto geologickému útvaru vede od myslivny ležící na červené značce, vedoucí nad pravým břehem Ohře z osady Dubina, části obce Šemnice, do kdysi lázeňské obce Kyselka, a to souběžně se silnicí II/222. Na turistickém rozcestí tu začíná žlutě značená odbočka, která po 1,7 km končí právě u Skalek skřítků. Cesta vede vzhůru lesem směrem k hranici vojenského újezdu Hradiště a na Švédlově vrchu se svažuje k vlastním skalkám.
26.3. 2016
popis

Předmětem ochrany národní přírodní památky Skalky skřítků jsou pseudokrasové dutiny ve strmém severozápadním svahu Švédlova vrchu (Schwedelberg) na okraji Doupovských vrchů. Přilehlá společenstva lipových javořin, lipodubových a dubových bučin mají vysokou přírodovědeckou hodnotu. Chráněné území zvané Skalky skřítků má rozlohu 11,64 ha a bylo vyhlášeno r. 1979. Skalky skřítků jsou geologicky zcela ojedinělá lokalita s několika desítkami pseudokrasových dutin vytvořených ve vulkanické brekcii (slepenec ostrých úlomků hornin vzniklý sopečnou činností) na západním okraji pozůstatků třetihorní sopky. Dutiny mají oválný až téměř kruhový průřez o průměru od několika do 150 cm, jsou většinou horizontální, orientované kolmo i šikmo ke skalní stěně a hluboké od několika desítek centimetrů až k přibližně k pěti metrům. Jsou situovány do dvou pater vzdálených od sebe několik metrů a v části, kde se jedna z nejširších rourovitých chodeb rozšiřuje…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím internetových stránek wikipedie.org a www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 26.3. 2016

pověsti

Pověst o skřítcích

K místu se váže legenda o skřítcích, kteří zde hlídali poklad a od lidí, s nimiž zde společně žili, vyžadovali jen jídlo. S postupující dobou však chamtiví sedláci dávali skřítkům stále méně, až se malí obyvatelé rozhodli místo opustit. Král skřítků požádal převozníka přes Ohři, zda by je mohl přepravit, což on celý den dělal a vysloužil si za to od krále zlato. Ten mu také nabídl, že může celý národ spatřit a být tak posledním, kdo jej zde uvidí. Převozníka zajímalo, kolik skřítků vlastně převezl a nabídku přijal. Po povelu „Klobouky dolů!“ jich převozník spatřil tisíce, načež se skřítci rozešli ke Krušným horám a nikdo je zde již nespatřil. Pověst byla základem pro oficiální pojmenování národní přírodní památky, dříve lidově zvané též Trpasličí jeskyně.

26.3. 2016

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Doupovské Hradiště

Místa v okolí

 Bučina
 Lázně Kyselka
 Šemnická skála
 Radošov
 Andělská Hora
 Velichov
 Mořičov
 Stružná
 Jírov
 Bražec
 Goethova vyhlídka
 Hájek
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Jižní prameny
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Květnová
 Květnová
 Diana
 Rudá věž smrti
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 Sedlec
 radnice
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Urbana
 Hartenštejn
 kostel sv. Linharta
 Hauenštejn
 Bochov
 Himlštejn
 kaple v býv. Popově
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Nebesa
 Doubí
 kostel sv. Leonarda
 židovský hřbitov
 Údrč
 Údrč
 kaple sv. Barbory
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Svatošské skály
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 kaple Panny Marie
 Maleš
 Freudenstein
 Ratibořský mlýn
 Budov
 Budov
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Klejnštejn
 Verušičky
 Týniště
 Čichalovský mlýn
 Plešivec
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 kaple
 Šumburk
 Šumburk
 kaple
 kaple Kaina a Ábela
 Blažkův mlýn
 Egerberk
 návesní kaple
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 hornické muzeum
Základní informace místa
ID místa: 12758
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama