Malý zámek vystavěl v letech 1724–1726 A. K. Zeno z Danhausenu. Jako panské sídlo zámek sloužil pouze do roku 1875, kdy jej jako značně zchátralý obec přestavěla na školu. Těmito adaptacemi ztratil hist. i arch. hodnotu.
Hlavní obrázek místa
Bývalý starojický zámek
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Městečko Starý Jičín je známo především díky majestátní zřícenině významného hradu na mohutném kopci nad obcí, ale již málo kdo ví, že i v samém srdci městečka se nachází další šlechtické sídlo, jehož sláva dávno pohasla. Přímo pod ohradní zdí zdejšího farního kostela sv. Václava se nachází nenápadná patrová, břízolitem omítnutá budova – zdejší bývalý zámek. Zámeček nechal v letech 1724 až 1726 vystavět tehdejší majitel starojického panství A. K. Zeno z Danhausenu. Byla to původně jednopatrová barokní budova s dvojramenným venkovním schodištěm. Římsy zdobila balustráda s alegorickými sochami. Zde také nechal přenést stavitel zámku část mobiliáře ze starého hradu. Zámek byl propojen s přilehlým kostelem krytou pavlačí. K zámku patřila také překrásná zahrada, v níž se nacházelo mnoho vzácných dřevin. Součástí její výzdoby byly plastiky svatých od hranického sochaře Gallaše, umístěných při vjezdu z aleje vedoucí k arendě. Dojem zámeckého parku měla podpořit i skromná fontána v blízkosti panského skleníku. Od roku 1875 přestává sloužit zámek jako panské sídlo, koupí jej získává obec Starý Jičín a adaptuje jej pro potřeby školy. Nevhodnými adaptacemi byl zámecký charakter sídla zcela potlačen. Byly zničeny barokní fasády, štuky, schodiště a balustráda, v interiéru odstraněny nástěnné malby a parkety, došlo i na krásné sochy v zámecké zahradě. V současné době je v budově několik bytových jednotek a malá obecní knihovna. Na bývalé zámecké sídlo upomíná snad jen korunní římsa, část opěráku na vstupní straně a několik klenutých místností v interiéru bývalého zámečku. Budovu je možné si prohlédnou hlavně ze vstupní strany. Nádvorní strana slouží k soukromým účelům, ale je možné si ji pohodlně prohlédnout z terasy kolem kostela.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 2.7. 2006
historie

Historie zámku ve Starém Jičíně

Malý zámek vystavěl v letech 1724–1726 Antonín Kašpar Zeno svobodný pán z Danhausenu. Roku 1745 převzal panství se zámkem a chátrajícím hradem jeho mladší bratr, právník Václav Zeno. Zemřel 28. listopadu 1761 a zadlužené panství zdědil mladší bratr Sebastián. Pro obrovské dluhy však musel panství prodat. Roku 1772 již nemohl Sebastián Zeno plnit všechny váznoucí pohledávky a prodal velkostatek s panskými byty na starém a novém zámku, městečko pod hradem a vsi se čtyřmi dvory, palírnou a pivovarem za 220 000 zl. a 200 dukátů klíčného komorníku a tajnému císařskému radovi a místodržícímu v Dolních Rakousích Kristiánu Augustovi hr. Seilern-Aspangovi (n. 23.4. 1717, + 15. 10. 1801). Majetky pak spravoval poručník Josef Jan Seilern (+ 26.3. 1838). Za Seilernů se měli podaní mnohem hůře než za pánů z Danhausenu. Někteří poddaní byli vězněni a za trest pracovali v poutech při opravách cest. Na zámku se v té…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 2.7. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Starý Jičín

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kamenný pranýř
 Arenda
 Starý Jičín
 Požaha
 kaple sv. Anny
 svobodný dvůr
 Čertův mlýn
 Czeicznerova vila
 Nový Jičín
 radnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Bannerova studánka
 žilinský vodní jez
 Polouvsí
 kostel sv. Martina
 Hodslavice
 Perná
 Jeseník nad Odrou
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hodslavice
 Beessova kaple
 Lešná
 větrný mlýn
 Prameny Zrzávky
 Kunín
 Příluky
 Bartošovice
 Rybí
 Hukovice
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 větrný mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Choryně
 Závišice
 Krásno nad Bečvou
 Panská vyhlídka
 radnice
 Štramberk
 kašna
 Špičky
 městské opevnění
 Jurův kámen
 Expozice figurín
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Národní sad
 kostel sv. Jiří
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Šipka
 dům U apoštolů
 Šipka
 evangelický kostel
 Arnoltovice
 Kladeruby
 Kamenárka
 Vystrkov
 rozhledna Bílá hora
 fara
 Bartošovice
 Josefínin platan
 Váňův kámen
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 fara
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanova kaple
 městské hradby
 Odry
 Katolický dům
 katovna
 Zemanství
 socha T.G.Masaryka
 Bartošovický mlýn
 Ringhofferova vila
 Skalička
 Lašské muzeum
 Skalička
 Branky
 Branky
 vila Machů
 Branky
 Pustějov
 Husova lípa
 Šostýn
 Maxmiliánův dvůr
 Bezručova vyhlídka
 Raškův kámen
 Jarcová
 Kujavy
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Kubartova kaple
 Nová Horka
 Příbor
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 Kelč
 zvonice
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 Fulnek
 Petrovice
 Ústí
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Malhotice
 Malhotice
 Rožnov
 zvonice
 Hradišťko
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Jurkovičova rozhledna
 Všechovice
 Petřvald
 kostel sv. Anny
 Švédská skála
Základní informace místa
ID místa: 3780
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama