Renesanční kostel Nejsvětější Trojice s doznívajícími prvky gotiky vystavěn Hynkem I. z Vrbna v letech 1525-1529 pro menšinové katolíky. Po r. 1681 předán Vlčky do užívání evangelíků. Od r. 1766 kostelem hřbitovním. V r. 1973 hřbitov zrušen, kostel opraven a využíván pro potřeby města Klimkovice.
Hlavní obrázek místa
jižní průčelí kostela
© Jan P. Štěpánek 09/2016
Kostel Nejsvětější Trojice, nejstarší zachovalá stavební památka ve své původní renesanční podobě ve městě Klimkovice, cca 17 km jzz. od centra krajského města Ostravy. Stavba se nachází v severozápadní části přibližně čtvercového areálu bývalého hřbitova, dnes parkově upraveného, na západním předměstí historického jádra Klimkovic. Kostel bývá otevřen příležitostně a slouží především jako prostor pro pořádání výstav či koncertů. V jihozápadním nároží areálu bývalého hřbitova kolem kostela je zachováno symbolicky několik litinových křížů jako památka na někdejší německé obyvatele města.
Jan P. Štěpánek, 27.9. 2016
popis

Kostelík Nejsvětější Trojice byl vystavěn v 1. třetině 16. století v novém renesančním slohu s prvky doznívající gotiky, jako jednolodní stavba s mírně ustoupeným protáhlým polygonálním presbyteriem. Hlavním vstupem byl orientován tradičně k západu. Západní průčelí tvoří vysoký zděný štít nad profilovanou korunní římsou a je prolomeno pouze vlastními vstupními vraty se segmentovým záklenkem. Fasády prolamují velká obdélná okna se segmentovými záklenky a vysoké opěráky: tři na severním i jižním průčelí lodi kostela včetně nároží, další ustoupené pak v každém nároží presbyteria. Korunní římsa má jednotnou výškovou úroveň, pouze valbová střecha nad presbyteriem je nižší než střecha nad lodí kostela. Nad hřeben střechy presbytáře vystupuje nevelká sanktusníková vížka s nevysokou jehlancovou střechou

Jan P. Štěpánek, 27.9. 2016

historie

Podnět k výstavbě katolického kostela dal hrabě Hynek I. Bruntálský z Vrbna v letech 1525-1529. Ten se stal majitelem rozsáhlého klimkovického panství v roce 1513 sňatkem s Johankou z Bítova. Jelikož však tehdejší doba náboženské reformace katolickým mším nepřála a hlavní kostel sv. Kateřiny byl využíván evangelíky, dal pan Hynek, jakožto podporovatel spíše katolického vyznání, pro katolické poddané vystavět nový menší svatostánek na předměstí. Střídání katolického a evangelického vyznání se v Klimkovicích ustálilo až ve 2. polovině 17. století za hrabat Vlčků (Wilczků), kteří se přiklonili ke katolické víře. Tehdy byl farní kostel opět předán do rukou katolíků a menšinoví protestanti dostali do užívání kostelík na předměstí. V roce 1766 byl ke kostelíku na předměstí na základě císařského nařízení přemístěn městský hřbitov a kostel se tak stal chrámem hřbitovním. Již na počátku 20. století byla kapacita hřbitova nedostačující…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle turističtí průvodci, 27.9. 2016

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Klimkovice

Místa v okolí

 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Zbyslavice
 Polanka nad Odrou
 Stříbrná věž
 Zbyslavice
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 Poruba
 Polanská niva
 Bítov
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Velké Albrechtice
 kostel sv. Ducha
 Studénka
 Třebovice
 Studénka
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Studénka
 Studénka
 Stará Bělá
 Stará Bělá
 Milotička
 Zábřeh
 kostel sv. Jakuba
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 kaple sv. Barbory
 Petřvald
 Hošťálkovice
 Jubilejní kolonie
 Dobroslavice
 Výškovice
 Slatina
 Kanihůra
 Slatina
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Hradní vrch
 Pustá Polom
 Nová Horka
 Vítkovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 Dorňákův kopec
 Ostrá hůrka
 Hrabyně
 Smolkov
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Brušperk
 důl Šalamoun
 Trnávka
 Městská jatka
 Hlučín
 dvůr Antonínov
 Bartošovický mlýn
 Kunčičky
 Polský dům
 Palác Elektra
 Dům umění
 důl Alexandr
 Německý dům
 městské hradby
 Důl Jindřich
 židovský hřbitov
 Pohořílky
 vila dr. Julia Eisnera
 hotel Imperial
 Areál MINIUNI
 Pustějov
 Smolkov
 stará radnice
 vila Felixe Neumanna
 Rovninské balvany
 sloup Panny Marie
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Barbory
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 štola Tereza
 kostel sv. Vavřince
 štola Štolní
 Slezskoostravský hrad
 socha sv. Floriána
 štola Vilemína
 štola Nový
 Sýkorův most
 radnice
 Paskov
 důl Josef
 jáma Josef
 Vratimov
 Bravinné
 Přerovec
 kostel sv. Jiří
 kaple na Zámostí
 důl Trojice
 fara
 Vratimov
 Bartošovice
 Landek
 Panský pivovar
 Josefínin platan
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr se stodolou
 Řepiště
 důl Neumann
 vodárna na Hladnově
 důl Prokop
 fara
 Důl Petr Bezruč
 důl Ema a Lucie
 Kujavy
 Dolní Benešov
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 štola Hubert
 Kateřinice
 halda Ema
 poutní kříž
 důl Michálka
 Petrovice
 Radvanický pivovar
 kaple sv. Floriána
 Lukavec
 ZOO Ostrava
 obecní kaple
 Důl Heřmanice
 větrný důl Vrbice
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Štítina
 Šance
 Annin dvůr
 Hukovice
 Suché Lazce
 Raduň
 Frýdberk
 Manor house
 fojtství
 Štandl
 Lovecký zámeček
 dvůr Paseky
 strážní věž
 vodní dílo Olešná
 kaple sv. Kříže
 Chałupki
 Bohumín
Základní informace místa
ID místa: 13126
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama