Postaven pro správu panství bíloveckého v letech 1767 – 69. Třípodlažní částečně podsklepený dům s mansardovou střechou se dochoval zhruba v podobě, v jaké vznikaly úřednické domy pokročilého novověku. Objekt využívá Muzeum Novojičínska.
Hlavní obrázek místa
úřednický dům od severozápadu
© Lucie Augustinková, 07/2008
Muzeum je z důvodu přibližně roční rekonstrukce uzavřeno, odhadem do podzimu roku 2012. Po otevření bude v nově zrekonstruované budově nová expozice a informační centrum.
http://www.bilovec.cz, 2.9. 2012
popis

Dům byl postaven jako šířkově rozvinutý čtyřtrakt s obvyklou jižní, respektive jihozápadní orientací průčelí. Budova vznikla včetně dnes již zbořeného hospodářského zázemí, jaké přiléhalo ke dnešnímu muzeu na severní a východní straně. Kromě přímého přístupu se do hospodářského traktu chodilo přes spíž. Budova byla postavena přibližně tak, jak se novostavby úřednických domů v 18. i počátkem 19. století obvykle projektovaly. Dům stojí na volném prostranství, skutečně tedy lehce padne do očí. Jeho okolí je volné, aby nic nebránilo osvětlení. V přízemí se nacházela na jedné straně obytná místnost, na opačné straně předsíně čeledník, v 19. století rozdělený na dvě místnosti. Za předsíní byla klenutá kuchyň a komora. Přízemí je proti úrovni terénu o jeden a půl stopy vyvýšené, aby nevlhlo. V patře se pak nacházely úřadovny, kancelář písaře a vrchního úředníka, přitom kancelář písaře mohla být i jeho bytem. Horní kuchyně se…  číst dále

Lucie Augustinková, stavebně historický průzkum budovy muzea (dřívější úřednický dům) v Bílovci, Zámecká 5, 16.7. 2008

historie

Vznik a vývoj objektu

Bílovecká vrchnost, v 18. století Sedlničtí z Choltic, využívala místní zámek jako rezidenční objekt a pro úředníky správy (např. purkrabího a důchodního písaře), kteří dosud bydleli a působili na zámku, nechala v letech 1767 – 69 postavit samostatný úřednický dům. V pramenech se objevuje pojmenování Oberbeamtens Quartier (1767) a Officier Wohnung (1769). Veduta Bílovce od Jana Strassera z roku 1788 zachycuje dům v jeho starší podobě se zaobleným štítem, dvojicí komínů a mansardovou střechou. Z doby výstavby domu se s jistými úpravami dochoval, jak bylo potvrzeno dendrochronologickým datováním, právě krov konstruovaný jako tzv. pravá mansarda a trámový strop ve dnešní kanceláři (východně vedle vstupní haly). Strop nad protější výstavní místností byl dendrochronologicky datován do let 1813 – 1814. Po roce 1848, kdy byla zrušena patrimoniální správa, ztratil dům svou původní funkci. V polovině 20. let 20. století…  číst dále

Lucie Augustinková, stavebně historický průzkum budovy muzea (dřívější úřednický dům) v Bílovci, Zámecká 5, 16.7. 2008

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí, půdorys přízemí s rozlišením místností podle funkce odpovídající stavu v letech 1838-45
© archiv
Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Bílovec

Místa v okolí

 Bílovec
 radnice
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Albrechtice
 Kanihůra
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Pohořílky
 Slatina
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Slatina
 Bravinné
 Pustějov
 Bítov
 Výškovice
 Kujavy
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Lukavec
 Bartošovický mlýn
 Nová Horka
 Děrné
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Fulnek
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 loretánská kaple
 zvonice
 radnice
 Bartošovice
 Josefínin platan
 fara
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pustá Polom
 Vrchy
 Petřvald
 kostel sv. Anny
 Stříbrná věž
 Polanka nad Odrou
 Hukovice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Polanská niva
 Kunín
 Fürstenberská hrobka
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Mikuláše
 Milotička
 Bartošovice
 kostel sv. Vavřince
 Poruba
 Přerovec
 větrný mlýn
 Hrabyně
 Olšová
 Trnávka
 Svinov
 kaplička
 kostel Krista Krále
 Petrovice
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Stará Bělá
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jakuba
 Hradec nad Moravicí
 Raduň
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Třebovice
 Příbor
 Ostrá hůrka
 městské hradby
 Kateřinice
 socha Boha Otce
 Dobroslavice
 Weisshuhnův kanál
 Odry
 Jeseník nad Odrou
 městské hradby
 katovna
 Hanuše
 Hošťálkovice
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 Veselská rozhledna
 větrný mlýn
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
Kontaktní informace
Muzeum v Bílovci
Zámecká 691
743 01 Bílovec
Tel: +420 556 412 266
http://www.muzeum.novy-jicin.cz/objekty/bilovec.html
ovmnj@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 6508
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama