Bratrský sbor

Památník Jana Amose Komenského
Bratrský sbor či Památník Jana Amose Komenského ve Fulneku je soubor budovy s kaplí a zahradami. Jde o budovy pozdně gotického založení s různými proměnami jak stavebními, tak funkčními. Dnes slouží muzejní expozici.
Hlavní obrázek místa
Budova Bratrského sboru
© Ivo Rozehnal 06/2021
Bratrský sbor ve Fulneku najdeme na východním nároží náměstí. Jde o budovu s kaplí sousedící s tzv. Knurrovým domem. Místo se též nazývá Památníkem Jana Amose Komenského. Nalezneme zde výstavní prostory spjaté s jeho tvorbou a pobytem ve Fulneku. V přední části objektu je zahrada (původně i bývalý hřbitov), kde se nachází bronzový pomník Komenského od sochaře Jana Štursy z r. 1924. Dílo mělo původně stát v aule filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Mělo zaujímat místo naproti soše Jana Husa. V roce 1970 však konečně našla své místo zde v parčíku. Bratrský sbor je původně gotická stavba z konce 15. stol., přestavěna v letech 1614-1618. V její kapli kázal J.A.Komenský. Po stavovském povstání došlo k rozpuštění sboru a odchodu jeho členů do zemí bez habsburského vlivu. Zdejší kaple byla přesvěcena na kostel sv. Václava. Záhy se z ní stala sýpka a dokonce jízdárna. V letech 1705-1706 objekt veden jako nadační špitál s kaplí sv. Wilgefortis. Roku 1870 budovy zničil požár, takže prošly celkovou rekonstrukcí. Další úpravy v l. 1927-1936. V r. 1945 poškozen požárem při osvobozování města. V r. 1966 odstraněna sakristie kaple a provedeny úpravy opěrných zdí. Později provedena celková rekonstrukce venkovních prostor a v letech 1989-1990 další významné úpravy a vznik muzejních prostor s propojením sousedního Knurrova domu. Celek je památkově chráněn státem. Nyní objekt prochází rekonstrukcí - plánované otevření je na září 2021
Rozehnal Ivo - zdroj - https://pamatkovykatalog.cz/bratrsky-sbor a https://www.muzeumnj.cz/pamatnik-j-a-komenskeho-ve-fulneku, 13.6. 2021
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Fulnek

Místa v okolí

 Knurrův dům
 Fulnek
 zvonice
 radnice
 loretánská kaple
 Děrné
 Kujavy
 Lukavec
 kostel sv. Mikuláše
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 Olšová
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Pustějov
 Odry
 Kanihůra
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Jakuba
 Wesselsky mlýn
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 zvonice
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Kunín
 kostel sv. Anny
 Bartošovický mlýn
 Slatina
 Jeseník nad Odrou
 Veselská rozhledna
 Hukovice
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Albrechtice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Slatina
 Bannerova studánka
 fara
 kostel sv. Martina
 Nová Horka
 Výškovice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 svobodný dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Bartošovice
 kaple sv. Anny
 Františkův Dvůr
 Vítkov
 Spálov
 Polouvsí
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Vikštejn
 Klokočov
 Roderichova kaple
 fara
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Bítov
 Dubová
 Starý Jičín
 větrný mlýn
 Stará pošta
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Laudonův dům
 městské hradby
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Starý Jičín
 kaplička
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 kostel sv. Jiří
 Arenda
 Zbyslavice
 Weisshuhnův kanál
 Zbyslavice
 žilinský vodní jez
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Markéty
 Kyjovice
 Pustá Polom
 Partutovice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Rybí
 Melč
 Závišice
 Lom Olšovec
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Jánské Koupele
Kontaktní informace
Památník J. A. Komenského ve Fulneku
Sborová 80
742 45 Fulnek
Tel: 556 741 015
Základní informace místa
ID místa: 15728
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama