Dřevěný patrový podstávkový dům z roku 1729. Dnes nejstarší dům ve městě. V letech 1785 až 1866 patřil Zillichům. Zdevastovaný dům před rokem 1995 opraven. V letech 1995 - 2010 Muzeum Českého Švýcarska a Krásnolipska. Dnes cukrárna.
Hlavní obrázek místa
Severní strana domu.
© Pavel Semple, 09/2017
Dům U Frinda je dřevěný patrový podstávkový dům. Jde o typ domu s roubenou komorou v přízemí a prvním patrem stojícím na podstávce. Podstávka je samostatná konstrukce ze sloupů, která nese první patro a střechu nezávisle na přízemí. Klasická roubená stavba špatně odolává svislému tlaku. Dům U Frinda má v přízemí dřevěné podloubí se třemi dřevěnými oblouky. Podloubí je ale uzavřeno dřevěnými vraty a proto v zavírací době cukrárny z náměstí nepřístupné. První patro je hrázděné. Sedlová střecha je kryta šindelem. Podstávkové domy jsou typické pro oblast německo-česko-polského pomezí.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 28.6. 2018
historie

Dřevěný patrový podstávkový dům U Frinda, číslo popisné 4, se zachoval jako jediný svého druhu na jižní straně Křinického náměstí v Krásné Lípě. Dnes je označován za nejstarší dochovaný dům v katastru města. Byl postaven v roce 1729. V období let 1785 až 1866 v něm žila rodina Zillichů, známých ranhojičů a lékařů. Philip Zillich jako první v Čechách zahájil v roce 1801 očkování proti černým neštovicím. Zdevastovaný dům byl před rokem 1995 opraven a v letech 1995 až 2010 zpřístupněn jako muzeum Českého Švýcarska a Krásnolipska. Poté tu byla otevřena cukrárna U Frinda. Dům dnes nese jméno místního rodáka, malíře, ilustrátora, litografa a básníka Augusta Frinda (1852-1924). Ten se narodil v domě č. p. 224 a žil v domě č. p. 285. S domem č. p. 4 tak neměl přímé spojení. V Krásné Lípě vytvořil například výzdobu mauzolea rodiny Dittrichů a starokatolického kostela sv. Máří Magdaleny.

Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule), 28.6. 2018

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Krásná Lípa

Místa v okolí

 socha lva
 Schönbuch
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 Dymník
 kostel sv. Josefa
 Světlík
 Kyjovský hrad
 Vlčí hora
 Jeskyně víl
 Vlčí Hrádek
 kamenný most
 morový sloup
 Rumburk
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Křížová hora
 Dolní Chřibská
 Jedlová
 akvadukt
 Hrádek-Burgsberg
 Na Tokáni
 Tolštejn
 Niedermühle
 evangelický kostel
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 Rynartice
 Varnsdorf
 kostel sv. Vavřince
 Trpasličí jeskyně
 Studenec
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 kostel sv. Jiří
 Tříhraniční kámen
 Zlatý vrch
 Weifberg
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Šauenštejn
 skalní kaple
 Bratrský oltář
 Dolský mlýn
 křížová cesta
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 Kamenice
 Klíč
 Kamzičí studánka
 Tanečnice
 kostel sv. Václava
 Lipová
 Růžovský vrch
 Pastevní vrch
 Krompach
 Krompach
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Zámecký vrch
 větrný mlýn
Základní informace místa
ID místa: 13922
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama