Kostel Nalezení sv. Kříže v obci Rybí - stavba spojující prvky gotiky a lidové architektury pochází patrně z přelomu 14. a 15. století. Po polovině 17. století přestavěn do současné podoby. Spolu se hřbitovem tvoří chráněnou kulturní památku.
Hlavní obrázek místa
kostel Nalezení sv. Kříže v Rybí
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Nejvýznamnější a také nejznámější architektonickou a historickou památkou obce Rybí na Novojičínsku je malebný kostelík Nalezení sv. Kříže. Tuto unikátní lidovou stavbu, pocházející patrně z 15. století, nalezneme v centru obce, ležící 5 km východně od okresního města Nového Jičína a 3 km západně od centra města Štramberka. V roce 1846 byl kostel celkově rekonstruován. Byl obnoven dřevěný ochoz kolem kostela, tzv. sobota, zajímavé sluneční hodiny nad jedním z bočních vchodů, výzdoba interiéru ve stylu lidového baroka či železný kříž. Zajímavým prvkem je dvojitý cyrilo – metodějský kříž na věži, který byl v roce 1868 stržen velkou vichřicí a nahrazen přesnou kopií. Kolem kostela se nachází hřbitov obehnaný kamennou zdí a se zajímavou branou do celého areálu. Tento celek, kostel i hřbitov, je vyhlášen za chráněnou kulturní památku. Ke kostelíku je nejsnadnější se dostat, když se u objektu bývalého fojtsví (na místě tvrze) dáte odbočkou na sever a po pár metrech stojíte přímo před branou do areálu hřbitova, na jehož okraji se kostel nachází.
Jan P. Štěpánek, info u kostela, 26.5. 2006
historie

Historie kostela Nalezení sv. Kříže

Přesná doba založení rybského kostelíka není známa. Traduje se údaj o konci 14. století, či začátku století 15. Za třicetileté války byl kostel třikrát vážně poškozen. Nejprve v roce 1624 kozáky a poté v letech 1642 a 1648 Švédy. Ve 2. polovině 17. století byl kostel radikálně přestavěn. Z původní stavby zůstaly pouze holé zdi a k dostavbě se použilo snadno dostupného materiálu - dřeva. Tímto zásahem vznikla velmi zajímavá stavba, nesoucí jak prvky gotiky, tak lidové architektury. Do dnešní podoby byl kostel obnoven v polovině 19. století.

Jan P. Štěpánek, Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku, Beskydy - západ (P. David, V. Soukup a kolektiv, 1998), 26.5. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Rybí
 kostel sv. Kateřiny
 Závišice
 fojtství
 kostel sv. Jakuba
 Štramberk
 kaplička
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Šipka
 větrný mlýn
 Národní sad
 Jurův kámen
 Panská vyhlídka
 Šipka
 rozhledna Bílá hora
 Kamenárka
 Váňův kámen
 Zemanova kaple
 žilinský vodní jez
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 městské hradby
 Stará pošta
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Laudonův dům
 Bartošovice
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Maxmiliánův dvůr
 Husova lípa
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Raškův kámen
 radnice
 fara
 Příbor
 městské hradby
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Martina
 Hukovice
 Čertův mlýn
 Petrovice
 Hodslavice
 Kubartova kaple
 Bannerova studánka
 fara
 Hájovský dvůr
 Bartošovice
 Kunín
 Josefínin platan
 Skácelův kříž
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Starý Jičín
 Požaha
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Hodslavice
 mlýn Strážka
 Starý Jičín
 svobodný dvůr
 Prameny Zrzávky
 Bartošovický mlýn
 Kateřinice
 Nová Horka
 větrný mlýn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Rychaltice
 zvonička Měrkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 zvonice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 radnice
 Trnávka
 Kozlovice
 Jeseník nad Odrou
 Perná
 Pustějov
 Myslík
 Petřvald
 Šmiřákův mlýn
 fojtství
 švédská mohyla
 Polouvsí
 kostel Všech svatých
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Příluky
 Studénka
 Beessova kaple
 Lešná
 roubený dům č.p. 5
 Kujavy
 Vašendův kříž
 Panorama u Chlebovic
 socha Boha Otce
 dvůr Antonínov
 Kanihůra
 kostel sv. Jiří
 kaple Za humny
 větrný mlýn
 Brušperk
 fojtství
 Hradišťko
 Pohořílky
 Krásno nad Bečvou
 Olšová
 radnice
 dům U apoštolů
 Hustopeče nad Bečvou
 evangelický kostel
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Arnoltovice
 zvonice
 Fulnek
 Choryně
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 radnice
 loretánská kaple
 Děrné
 socha Radegasta
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Cyrilka
 Vystrkov
Základní informace místa
ID místa: 4270
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama