Starý zámek vznikl renesanční přestavbou starší vodní tvrze. Po polovině 18. století byl vystavěn Nový zámek. Jediným zásahem bylo empírově upravené průčelí počátkem 19. století. V 90. letech 20. století byla na zámku vyměněna krytina za plech.
Hlavní obrázek místa
Jižní, vstupní fronta Starého zámku s klasicistním vstupním portálem.
© Jan P. Štěpánek, 04/2006
Obec Bravantice se nachází přibližně v půli cesty mezi městy Klimkovicemi a Bílovcem na Novojičínsku. Po odbočení z hlavní silnice směrem na sever, k centru obce, je nejlepší auto nechat u zdejšího kostela a k zámku, který je již jen naproti přes říčku se vydat pěšky. Hlavní dominantou obce je zajímavý komplex dvou šlechtických sídel. Staršího a cennějšího renesančního Starého zámku a barokního Nového zámku, který převzal funkci po Starém zámku, jenž byl využit pro hospodářské účely. Celý komplex je bez využití a rychle chátrá. Současný osud obou zámků je takový, že majitelem se po Státním statku, který zámek zcela zdevastoval, stal Pozemkový fond, který se k památce choval takřka stejně jako socialistický Státní statek. Od Pozemkového fondu zámek získala obec, avšak náklady na obnovu zámků byly vyčísleny na 100 milionů korun. Obec samozřejmě nemohla takovou sumu investovat, a proto zámecký areál na jaře roku 2006 za symbolickou sumu 3 000 000,- odprodala firmě podnikatele Vojtěcha Pavery z Mokrých Lazců u Opavy. Podniktel sice již veřejně v tisku deklaroval, že ze zámeckého areálu míní vybudovat nové léčebné centrum s ubytováním, ale jen čas ukáže, nezůstane-li jen u slov. Tuto obavu ostatně potvrzuje i osobní setkání s osobou pana Pavery. Zajímavostí v blízkosti zámku je jeden z nejstarších kamenných klenutých mostů na severu Moravy, který propojuje areál zámků s kostelem na druhé straně říčky Seziny. Je výjimečný svým středovým pilířem. Most však byl částečně pobořen při velké povodni v roce 1997 a jeho osud je zřejmě zpečetěn.
jps7, MW a Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), 22.2. 2005
historie

Popis Nového zámku

Budova nového zámku stojí poblíž starého zámku a s jeho jižním průčelím a dodnes částečně zachovalými dalšími hospodářskými budovami svírá prostorný dvůr. Nový zámek je obdélná patrová budova, orientovaná delšími průčelími k východu (k řece a za ní stojícímu kostelu) a západu (prostor dvora sevřený hospodářskými budovami a starým zámkem). Středem objektu prochází průjezd k němu vede přes říčku Sezinu dnes částečně zřícený most z lomového kamene. Fasáda východního průčelí je členěna trojicí velmi mělkých rizalitů s bosáží na nároží. Středním rizalitem vede nahoře stlačeným obloukem zaklenutý vjezd. Plocha průčelí je dělena lizénovými rámy. Jedenáct oken patra (II. NP) má pravoúhlé šambrány s uchy a s velkými klenáky. Patra dělí kordonová římsa. Přízemí má dnes osm okenních os, mělo jich deset. Okna jsou obdélná (šířka 114 cm, výška 90 cm). Jižní boční fasáda má v patře (II. NP) tři okenní osy – jedna je zaslepená. Členění je…  číst dále

WEISSBROD, Marek. Zanikající zámky Moravskoslezského kraje. Doprovodný text ke studijní výstavě Zanikající zámky Moravskoslezského kraje, která v Muzeu Beskyd proběhla od 7. 11. 2005 do 8. 1. 2006. Frýdek-Místek: Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková o, 23.2. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

, půdorys Starého zámku (nahoře) a Nového zámku (vpravo) : černě-nejstarší fáze, zrněně-přístavba, šrafovaně-barokní nový zámek
© Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Valentina
 Velké Albrechtice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Zbyslavice
 úřednický dům
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Bílovec
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Zbyslavice
 kaple sv. Barbory
 Bítov
 Kanihůra
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Nová Horka
 Polanská niva
 Petřvald
 Stříbrná věž
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Slatina
 Bartošovický mlýn
 Pustějov
 Pohořílky
 kaple sv. Víta
 Slatina
 Dorňákův kopec
 Kyjovice
 Výškovice
 Poruba
 Josefínin platan
 fara
 Bartošovice
 Stará Bělá
 Kujavy
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Bravinné
 fara
 Trnávka
 kostel sv. Ducha
 Stará Bělá
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Milotička
 Pustá Polom
 Lukavec
 Třebovice
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Petrovice
 Brušperk
 Hukovice
 Zábřeh
 Děrné
 kostel sv. Jakuba
 Husův sbor
 dvůr Antonínov
 Kateřinice
 Jubilejní kolonie
 kostel sv. Kříže
 Hošťálkovice
 Fulnek
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Bartošovice
 loretánská kaple
 Příbor
 městské hradby
 zvonice
 radnice
 větrný mlýn
 Hrabyně
 Dobroslavice
 kaplička
 fojtství
 Kunín
 kostel sv. Jakuba
 Fürstenberská hrobka
 kostel sv. Kateřiny
 Ostrá hůrka
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Smolkov
 Přerovec
 Vítkovice
 Šance
 Hájovský dvůr
 Jakubčovické šance
 Rychaltice
 Skácelův kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 důl Šalamoun
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 větrný mlýn
 Městská jatka
 Polský dům
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 Důl Jindřich
 vila dr. Julia Eisnera
 vila Felixe Neumanna
 Raduň
 Hukvaldy
 kaple sv. Barbory
 štola Nový
 štola Tereza
 kostel sv. Maxmiliána
 štola Štolní
 štola Vilemína
 Olšová
 fojtství
 Panorama u Chlebovic
 jáma Josef
 Landek
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 štola Hubert
 kaple Za humny
Základní informace místa
ID místa: 2865
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama