Starý zámek vznikl renesanční přestavbou starší vodní tvrze. Po polovině 18. století byl vystavěn Nový zámek. Jediným zásahem bylo empírově upravené průčelí počátkem 19. století. V 90. letech 20. století byla na zámku vyměněna krytina za plech.
Hlavní obrázek místa
Jižní, vstupní fronta Starého zámku s klasicistním vstupním portálem.
© Jan P. Štěpánek, 04/2006
Obec Bravantice se nachází přibližně v půli cesty mezi městy Klimkovicemi a Bílovcem na Novojičínsku. Po odbočení z hlavní silnice směrem na sever, k centru obce, je nejlepší auto nechat u zdejšího kostela a k zámku, který je již jen naproti přes říčku se vydat pěšky. Hlavní dominantou obce je zajímavý komplex dvou šlechtických sídel. Staršího a cennějšího renesančního Starého zámku a barokního Nového zámku, který převzal funkci po Starém zámku, jenž byl využit pro hospodářské účely. Celý komplex je bez využití a rychle chátrá. Současný osud obou zámků je takový, že majitelem se po Státním statku, který zámek zcela zdevastoval, stal Pozemkový fond, který se k památce choval takřka stejně jako socialistický Státní statek. Od Pozemkového fondu zámek získala obec, avšak náklady na obnovu zámků byly vyčísleny na 100 milionů korun. Obec samozřejmě nemohla takovou sumu investovat, a proto zámecký areál na jaře roku 2006 za symbolickou sumu 3 000 000,- odprodala firmě podnikatele Vojtěcha Pavery z Mokrých Lazců u Opavy. Podniktel sice již veřejně v tisku deklaroval, že ze zámeckého areálu míní vybudovat nové léčebné centrum s ubytováním, ale jen čas ukáže, nezůstane-li jen u slov. Tuto obavu ostatně potvrzuje i osobní setkání s osobou pana Pavery. Zajímavostí v blízkosti zámku je jeden z nejstarších kamenných klenutých mostů na severu Moravy, který propojuje areál zámků s kostelem na druhé straně říčky Seziny. Je výjimečný svým středovým pilířem. Most však byl částečně pobořen při velké povodni v roce 1997 a jeho osud je zřejmě zpečetěn.
jps7, MW a Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), 22.2. 2005
historie

Popis Nového zámku

Budova nového zámku stojí poblíž starého zámku a s jeho jižním průčelím a dodnes částečně zachovalými dalšími hospodářskými budovami svírá prostorný dvůr. Nový zámek je obdélná patrová budova, orientovaná delšími průčelími k východu (k řece a za ní stojícímu kostelu) a západu (prostor dvora sevřený hospodářskými budovami a starým zámkem). Středem objektu prochází průjezd k němu vede přes říčku Sezinu dnes částečně zřícený most z lomového kamene. Fasáda východního průčelí je členěna trojicí velmi mělkých rizalitů s bosáží na nároží. Středním rizalitem vede nahoře stlačeným obloukem zaklenutý vjezd. Plocha průčelí je dělena lizénovými rámy. Jedenáct oken patra (II. NP) má pravoúhlé šambrány s uchy a s velkými klenáky. Patra dělí kordonová římsa. Přízemí má dnes osm okenních os, mělo jich deset. Okna jsou obdélná (šířka 114 cm, výška 90 cm). Jižní boční fasáda má v patře (II. NP) tři okenní osy – jedna je zaslepená. Členění je…  číst dále

WEISSBROD, Marek. Zanikající zámky Moravskoslezského kraje. Doprovodný text ke studijní výstavě Zanikající zámky Moravskoslezského kraje, která v Muzeu Beskyd proběhla od 7. 11. 2005 do 8. 1. 2006. Frýdek-Místek: Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková o, 23.2. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

, půdorys Starého zámku (nahoře) a Nového zámku (vpravo) : černě-nejstarší fáze, zrněně-přístavba, šrafovaně-barokní nový zámek
© Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Valentina
 Velké Albrechtice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Zbyslavice
 úřednický dům
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Bílovec
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Zbyslavice
 kaple sv. Barbory
 Bítov
 Kanihůra
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Nová Horka
 Polanská niva
 Petřvald
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Bartošovický mlýn
 Slatina
 Pustějov
 Pohořílky
 kaple sv. Víta
 Dorňákův kopec
 Kyjovice
 Výškovice
 Poruba
 Josefínin platan
 fara
 Bartošovice
 Stará Bělá
 Kujavy
 kostel Krista Krále
 Bravinné
 fara
 kostel sv. Ducha
 Trnávka
 Stará Bělá
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Velká Polom
 Pustá Polom
 Lukavec
 Třebovice
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Petrovice
 Brušperk
 Hukovice
 Zábřeh
 kostel sv. Jakuba
 Husův sbor
 Děrné
 dvůr Antonínov
 Kateřinice
 Jubilejní kolonie
 kostel sv. Kříže
 Hošťálkovice
 Fulnek
 Bratrský sbor
 Bartošovice
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 loretánská kaple
 Příbor
 městské hradby
 větrný mlýn
 Hrabyně
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Smolkov
 Přerovec
 Vítkovice
 Šance
 Hájovský dvůr
 Jakubčovické šance
 Rychaltice
 Skácelův kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 důl Šalamoun
 větrný mlýn
 Městská jatka
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 Důl Jindřich
 vila dr. Julia Eisnera
 vila Felixe Neumanna
 Raduň
 kaple sv. Barbory
 Hukvaldy
 štola Nový
 štola Tereza
 kostel sv. Maxmiliána
 štola Štolní
 fojtství
 štola Vilemína
 Panorama u Chlebovic
 jáma Josef
 Landek
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 štola Hubert
 kaple Za humny
Základní informace místa
ID místa: 2865
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama