Moderní kostel v sídlištní zástavbě. Má tvar elipsy a vedlejší věže (zvonice). Z českých tvůrců se na něm podíleli architekt Marek Štěpán a malíř Jakub Špaňhel. Interiér je dřevěný a vápencový. Výstavba z let 2004-2007.
Hlavní obrázek místa
Kostel svatého Ducha
© Martin Kovář, 10/2013
Vnitřek kostela od okolí chrání několik vrstev. Vlastní tělo kostela (bez věže) je od okolí odděleno příkopem. Do kostela se vchází po mostcích. Uvnitř kostela jsou všichni na jedné shodné základně: dlažba v lodi i presbytáři a vlastně i všech přilehlých prostorech je stejná. Barevnost dlažby je inspirována za tepla válcovaným ocelovým plechem, který je typickým produktem zdejších železáren a válcoven. Její spárořez je však různorodý. Z této základny jako země vyrůstají hranolové hmoty liturgického inventáře, tj. menzy, křtitelnice, ambonu a sedes. Ty jsou ze světlého dunajského vápence, vždy z jednoho monolitního kusu v kontrastu k temné podlaze. V menze je část ostatků (krev) Jana Pavla II. Křtitelnice stojí uprostřed kostela i celého společenství věřících. Její hmota je napříč proražena paprskem Ducha svatého s odkazem na křest Ježíše v Jordánu. V místě průrazu zde utkvěla nádoba s křestní vodou. Po straně křtitelnice je řeka Jordán vyznačena leštěným kamenem. Prostor pro eucharistii visí na konzole ve fúzovaném skle. Na jeho kubické hmotě je na pravé větší části znázorněn Starý Zákon, na levé otvíravé Nový Zákon. Starý Zákon je znázorněn barevným hořícím keřem, ze kterého se ozývá Hospodin slovy „Jsem, který jsem“. Strana Nového Zákona je v přirozených barvách skla s velkými pozlacenými písmeny A a W. Mezi oběmi částmi je modrá spojnice, znázorňující jejich kontinuitu. V čele eliptického prostoru se vznáší obrazový svatodušní triptych Jakuba Špaňhela. Jednotlivá témata triptychu jsou křest vodou, křest duchem a posvěcení kříže. V adorační kapli po levé straně lodi je umístěno Jezulátko a křehké Placzkovy dřevořezby křížové cesty. V Mariánské kapli na opačné straně kostela je obraz Panny Marie Guadalupské z Mexika ukotvený v pozemsky ocelovém rámu stylizované louky od malířky Laury Morales a byl požehnán otcem biskupem…  číst dále
farnost Ostrava-Zábřeh, Vítězslav Řehulka, upr. MaM Kovářovi, 18.10. 2013
popis

Základní kámen kostela v roce 1969 posvětil ThDr. Vasil Hopko, slovenský řeckokatolický kněz v roce 1950 uvězněný za údajnou spolupráci s banderovci, kterou navzdory mučení během výslechu před hlavním líčením popřel, neboť ve skutečnosti bránil spojení řeckokatolické církve s pravoslavnou. Odsoudili jej k trestu odnětí svobody na 15 let a v táborech přišel o zdraví. Proto v roce 1964 trest komunistické soudy zmírnily na internaci v klášteře Osek, v roce 1968 se mohl vrátit do služby, ale zemřel v roce 1976. Nebyl nikdy rehabilitován, v roce 2003 jej však papež Jan Pavel II. blahoslavil.

MaM Kovářovi, řeckokatolické arcibiskupství Prešov, 18.10. 2013

historie

Během 50. a 60. let 20. stol., kdy počet obyvatel Ostravy stoupal, přestaly stačit prostory kostela v Ostravě-Zábřehu (určené pro 120 lidí) počtu věřících. V roce 1968 se v době politického uvolnění našla odvaha i odhodlání postavit nový kostel. Základní kámen byl vysvěcen roku 1969, ale začátek normalizace další výstavbě na rozsáhlém sídlišti v Ostravě-Výškovicích zabránil. O dostavbě, v podstatě realizaci celé stavby, se tak začalo uvažovat po roce 1989. Protože obecně zůstává na Moravě počet věřících vysoký, farnost přijala návrh brněnského architekta Marka Štěpána (podílel se i na rekonstrukcích sakrálních staveb jinde v Ostravě) na výstavbu kostela, věže a pastoračního centra. Stavba probíhala v letech 2004-2007 za působení otce Vítězslava Řehulky. Má elipsovitý půdorys a vedle stojí 30 m vysoká věž se třemi zvony z roku 2005 (Danielův váží 533 kg, Panny Marie Guadalupské 316 kg a Matky Františky 224 kg).…  číst dále

MaM Kovářovi, farnost Ostrava-Zábřeh, 18.10. 2013

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Ostrava - Výškovice

Místa v okolí

 Zábřeh
 Husův sbor
 Jubilejní kolonie
 Stará Bělá
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Stará Bělá
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Vítkovice
 Polanská niva
 Poruba
 Třebovice
 Kunčičky
 důl Alexandr
 důl Šalamoun
 Hošťálkovice
 Městská jatka
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 hotel Imperial
 Polský dům
 Areál MINIUNI
 Rovninské balvany
 stará radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 socha sv. Floriána
 sloup Panny Marie
 Vratimov
 Stříbrná věž
 vila Felixe Neumanna
 Důl Jindřich
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 Sýkorův most
 důl Trojice
 radnice
 nová radnice
 Vratimov
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 socha sv. Floriána
 důl Neumann
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 důl Prokop
 Řepiště
 důl Ema a Lucie
 Panský pivovar
 vodárna na Hladnově
 Radvanický pivovar
 Důl Petr Bezruč
 Radvanice
 halda Ema
 důl Michálka
 štola Štolní
 kaple sv. Barbory
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 Bartovice
 Landek
 kaple sv. Floriána
 jáma Josef
 ZOO Ostrava
 Brušperk
 kostel sv. Jakuba
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 štola Hubert
 Zbyslavice
 židovský hřbitov
 dvůr Antonínov
 kostel Panny Marie
 Důl Heřmanice
 fara
 školní budova
 důl Michal
 Petřvald
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Valentina
 Šenov
 větrný důl Vrbice
 Zbyslavice
 Bravantice
 kostel sv. Mikuláše
 Dobroslavice
 židovský hřbitov
 Trnávka
 Lískovec u Frýdku
 Hlučín
 městské hradby
 Milotička
 kaple sv. Kříže
 Rychvald
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Annin dvůr
 Bítov
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Velké Albrechtice
 Frýdberk
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 Kyjovice
 kostel sv. Anny
 Štandl
 Frýdecká synagoga
 Bezručova kaple
 Koloredovský most
 kaple sv. Víta
 Frýdek
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 stará radnice
 Wolfínský palác
 poutní kříž
 Zoopark
 radnice Frýdek
 Manor house
 Kateřinice
 Bruzovice
 kostel sv. Jošta
 dvůr se stodolou
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 dvůr Paseky
 Frýdecká šibenice
 Ostrá hůrka
 Munkovice
 Podkostelní mlýn
 strážní věž
 Měšťanský pivovar
 Jamnice
 radnice Místek
 Rechle
 Málkovice
 fojtství
 Lovecký zámeček
 kostel Všech svatých
 Šilheřovice
 Nová Horka
 Smolkov
 vodní dílo Olešná
 kostel sv. Stanislava
 Neumannova vila
 lesní zámeček
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Kříže
 Eltzerova přádelna
 židovský hřbitov
 Chałupki
 Hrabyně
 Orlová
 Petrovice
 Bohumín
 kostel sv. Josefa
 vodárenská věž
 Smolkov
 Dolní Benešov
 kaple Na Skotni
 boží muka
 roubená zvonička
 boží muka
 Bartošovický mlýn
 fara
 kaple Panny Marie
 Sedlnice
 Sedlnické sněženky
 fara
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Dobrá
 kostel sv. Jiří
 Dolní Lutyně
 kostel sv. Martina
 kaple na Horním konci
Základní informace místa
ID místa: 11485
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama