Soos

národní přírodní rezervace (Vonšov)
Přírodní komplex Soos v Chebské pánvi nedaleko Františkových Lázní, jímž prochází naučná stezka, nabízí nevšední zážitek pro všechny zájemce o přírodní zajímavosti. V národní přírodní rezervaci platí zvláštní režim.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Národní přírodní rezervace Soos se nachází na okraji obce Nový Drahov – Kateřina, jihozápadně necelých šest kilometrů od Františkových Lázní. Před vstupem na NS je bezplatné parkoviště. Cca 200 m se nachází železniční stanice Nový Drahov.(trať č. 146 Cheb – Luby u Chebu). Vstup do rezervace je možný pouze s platnou vstupenkou. V rámci vstupného je zahrnuta prohlídka doprovodných expozicí s přírodně naučnou tématikou v přilehlých budovách. Volně přístupný je geopark a stanice pro handicapované živočichy. Rezervací prochází naučná stezka po povalovém chodníku v délce 1200 m. poté přechází na asfaltovou silničku dlouhou cca 800 m. Stezka začíná i končí na turistickém rozcestí u železniční stanice Nový Drahov . Celá trasa je bezbarierová a má čtrnáct zastavení s informačními vícejazyčnými tabulemi.
Pavel Jarý, 17.6. 2007
popis

Národní přírodní rezervace o rozloze 221 ha. Nadmořská výška se pohybuje od 429 do 440m.n.m. Vyhlášena byla roku 1968 a má za účel chránit rozlehlá rašeliniště, mokřady, minerální slatiniště včetně živočišných a rostlinných společenstev. Geologické podloží tvoří převážně jíly, což v minulosti zapříčinilo poničení části dnešní rezervace při jeho těžbě. Střední část tvoří křemelina. Významné jsou zde tzv. mofety – prohlubně z nihž uniká oxid uhličitý. Ty jsou důsledkem posopečné činnosti. Při dostatku vody jimi probublává slaná voda obohacená o C02, za sucha je slyšet hlasitý sykot unikajícího plynu z nálevkovitých prohlubní v zemi. Dříve byly nesprávně nazývány bahenními sopkami, název zřejmě vznikl při pohledu na bublající vodu smíšenou s bahnem. V okolí mofetů se nachází erozí narušená a solí prosycená křemelina (nahromaděné schránky mikroskopických řas rozsivek na dně bývalého solného jezera), pro svou nehostinnost znemožňuje…  číst dále

Pavel Jarý, 17.6. 2007

historie

Národní přírodní rezervace Soos vyhlášena výnosem MŠK č.j. 12.612/68 ze dne 10.9. 1968. dod. registrována výnosem MK ČSR č.j. 17.094/87-VI/2 ze dne 21.12. 1987, s účinností od 29.12.1987. Nařízením vlády ČR 132/2005 Sb. byla lokalita zařazena do národního seznamu evropsky významných lokalit.

17.6. 2007

okruhy, vstupné

Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti 30,- Kč

Anna Hladíková , 30.3. 2010

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kateřina

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Skalná
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 hrobka Hendrich
 kostel sv. Olgy
 Hartoušovské mofety
 pramen Natálie
 fara
 Císařské lázně
 metorologický sloup
 Salingburg
 Chlumeček
 železniční viadukt
 Mostov
 Kaceřov
 Václavský hrad
 Poustka
 Neuhaus
 Cheb
 Špalíček
 Dudácká kašna
 židovský hřbitov
 Lítov
 vodní nádrž Horka
 Kapellenberg
 Skalka
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Hazlov
 Cetnov
 vodní nádrž Skalka
 Liebeneck
 kostel sv. Anny
 Rusov
 Kamenný Dvůr
 Bříza
 Bismarckova rozhledna
 Kager, Starý zámek
 Okrouhlá
 kostel sv. Ondřeje
 Goethovy skalky
 Pomezná
 Chlumek
 Chlumek
 Libá (Liebenstein)
 Luby
 Chlumek
 Luby
 Šabina
 Starý Hrozňatov
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Medard
 Hohenberg
 Šibeniční vrch
 Doubrava
 Hartenberg
 minerální pramen
 Manský dvůr
 kostel sv. Anny
 Boučí
 Doubrava
 Doubravský pramen
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Háj u Aše
 Kopaniny
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Bad Elster
 Jindřichovice
Kontaktní informace
Obec Nový Drahov, 351 34 Skalná
Tel: 354 542 033
NPR Soos
Základní informace místa
ID místa: 5363
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.6.2007

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama