Záchranná stanice a centrum ekologické výchovy v Bartošovicích na Moravě byla vybudována a slavnostně uvedena do provozu v říjnu 1983.
Hlavní obrázek místa
V expozici je představeno okolo 35 druhů - zástupců naší domácí fauny
© Miroslav BITTER 2006
V centru obce Bartošovice v blízkosti kostela sv. Petra a Pavla se nachází Záchranná stanice a centrum ekologické výchovy. Tato stanice byla slavnostně uvedena do provozu v říjnu 1983. V prvopočátcích se stanice věnovala pouze záchraně dravců a sov, postupem času byl program stanice průběžně doplňován o řadu dalších nosných programů a projektů. Participují nebo přímo realizují „záchranné programy“ vybraných druhů kriticky a silně ohrožených druhů, součástí areálu je více jak 70 chovatelských zařízení. V říjnu 2000 bylo uvedeno do provozu středisko - centrum ekologické výchovy „Aquila“, jako samostatné zařízení v rámci areálu stanice, resp. jeho první etapa a to expoziční část. Jde o ucelený areál sestávající z cca 20 voliér, zastřešené „přírodní“ učebny a dalšího nezbytného zázemí. V expozici je představeno okolo 35 druhů - zástupců naší domácí fauny, především ptactva. V rámci tohoto střediska prezentují sedm vlastních ekovýchovných programů určených ZŠ a SŠ, v omezeném rozsahu pak také pro MŠ a studenty VŠ. V roce 2004 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce centrálního objektu stanice (budovy bývalé fary). Dnes v této téměř 300 let staré barokní budově byla otevřena nově nainstalována stálá expozice „Lidé a příroda Poodří“, která velmi podrobně představuje chráněnou krajinou oblast Poodří a přilehlé okolí.
Miroslav BITTER, 6.6. 2006
popis

17.5.2014 bylo slavnostně otevřeno návštěvnické středisko Dům přírody Poodří. To navazuje na původní expozici "Lidé a příroda Poodří". Nové návštěvnické středisko se rozšířilo nejenom ve vnitřní části o další místnosti, které jsou momentálně směřované na různé biotopy v Poodří jako je les, řeka a stojatá voda. Místnosti jsou doplněny o informační tabule, vycpané exponáty živočichů, různé zvětšené modely jedinců, ale také o interaktivní prvky jako jsou dotykové panely nebo také panel se vzorky srstí. V další částí - zahradě jsme přidali model řeky Odry, geologický koutek, komodu se spoustou otázek a odpovědí o Poodří, zvukový panel, ale i další spoustu herních a poučných prvků pro ty nejmenší. Zahrada je uzpůsobena také pro život velkého množství dalších živočichů, zejména z řad hmyzu, plazů (ještěrky), obojživelníků a ptáků. Je možné posbírat plno inspirací na vlastní zahradu. V další části - ve…  číst dále

Zuzana Novotná , 27.4. 2016

otvíračka

Centrum ekologické výchovy "Aquila" Centrum je v provozu od dubna do konce listopadu. Absolvování ekovýchovného programu nebo exkurze do stanice v pracovní dny je možné po telefonické nebo osobní domluvě: p. Jan Kašinský Tel.: 556 758 675 Fax.: 723 64 87 59 E-mail.:cevbartosovice@applet.cz V období květen až říjen můžete navštívit centrum ekologické výchovy bez předchozího ohlášení vždy v sobotu a neděli pouze v 11 hodin dopoledne, kdy začíná komentována prohlídka stanice. Stálá expozice a informační centrum Chráněné krajinné oblasti Poodří Z provozních důvodů je expozice zatím přístupná ve všední dny pouze pro organizované, předem objednané skupiny tel. 556758675, 723648759 e-mail: cevbartosovice@applet.cz V sobotu, neděli a svátky je možné expozici shlédnou vždy v 11.oo hodin, bez ohlášení. O změnách v návštěvní době budeme veřejnost průběžně informovat - více na www. csopnj.applet.cz

18.4. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 fara
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Bartošovický mlýn
 fara
 Nová Horka
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Hukovice
 Bartošovice
 větrný mlýn
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Pustějov
 Kunín
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Petrovice
 Studénka
 kostel sv. Martina
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Kanihůra
 kostel sv. Kříže
 Příbor
 městské hradby
 Závišice
 Rybí
 Kujavy
 Petřvald
 Bannerova studánka
 Pohořílky
 Velké Albrechtice
 Zemanova kaple
 Stará pošta
 městské hradby
 Laudonův dům
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Trnávka
 žilinský vodní jez
 Kateřinice
 úřednický dům
 Bílovec
 kostel sv. Valentina
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Bravantice
 Štramberk
 Expozice figurín
 Maxmiliánův dvůr
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Šipka
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Bílá hora
 vila Machů
 Kamenárka
 Hájovský dvůr
 Šipka
 Národní sad
 Váňův kámen
 svobodný dvůr
 Jurův kámen
 Ringhofferova vila
 Zemanství
 Panská vyhlídka
 Katolický dům
 Skácelův kříž
 Lašské muzeum
 socha T.G.Masaryka
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 Fulnek
 zvonice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 Starý Jičín
 radnice
 Bezručova vyhlídka
 kaple sv. Anny
 Jeseník nad Odrou
 Husova lípa
 Děrné
 loretánská kaple
 Čertův mlýn
 Rychaltice
 Šostýn
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Raškův kámen
 Arenda
 Starý Jičín
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Hradní vrch
 dvůr Antonínov
 Lukavec
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Maxmiliána
 Brušperk
 Dorňákův kopec
 Hukvaldy
 Bravinné
 Polanská niva
 Požaha
 Hodslavice
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Zbyslavice
 Slatina
 Kubartova kaple
 Polouvsí
 Zbyslavice
 Travertinová kaskáda
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Bítov
 zvonička Měrkovice
 Polanka nad Odrou
 mlýn Strážka
 kostel sv. Anny
 Stará Bělá
 Vrchy
 Myslík
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Kozlovice
 kostel sv. Mikuláše
 Šmiřákův mlýn
 zvonice
 švédská mohyla
 Stará Bělá
 fojtství
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 radnice
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 roubený dům č.p. 5
 Zábřeh
 Husův sbor
 Jubilejní kolonie
Kontaktní informace
ZO ČSOP N.Jičín
Záchranná stanice a centrum ekologické výchovy
Bartošovice na Moravě čp. 146
742 54
Tel: 556 758 675
http://www.csopnj.cz
zachr.stanice.bartosovice@csopnj.cz
Základní informace místa
ID místa: 4166
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama