Záchranná stanice a centrum ekologické výchovy v Bartošovicích na Moravě byla vybudována a slavnostně uvedena do provozu v říjnu 1983.
Hlavní obrázek místa
V expozici je představeno okolo 35 druhů - zástupců naší domácí fauny
© Miroslav BITTER 2006
V centru obce Bartošovice v blízkosti kostela sv. Petra a Pavla se nachází Záchranná stanice a centrum ekologické výchovy. Tato stanice byla slavnostně uvedena do provozu v říjnu 1983. V prvopočátcích se stanice věnovala pouze záchraně dravců a sov, postupem času byl program stanice průběžně doplňován o řadu dalších nosných programů a projektů. Participují nebo přímo realizují „záchranné programy“ vybraných druhů kriticky a silně ohrožených druhů, součástí areálu je více jak 70 chovatelských zařízení. V říjnu 2000 bylo uvedeno do provozu středisko - centrum ekologické výchovy „Aquila“, jako samostatné zařízení v rámci areálu stanice, resp. jeho první etapa a to expoziční část. Jde o ucelený areál sestávající z cca 20 voliér, zastřešené „přírodní“ učebny a dalšího nezbytného zázemí. V expozici je představeno okolo 35 druhů - zástupců naší domácí fauny, především ptactva. V rámci tohoto střediska prezentují sedm vlastních ekovýchovných programů určených ZŠ a SŠ, v omezeném rozsahu pak také pro MŠ a studenty VŠ. V roce 2004 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce centrálního objektu stanice (budovy bývalé fary). Dnes v této téměř 300 let staré barokní budově byla otevřena nově nainstalována stálá expozice „Lidé a příroda Poodří“, která velmi podrobně představuje chráněnou krajinou oblast Poodří a přilehlé okolí.
Miroslav BITTER, 6.6. 2006
popis

17.5.2014 bylo slavnostně otevřeno návštěvnické středisko Dům přírody Poodří. To navazuje na původní expozici "Lidé a příroda Poodří". Nové návštěvnické středisko se rozšířilo nejenom ve vnitřní části o další místnosti, které jsou momentálně směřované na různé biotopy v Poodří jako je les, řeka a stojatá voda. Místnosti jsou doplněny o informační tabule, vycpané exponáty živočichů, různé zvětšené modely jedinců, ale také o interaktivní prvky jako jsou dotykové panely nebo také panel se vzorky srstí. V další částí - zahradě jsme přidali model řeky Odry, geologický koutek, komodu se spoustou otázek a odpovědí o Poodří, zvukový panel, ale i další spoustu herních a poučných prvků pro ty nejmenší. Zahrada je uzpůsobena také pro život velkého množství dalších živočichů, zejména z řad hmyzu, plazů (ještěrky), obojživelníků a ptáků. Je možné posbírat plno inspirací na vlastní zahradu. V další části - ve…  číst dále

Zuzana Novotná , 27.4. 2016

otvíračka

Centrum ekologické výchovy "Aquila" Centrum je v provozu od dubna do konce listopadu. Absolvování ekovýchovného programu nebo exkurze do stanice v pracovní dny je možné po telefonické nebo osobní domluvě: p. Jan Kašinský Tel.: 556 758 675 Fax.: 723 64 87 59 E-mail.:cevbartosovice@applet.cz V období květen až říjen můžete navštívit centrum ekologické výchovy bez předchozího ohlášení vždy v sobotu a neděli pouze v 11 hodin dopoledne, kdy začíná komentována prohlídka stanice. Stálá expozice a informační centrum Chráněné krajinné oblasti Poodří Z provozních důvodů je expozice zatím přístupná ve všední dny pouze pro organizované, předem objednané skupiny tel. 556758675, 723648759 e-mail: cevbartosovice@applet.cz V sobotu, neděli a svátky je možné expozici shlédnou vždy v 11.oo hodin, bez ohlášení. O změnách v návštěvní době budeme veřejnost průběžně informovat - více na www. csopnj.applet.cz

18.4. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 fara
 Bartošovice
 Josefínin platan
 Bartošovický mlýn
 fara
 Nová Horka
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Hukovice
 Bartošovice
 větrný mlýn
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Pustějov
 Kunín
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Petrovice
 kostel sv. Martina
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Kanihůra
 kostel sv. Kříže
 Příbor
 městské hradby
 Závišice
 Rybí
 Kujavy
 Petřvald
 Bannerova studánka
 Velké Albrechtice
 Pohořílky
 Zemanova kaple
 Stará pošta
 městské hradby
 kostel sv. Kateřiny
 Laudonův dům
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Trnávka
 žilinský vodní jez
 Kateřinice
 Bílovec
 úřednický dům
 kostel sv. Valentina
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Bravantice
 Štramberk
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Expozice figurín
 Maxmiliánův dvůr
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Bílá hora
 Muzeum Šipka
 vila Machů
 Kamenárka
 Šipka
 Hájovský dvůr
 Národní sad
 Váňův kámen
 svobodný dvůr
 Jurův kámen
 Panská vyhlídka
 Ringhofferova vila
 Zemanství
 Katolický dům
 Skácelův kříž
 Lašské muzeum
 socha T.G.Masaryka
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 Fulnek
 Knurrův dům
 Starý Jičín
 Bezručova vyhlídka
 kaple sv. Anny
 Jeseník nad Odrou
 Husova lípa
 Děrné
 Šostýn
 loretánská kaple
 Čertův mlýn
 Rychaltice
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Raškův kámen
 Arenda
 Starý Jičín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Hradní vrch
 dvůr Antonínov
 Lukavec
 kostel sv. Maxmiliána
 Brušperk
 kostel Všech svatých
 Hukvaldy
 Bravinné
 Dorňákův kopec
 Polanská niva
 Požaha
 Hodslavice
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Zbyslavice
 Slatina
 Kubartova kaple
 Polouvsí
 Zbyslavice
 Travertinová kaskáda
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 zvonička Měrkovice
 Bítov
 Polanka nad Odrou
 mlýn Strážka
 kostel sv. Anny
 Stará Bělá
 Myslík
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Kozlovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Šmiřákův mlýn
 zvonice
 švédská mohyla
 Stará Bělá
 fojtství
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 radnice
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 roubený dům č.p. 5
 Zábřeh
 Husův sbor
 Jubilejní kolonie
Kontaktní informace
ZO ČSOP N.Jičín
Záchranná stanice a centrum ekologické výchovy
Bartošovice na Moravě čp. 146
742 54
Tel: 556 758 675
http://www.csopnj.cz
zachr.stanice.bartosovice@csopnj.cz
Základní informace místa
ID místa: 4166
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama