Výrazné terénní pozůstatky tvrze v jihovýchodní části obce. Dochován pahorek s plochou jádra 20 x 20m. Založena patrně před rokem 1359 Vojslavem ze Zbyslavic. Tvrz nepřežila konec 16. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště od ssv.
© Jan P. Štěpánek 04/2006
V nádherné krajině pomalu se zvedajících Oderských vrchů, asi 4,5 km zsz od města Klimkovic, rozprostírá se na táhlém hřebeni mezi hlubokými údolími říček Polančice a Seziny obec Zbyslavice. Obec nikterak nevyčnívá z průměru okolních obcí, má však jedno velmi zajímavé místo, o kterém však ani mnoho místních obyvatel netuší – výrazné terénní pozůstatky zbyslavické tvrze. Tvrz si zde vystavěli v polovině 14. století držitelé zdejšího alodního statku. Ve dvacátých letech 20. století zde provedl ing. Gustav Stumpf zjišťovací archeologický průzkum, při kterém byla nalezena řada železných předmětů a úlomků středověké keramiky datované do období 14. - 16. století. Vladykové, kteří zde sídlili, se také podle vsi a tvrze psali. Celkově je lokalita zbyslavické tvrze, nacházející se na mírném spočinku nad údolím říčky Seziny, pouhých 300m jižně od centra obce, velmi zajímavá, avšak návštěvu a fotografování osobně doporučuji pouze v časném předjaří, nebo až na podzim po opadu lisí. Celé tvrziště je neprostupně porostlé hustými keři trnek a šípků, což může způsobit i nepříjemné zranění. Přes říčku Sezinu, na druhé straně údolí, je možno dohlédnout na vesnici Bítov, ve které se nachází podobně zajímavé tvrziště. Mezi oběma tvrzemi je přímá viditelnost. Obě tvrze, které podrobně popsal a zpopularizoval regionální badatel p. Jiří Tichánek, zařadil do své práce i Dr. Miroslav Plaček, nejuznávanější odborník na hrady na Moravě a ve Slezsku.
Jan P. Štěpánek, 1.9. 2006
historie

Historie tvrze

Již k roku 1357 je ve Zbyslavicích uváděn Vojslav ze Zbyslavic - purkrabí na hradě Hradci u Opavy. Jmenovaný zřejmě někdy před rokem 1359 zde nechává vybudovat tvrz. Roku 1377, při dělení Opavska, připadly Zbyslavice k dílu knížat Václava a Přemka. V této době je zde uváděn Ješek z Klimkovic, který držel i část Olbramic. Roku 1407 zde sedí Bedřich ze Zbyslavic. Po Bedřichovi je zde v letech 1413 - 1414 nějaký Myslibor ze Zbyslavic. Od roku 1429 do roku 1452 je tu uváděn Jan Tlačisvět ze Zbyslavic. Někdy mezi léty 1455 - 1484 je držitelem tvrze Jiří z Rýzmburka a ze Zbyslavic, s určitostí je zde však v letech 1466 - 1471. Jiřího manželkou byla Zuzana Zbyslavská. Ta pak po manželově smrti bere na spolek své příbuzné Jana Falkla z Czochendorfu, Hynka Kepinu ze Zvole a Jindřicha z Děhylova. Zuzana si však vymínila držení Zbyslavic až do své smrti. Vladykové ze Zbyslavic drží svou rodovou tvrz až do roku 1466. Roku…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, Z. Šerý, 2003), 28.8. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Aktuální půdorys lokality
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Zbyslavice

Místa v okolí

 Zbyslavice
 Bítov
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 Stříbrná věž
 Velké Albrechtice
 Výškovice
 kostel sv. Mikuláše
 Slatina
 úřednický dům
 kostel sv. Anny
 radnice
 Bílovec
 kaple sv. Barbory
 Milotička
 Polanka nad Odrou
 Slatina
 Poruba
 Pustá Polom
 Hradní vrch
 Studénka
 kostel sv. Jakuba
 Studénka
 Studénka
 Dorňákův kopec
 Studénka
 kostel sv. Jakuba
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Kanihůra
 Hrabyně
 Polanská niva
 Třebovice
 Dobroslavice
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 Přerovec
 Bravinné
 kostel sv. Ducha
 Hošťálkovice
 Smolkov
 Pohořílky
 Petřvald
 Zábřeh
 Husův sbor
 Stará Bělá
 Nová Horka
 Pustějov
 Stará Bělá
 obecní kaple
 Šance
 Lukavec
 Jakubčovické šance
 Bartošovický mlýn
 Kujavy
 Hlučín
 Dolní Benešov
 městské hradby
 Štítina
 židovský hřbitov
 Jubilejní kolonie
 Raduň
 dvůr se stodolou
 Suché Lazce
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Děrné
 Vítkovice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Kravaře
 poutní kříž
 důl Šalamoun
 kostel sv. Kateřiny
 Trnávka
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Městská jatka
 Polský dům
 socha Boha Otce
 štola Nový
 štola Tereza
 Fulnek
 štola Štolní
 Bratrský sbor
 štola Vilemína
 jáma Josef
 loretánská kaple
 Důl Jindřich
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Knurrův dům
 Brušperk
 radnice
 Hradec nad Moravicí
 Landek
 Velké Hoštice
 dvůr Antonínov
 Annin dvůr
 městské hradby
 Opava
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 nová radnice
 Manor house
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Šilheřovice
 Justiční palác
 Lovecký zámeček
Základní informace místa
ID místa: 4565
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama