Výrazné terénní pozůstatky tvrze v jihovýchodní části obce. Dochován pahorek s plochou jádra 20 x 20m. Založena patrně před rokem 1359 Vojslavem ze Zbyslavic. Tvrz nepřežila konec 16. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště od ssv.
© Jan P. Štěpánek 04/2006
V nádherné krajině pomalu se zvedajících Oderských vrchů, asi 4,5 km zsz od města Klimkovic, rozprostírá se na táhlém hřebeni mezi hlubokými údolími říček Polančice a Seziny obec Zbyslavice. Obec nikterak nevyčnívá z průměru okolních obcí, má však jedno velmi zajímavé místo, o kterém však ani mnoho místních obyvatel netuší – výrazné terénní pozůstatky zbyslavické tvrze. Tvrz si zde vystavěli v polovině 14. století držitelé zdejšího alodního statku. Ve dvacátých letech 20. století zde provedl ing. Gustav Stumpf zjišťovací archeologický průzkum, při kterém byla nalezena řada železných předmětů a úlomků středověké keramiky datované do období 14. - 16. století. Vladykové, kteří zde sídlili, se také podle vsi a tvrze psali. Celkově je lokalita zbyslavické tvrze, nacházející se na mírném spočinku nad údolím říčky Seziny, pouhých 300m jižně od centra obce, velmi zajímavá, avšak návštěvu a fotografování osobně doporučuji pouze v časném předjaří, nebo až na podzim po opadu lisí. Celé tvrziště je neprostupně porostlé hustými keři trnek a šípků, což může způsobit i nepříjemné zranění. Přes říčku Sezinu, na druhé straně údolí, je možno dohlédnout na vesnici Bítov, ve které se nachází podobně zajímavé tvrziště. Mezi oběma tvrzemi je přímá viditelnost. Obě tvrze, které podrobně popsal a zpopularizoval regionální badatel p. Jiří Tichánek, zařadil do své práce i Dr. Miroslav Plaček, nejuznávanější odborník na hrady na Moravě a ve Slezsku.
Jan P. Štěpánek, 1.9. 2006
historie

Historie tvrze

Již k roku 1357 je ve Zbyslavicích uváděn Vojslav ze Zbyslavic - purkrabí na hradě Hradci u Opavy. Jmenovaný zřejmě někdy před rokem 1359 zde nechává vybudovat tvrz. Roku 1377, při dělení Opavska, připadly Zbyslavice k dílu knížat Václava a Přemka. V této době je zde uváděn Ješek z Klimkovic, který držel i část Olbramic. Roku 1407 zde sedí Bedřich ze Zbyslavic. Po Bedřichovi je zde v letech 1413 - 1414 nějaký Myslibor ze Zbyslavic. Od roku 1429 do roku 1452 je tu uváděn Jan Tlačisvět ze Zbyslavic. Někdy mezi léty 1455 - 1484 je držitelem tvrze Jiří z Rýzmburka a ze Zbyslavic, s určitostí je zde však v letech 1466 - 1471. Jiřího manželkou byla Zuzana Zbyslavská. Ta pak po manželově smrti bere na spolek své příbuzné Jana Falkla z Czochendorfu, Hynka Kepinu ze Zvole a Jindřicha z Děhylova. Zuzana si však vymínila držení Zbyslavic až do své smrti. Vladykové ze Zbyslavic drží svou rodovou tvrz až do roku 1466. Roku…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, Z. Šerý, 2003), 28.8. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Aktuální půdorys lokality
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Zbyslavice

Místa v okolí

 Zbyslavice
 Bítov
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Stříbrná věž
 Velké Albrechtice
 Výškovice
 kostel sv. Mikuláše
 Slatina
 úřednický dům
 kostel sv. Anny
 radnice
 Bílovec
 Milotička
 kaple sv. Barbory
 Slatina
 kostel sv. Václava
 Polanka nad Odrou
 Poruba
 Pustá Polom
 Hradní vrch
 Studénka
 kostel sv. Jakuba
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Jakuba
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Kanihůra
 Hrabyně
 Polanská niva
 Třebovice
 Dobroslavice
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 Přerovec
 Bravinné
 kostel sv. Ducha
 Hošťálkovice
 Smolkov
 Pohořílky
 Petřvald
 Zábřeh
 Husův sbor
 Stará Bělá
 Nová Horka
 Pustějov
 Stará Bělá
 obecní kaple
 Šance
 Lukavec
 Jakubčovické šance
 Bartošovický mlýn
 Kujavy
 Hlučín
 Dolní Benešov
 městské hradby
 Štítina
 židovský hřbitov
 Raduň
 Jubilejní kolonie
 dvůr se stodolou
 Suché Lazce
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Vítkovice
 Děrné
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Kravaře
 poutní kříž
 kostel sv. Kateřiny
 důl Šalamoun
 Trnávka
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Městská jatka
 Polský dům
 socha Boha Otce
 štola Nový
 štola Tereza
 Fulnek
 štola Štolní
 Bratrský sbor
 štola Vilemína
 jáma Josef
 loretánská kaple
 kostel sv. Jiří
 Důl Jindřich
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 zvonice
 Brušperk
 Knurrův dům
 radnice
 Hradec nad Moravicí
 Landek
 Velké Hoštice
 dvůr Antonínov
 Annin dvůr
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 nová radnice
 Manor house
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Šilheřovice
 Justiční palác
 Lovecký zámeček
Základní informace místa
ID místa: 4565
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama