Výrazné terénní pozůstatky tvrze v jihovýchodní části obce. Dochován pahorek s plochou jádra 20 x 20m. Založena patrně před rokem 1359 Vojslavem ze Zbyslavic. Tvrz nepřežila konec 16. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště od ssv.
© Jan P. Štěpánek 04/2006
V nádherné krajině pomalu se zvedajících Oderských vrchů, asi 4,5 km zsz od města Klimkovic, rozprostírá se na táhlém hřebeni mezi hlubokými údolími říček Polančice a Seziny obec Zbyslavice. Obec nikterak nevyčnívá z průměru okolních obcí, má však jedno velmi zajímavé místo, o kterém však ani mnoho místních obyvatel netuší – výrazné terénní pozůstatky zbyslavické tvrze. Tvrz si zde vystavěli v polovině 14. století držitelé zdejšího alodního statku. Ve dvacátých letech 20. století zde provedl ing. Gustav Stumpf zjišťovací archeologický průzkum, při kterém byla nalezena řada železných předmětů a úlomků středověké keramiky datované do období 14. - 16. století. Vladykové, kteří zde sídlili, se také podle vsi a tvrze psali. Celkově je lokalita zbyslavické tvrze, nacházející se na mírném spočinku nad údolím říčky Seziny, pouhých 300m jižně od centra obce, velmi zajímavá, avšak návštěvu a fotografování osobně doporučuji pouze v časném předjaří, nebo až na podzim po opadu lisí. Celé tvrziště je neprostupně porostlé hustými keři trnek a šípků, což může způsobit i nepříjemné zranění. Přes říčku Sezinu, na druhé straně údolí, je možno dohlédnout na vesnici Bítov, ve které se nachází podobně zajímavé tvrziště. Mezi oběma tvrzemi je přímá viditelnost. Obě tvrze, které podrobně popsal a zpopularizoval regionální badatel p. Jiří Tichánek, zařadil do své práce i Dr. Miroslav Plaček, nejuznávanější odborník na hrady na Moravě a ve Slezsku.
Jan P. Štěpánek, 1.9. 2006
historie

Historie tvrze

Již k roku 1357 je ve Zbyslavicích uváděn Vojslav ze Zbyslavic - purkrabí na hradě Hradci u Opavy. Jmenovaný zřejmě někdy před rokem 1359 zde nechává vybudovat tvrz. Roku 1377, při dělení Opavska, připadly Zbyslavice k dílu knížat Václava a Přemka. V této době je zde uváděn Ješek z Klimkovic, který držel i část Olbramic. Roku 1407 zde sedí Bedřich ze Zbyslavic. Po Bedřichovi je zde v letech 1413 - 1414 nějaký Myslibor ze Zbyslavic. Od roku 1429 do roku 1452 je tu uváděn Jan Tlačisvět ze Zbyslavic. Někdy mezi léty 1455 - 1484 je držitelem tvrze Jiří z Rýzmburka a ze Zbyslavic, s určitostí je zde však v letech 1466 - 1471. Jiřího manželkou byla Zuzana Zbyslavská. Ta pak po manželově smrti bere na spolek své příbuzné Jana Falkla z Czochendorfu, Hynka Kepinu ze Zvole a Jindřicha z Děhylova. Zuzana si však vymínila držení Zbyslavic až do své smrti. Vladykové ze Zbyslavic drží svou rodovou tvrz až do roku 1466. Roku…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, Z. Šerý, 2003), 28.8. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Aktuální půdorys lokality
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Zbyslavice

Místa v okolí

 Zbyslavice
 Bítov
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 Velké Albrechtice
 Výškovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 kaple sv. Barbory
 Velká Polom
 Polanka nad Odrou
 Slatina
 Poruba
 Pustá Polom
 Hradní vrch
 Studénka
 kostel sv. Jakuba
 Studénka
 Studénka
 Dorňákův kopec
 Studénka
 kostel sv. Jakuba
 kostel Krista Krále
 Hrabyně
 Kanihůra
 Polanská niva
 Třebovice
 Smolkov
 Přerovec
 Bravinné
 kostel sv. Ducha
 Hošťálkovice
 Smolkov
 Pohořílky
 Petřvald
 Zábřeh
 Stará Bělá
 Husův sbor
 Nová Horka
 Pustějov
 Stará Bělá
 obecní kaple
 Šance
 Jakubčovické šance
 Lukavec
 Bartošovický mlýn
 Kujavy
 Hlučín
 Dolní Benešov
 městské hradby
 Štítina
 Raduň
 židovský hřbitov
 Jubilejní kolonie
 Suché Lazce
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Děrné
 Vítkovice
 Bartošovice
 Josefínin platan
 fara
 Kravaře
 kostel sv. Kateřiny
 důl Šalamoun
 Trnávka
 kostel sv. Mikuláše
 Městská jatka
 kaple sv. Barbory
 Fulnek
 štola Štolní
 socha Boha Otce
 štola Nový
 štola Tereza
 Důl Jindřich
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Bratrský sbor
 štola Vilemína
 jáma Josef
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 Brušperk
 zvonice
 Hradec nad Moravicí
 radnice
 Landek
 Velké Hoštice
 dvůr Antonínov
 Annin dvůr
 městské hradby
 Opava
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 Manor house
 Slezské divadlo
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Šilheřovice
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Justiční palác
 Lovecký zámeček
Základní informace místa
ID místa: 4565
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama