Skalní město Apolena bylo vyhlášeno chráněnou přírodní rezervací na jaře r. 1998. Pro pokračující devastaci skal z měkkého pískovce byl vstup veřejnosti na jaře r. 2010 úplně zakázán. V přírodní rezervaci se nachází i podzemní jeskyně Sklepy, která je významným zimovištěm cca 11 druhů netopýrů.
Hlavní obrázek místa
Apolón a Apolena
ČHS
K úpatí skal přírodní rezervace, nacházející se půl kilometru východně od obce Troskovice, je možné se dostat po neznačené polní cestě od obce Ktová, nebo ze silnice spojující obce Libuň a Hrdoňovice.
5.1. 2012
popis

Skalní město Apolena je jedinečným skalním útvarem z měkkého pískovce, se samostatnými skalními věžemi. Nachází se zde i podzemní jeskyně Sklepy, která je významným zimovištěm netopýrů (zimuje jich zde 11 druhů). Jeskyně je evropsky významnou lokalitou pro druh netopýra vrápence malého; kriticky ohroženého druhu netopýra. Rezervace, která je oblíbeným hnízdištěm skalních druhů ptáků, se rozkládá na ploše 18,42 ha.

5.1. 2012

historie

Historie přírodní rezervace Apolena

Skalní město Apolena bylo vyhlášeno chráněnou přírodní rezervací na jaře r. 1998 ve snaze chránit toto jedinečné místo. Bohužel skály z měkkého pískovce byly i nadále ničeny a tak byl vstup veřejnosti do skalního města pro pokračující devastaci na jaře r. 2010 úplně zakázán. V přírodní rezervaci se nachází i podzemní jeskyně Sklepy, která je významným zimovištěm netopýrů (zimuje jich zde 11 druhů). Jeskyně je evropsky významnou lokalitou pro druh netopýra vrápence malého; kriticky ohroženého druhu netopýra.

5.1. 2012

pověsti

O Apoleně

Pověst vypráví, že jednou se dívka jménem Apolena zamilovala do chudého chlapce. Otec Apoleny však pro dceru plánoval lepší budoucnost, a tak zařídil, aby jejího milého naverbovali na sedm let na vojnu, kde také padl. Když se věrná Apolena dozvěděla o smrti svého milovaného, ztratila ze žalu rozum, odešla z domu svých rodičů neznámo kam. Novým domovem se jí stala jeskyně ve skalním městě. Zde jí také nakonec našla její matka, nemocnou a promrzlou. Dívka se s matkou odmítla vrátit domů a zemřela jí posléze v náručí.

5.1. 2012

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Troskovice

Místa v okolí

 Trosky
 Pařízek
 Nebákov
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Řezníčkova vila
 Pařez
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Pekařova brána
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 Mackov
 obecní studna
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Prokopa
 dům č. p. 14
 zvonice
 Radeč
 kostel sv. Jiří
 Prachovské skály
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kaple sv. Anny
 Lavice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Čertova ruka
 boží muka
 Humprecht
 Semtinská lípa
 skalní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Kavčiny
 hradní pivovar
 Kozlov
 Valdštejn
 Kost
 Ostružno
 panský dvůr Zájezd
 Dubecko
 Brada
 Hlavatice
 Kláštenec
 kostel sv. Jiljí
 Alainova věž
 Rotštejn
 Kozákov
 Spařence
 Klokočský hrádek
 Kozlov
 Nadslav
 Tábor
 Belvín
 kostel sv. Prokopa
 Postojna
 židovský hřbitov
 městská spořitelna
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Lomnice nad Popelkou
 Muzeum Českého ráje
 synagoga
 Husův sbor
 Loreta
 Vokšice
 kostel sv. Kateřiny
 Dlaskův statek
 Hrubý Rohozec
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Jiljí
 Dolánky
 Železnice
 Komárovský rybník
 vodárenská věž
 synagoga
 Čeřovka
 Železnice
 Valdická brána
 Veliš
 Čeřov
 hřbitovní kaple
 Valdštejnská lodžie
 Hynšta
 Koštofrank
 Solec
 Semily
 kostel sv. Václava
 Staré Hrady
 Malý Rohozec
 Vlčí Pole
 Košťálov
 Besedické skály
 Zbirohy
 kaple sv. Václava
 Soleček
 Bradlec
 Křižánky
 Obětní kámen
 Staré Hrady
 Drábovna
 Bartošova pec
 Mužský
 Kněžmost
 Myší skála
 Milkovice
 Boučkův statek
 židovský hřbitov
 Masarykova vyhlídka
 vodní elektrárna
 radnice
 Píčův statek
 kostel sv. Štěpána
 spořitelna
 Kurovodice
 Svijany
 Hrada
 Klamorna
 Železný Brod - VPZ
 kostel sv. Ducha
 Vranov-Pantheon
 Drábské světničky
 kostel sv. Martina
 Bažantnice
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Chvistonosy
 kostel sv. Matouše
 Domousnice
 Albrechtice
 Sychrov
 Arthurův hrad
 Jičíněves
 Kundratice
 Jičíněves
 Loukov
 Sukorady
 kostel sv. Kateřiny
 Škodějov
 Milíčeves
 Tuř
 Sytový
 Roprachtice
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 10544
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama