Kapucínský konvent a kostel vystavěn v l.1674–1683. R.1756 přistavěno nové křídlo. Klášter byl zrušen r.1950 a v průběhu následujících letech byl zdevastován. Nyní je kostel opraven, klášter ale patří k neohroženějším stavbám na Moravě.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Město Fulnek se nachází 28 km jižním směrem od Opavy a 18 km severozápadně od Nového Jičína. Ve městě najdeme řadu turisticky zajímavých objektů, kostel Nejsvětější Trojice, barokní Knurrův dům, barokní sloup Nejsvětější Trojice, kašnu se sochou sv. Jana Sarkandra, muzeum – Památník J. A. Komenského, bratrský sbor, a nebo areál starého hřbitova s ohradní zdí, kostnicí a kaplí sv. Rocha a Šebestiána. Nejmarkantnější je mohutný zámek stojící na ostrohu nad městem, bohužel pro veřejnost stále ještě nepřístupný. Bývalý kapucínský klášter s kostelem sv. Josefa se nachází mimo centrum města na návrší za Husím potokem, při vjezdu k supermarketu Penny odbočit do kopce vlevo.
Pavel Vítek, 16.2. 2008
popis

Kapucínský klášter se skládá z kostela sv. Josefa a na něj navazujícího a zdí odděleného konventu. Kostel s předsazenou terasou a schodištěm. Nad portálem vlys, s letopočtem 1674, osazený raně barokním štítem. Mezi okny je umístěna obnovený freska. Před kostelem stávaly barokní sochy, která byly přeneseny ke kostelu Nejsvětější Trojice. Kostelní loď je zaklenuta valeně s trojicí párů trojbokých výsečí. Hudební kruchta je zděná s klasicizujícími detaily. Obdélný presbytář je zaklenut valeně, z obou stran k němu přiléhají oratoře. Sakristie s oratoří v patře navazuje na bok presbytáře. Na protější straně kostela se nachází konvent. V současnosti devastovaná část konventu obsahovala pouze rameno ambitu. Zadní křídlo při klášteře je dvoutraktové s velkým refektářem u nároží a se zříceným raně barokním trámovým stropem. Křídlo protilehlé ke kostelu má dva trakty, křídlo při průčelí je trojtraktové. Část budov…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

historie

S výstavbou kapucínského konventu a kostela bylo započato roku 1674 a klášterní kostel sv. Josefa byl vysvěcen r. 1683. Už v srpnu 1695 klášter vyhořel, ihned však bylo započato s jeho obnovou. V roce 1756 byla dokončena přístavba nového křídla s knihovnou a kaplí pro nemocné. V Josefinské době klášter nebyl zrušen. To jej však postihlo až v roce 1950 a v průběhu následujících dvou desetiletí byl zdevastován. V roce 1968 došlo k obnovení kapucínské komendy, ale vzhledem k žalostnému stavu kláštera byli řeholníci ubytováni na faře v bývalém klášteře augustiniánů. Ale již roku 1970 bylo společenství kapucínů opětovně rozpuštěno. K novému obnovení kapucínské komunity došlo po roce 1989. Jelikož od roku 1970 se stav kláštera ještě zhoršil, opět se kapucíni museli ubytovat na faře. Historická knihovna ze zdejšího kláštera je uložena v kapucínském klášteře v Praze. Po roce 1989 získala objekt soukromá…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Fulnek

Místa v okolí

 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Fulnek
 Děrné
 Lukavec
 kostel sv. Mikuláše
 Kujavy
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Olšová
 Pustějov
 Odry
 Kanihůra
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Wesselsky mlýn
 Hradní vrch
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Slatina
 Kunín
 Bartošovický mlýn
 Veselská rozhledna
 Jeseník nad Odrou
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 Hukovice
 Slatina
 Velké Albrechtice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Bannerova studánka
 fara
 Výškovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Nová Horka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 svobodný dvůr
 Bartošovice
 Vítkov
 Františkův Dvůr
 kaple sv. Anny
 Spálov
 Vikštejn
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Klokočov
 Roderichova kaple
 Polouvsí
 Dubová
 fara
 Bítov
 Jakubčovické šance
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Šance
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Starý Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 městské hradby
 Nový Jičín
 Weisshuhnův kanál
 kaplička
 Czeicznerova vila
 Zbyslavice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 fojtství
 Zbyslavice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 Kyjovice
 žilinský vodní jez
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Partutovice
 Melč
 Rybí
 Závišice
 Lom Olšovec
 zvonice
 kostel sv. Kateřiny
 Jánské Koupele
Základní informace místa
ID místa: 6030
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama