Kapucínský konvent a kostel vystavěn v l.1674–1683. R.1756 přistavěno nové křídlo. Klášter byl zrušen r.1950 a v průběhu následujících letech byl zdevastován. Nyní je kostel opraven, klášter ale patří k neohroženějším stavbám na Moravě.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Josefa ve Fulneku
© Pavel Vítek 02/2008
Město Fulnek se nachází 28 km jižním směrem od Opavy a 18 km severozápadně od Nového Jičína. Ve městě najdeme řadu turisticky zajímavých objektů, kostel Nejsvětější Trojice, barokní Knurrův dům, barokní sloup Nejsvětější Trojice, kašnu se sochou sv. Jana Sarkandra, muzeum – Památník J. A. Komenského, bratrský sbor, a nebo areál starého hřbitova s ohradní zdí, kostnicí a kaplí sv. Rocha a Šebestiána. Nejmarkantnější je mohutný zámek stojící na ostrohu nad městem, bohužel pro veřejnost stále ještě nepřístupný. Bývalý kapucínský klášter s kostelem sv. Josefa se nachází mimo centrum města na návrší za Husím potokem, při vjezdu k supermarketu Penny odbočit do kopce vlevo.
Pavel Vítek, 16.2. 2008
popis

Kapucínský klášter se skládá z kostela sv. Josefa a na něj navazujícího a zdí odděleného konventu. Kostel s předsazenou terasou a schodištěm. Nad portálem vlys, s letopočtem 1674, osazený raně barokním štítem. Mezi okny je umístěna obnovený freska. Před kostelem stávaly barokní sochy, která byly přeneseny ke kostelu Nejsvětější Trojice. Kostelní loď je zaklenuta valeně s trojicí párů trojbokých výsečí. Hudební kruchta je zděná s klasicizujícími detaily. Obdélný presbytář je zaklenut valeně, z obou stran k němu přiléhají oratoře. Sakristie s oratoří v patře navazuje na bok presbytáře. Na protější straně kostela se nachází konvent. V současnosti devastovaná část konventu obsahovala pouze rameno ambitu. Zadní křídlo při klášteře je dvoutraktové s velkým refektářem u nároží a se zříceným raně barokním trámovým stropem. Křídlo protilehlé ke kostelu má dva trakty, křídlo při průčelí je trojtraktové. Část budov…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

historie

S výstavbou kapucínského konventu a kostela bylo započato roku 1674 a klášterní kostel sv. Josefa byl vysvěcen r. 1683. Už v srpnu 1695 klášter vyhořel, ihned však bylo započato s jeho obnovou. V roce 1756 byla dokončena přístavba nového křídla s knihovnou a kaplí pro nemocné. V Josefinské době klášter nebyl zrušen. To jej však postihlo až v roce 1950 a v průběhu následujících dvou desetiletí byl zdevastován. V roce 1968 došlo k obnovení kapucínské komendy, ale vzhledem k žalostnému stavu kláštera byli řeholníci ubytováni na faře v bývalém klášteře augustiniánů. Ale již roku 1970 bylo společenství kapucínů opětovně rozpuštěno. K novému obnovení kapucínské komunity došlo po roce 1989. Jelikož od roku 1970 se stav kláštera ještě zhoršil, opět se kapucíni museli ubytovat na faře. Historická knihovna ze zdejšího kláštera je uložena v kapucínském klášteře v Praze. Po roce 1989 získala objekt soukromá…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Fulnek

Místa v okolí

 loretánská kaple
 Knurrův dům
 Fulnek
 Děrné
 Lukavec
 kostel sv. Mikuláše
 Kujavy
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Pustějov
 Odry
 Kanihůra
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Wesselsky mlýn
 Hradní vrch
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Slatina
 Kunín
 Bartošovický mlýn
 Jeseník nad Odrou
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 Hukovice
 Velké Albrechtice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Bannerova studánka
 fara
 Výškovice
 kostel sv. Martina
 Nová Horka
 kostel sv. Ondřeje
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 svobodný dvůr
 Bartošovice
 Vítkov
 Františkův Dvůr
 kaple sv. Anny
 Spálov
 Vikštejn
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Klokočov
 Roderichova kaple
 Polouvsí
 Dubová
 fara
 Bítov
 Jakubčovické šance
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Šance
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Starý Jičín
 radnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 Nový Jičín
 Weisshuhnův kanál
 městské hradby
 kaplička
 Czeicznerova vila
 Zbyslavice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 Zbyslavice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 Kyjovice
 žilinský vodní jez
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Partutovice
 Melč
 Rybí
 Závišice
 Lom Olšovec
 zvonice
 kostel sv. Kateřiny
 Jánské Koupele
Základní informace místa
ID místa: 6030
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama