Kapucínský konvent a kostel vystavěn v l.1674–1683. R.1756 přistavěno nové křídlo. Klášter byl zrušen r.1950 a v průběhu následujících letech byl zdevastován. Nyní je kostel opraven, klášter ale patří k neohroženějším stavbám na Moravě.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Město Fulnek se nachází 28 km jižním směrem od Opavy a 18 km severozápadně od Nového Jičína. Ve městě najdeme řadu turisticky zajímavých objektů, kostel Nejsvětější Trojice, barokní Knurrův dům, barokní sloup Nejsvětější Trojice, kašnu se sochou sv. Jana Sarkandra, muzeum – Památník J. A. Komenského, bratrský sbor, a nebo areál starého hřbitova s ohradní zdí, kostnicí a kaplí sv. Rocha a Šebestiána. Nejmarkantnější je mohutný zámek stojící na ostrohu nad městem, bohužel pro veřejnost stále ještě nepřístupný. Bývalý kapucínský klášter s kostelem sv. Josefa se nachází mimo centrum města na návrší za Husím potokem, při vjezdu k supermarketu Penny odbočit do kopce vlevo.
Pavel Vítek, 16.2. 2008
popis

Kapucínský klášter se skládá z kostela sv. Josefa a na něj navazujícího a zdí odděleného konventu. Kostel s předsazenou terasou a schodištěm. Nad portálem vlys, s letopočtem 1674, osazený raně barokním štítem. Mezi okny je umístěna obnovený freska. Před kostelem stávaly barokní sochy, která byly přeneseny ke kostelu Nejsvětější Trojice. Kostelní loď je zaklenuta valeně s trojicí párů trojbokých výsečí. Hudební kruchta je zděná s klasicizujícími detaily. Obdélný presbytář je zaklenut valeně, z obou stran k němu přiléhají oratoře. Sakristie s oratoří v patře navazuje na bok presbytáře. Na protější straně kostela se nachází konvent. V současnosti devastovaná část konventu obsahovala pouze rameno ambitu. Zadní křídlo při klášteře je dvoutraktové s velkým refektářem u nároží a se zříceným raně barokním trámovým stropem. Křídlo protilehlé ke kostelu má dva trakty, křídlo při průčelí je trojtraktové. Část budov…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

historie

S výstavbou kapucínského konventu a kostela bylo započato roku 1674 a klášterní kostel sv. Josefa byl vysvěcen r. 1683. Už v srpnu 1695 klášter vyhořel, ihned však bylo započato s jeho obnovou. V roce 1756 byla dokončena přístavba nového křídla s knihovnou a kaplí pro nemocné. V Josefinské době klášter nebyl zrušen. To jej však postihlo až v roce 1950 a v průběhu následujících dvou desetiletí byl zdevastován. V roce 1968 došlo k obnovení kapucínské komendy, ale vzhledem k žalostnému stavu kláštera byli řeholníci ubytováni na faře v bývalém klášteře augustiniánů. Ale již roku 1970 bylo společenství kapucínů opětovně rozpuštěno. K novému obnovení kapucínské komunity došlo po roce 1989. Jelikož od roku 1970 se stav kláštera ještě zhoršil, opět se kapucíni museli ubytovat na faře. Historická knihovna ze zdejšího kláštera je uložena v kapucínském klášteře v Praze. Po roce 1989 získala objekt soukromá…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 16.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Fulnek

Místa v okolí

 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Fulnek
 Děrné
 Lukavec
 kostel sv. Mikuláše
 Kujavy
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Pustějov
 Odry
 Kanihůra
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Wesselsky mlýn
 Hradní vrch
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Slatina
 Kunín
 Bartošovický mlýn
 Jeseník nad Odrou
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 Hukovice
 Velké Albrechtice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Bannerova studánka
 fara
 Výškovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Nová Horka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 svobodný dvůr
 Bartošovice
 Vítkov
 Františkův Dvůr
 kaple sv. Anny
 Spálov
 Vikštejn
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Klokočov
 Roderichova kaple
 Polouvsí
 Dubová
 fara
 Bítov
 Jakubčovické šance
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Šance
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Starý Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 městské hradby
 Nový Jičín
 Weisshuhnův kanál
 kaplička
 Czeicznerova vila
 Zbyslavice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 Zbyslavice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 Kyjovice
 žilinský vodní jez
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Partutovice
 Melč
 Rybí
 Závišice
 Lom Olšovec
 zvonice
 kostel sv. Kateřiny
 Jánské Koupele
Základní informace místa
ID místa: 6030
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama