Kateřinská jeskyně je součástí Moravského krasu. Je přístupná od r. 1910. Hned za vstupem do jeskyně je tzv. Hlavní dóm, největší veřejnosti přístupný podzemní dóm v ČR. Má výbornou akustiku a pořádají se zde koncerty. Jeskyně je bohatá na krápníkovou výzdobu, raritou jsou dlouhé hůlkové stalagmity.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 10/2013
Kateřinská jeskyně je součástí Moravského krasu. Z Blanska se vydáte stejně jako k Punkevním jeskyním. Kateřinská jeskyně se nachází asi 500 m východně od Skalního mlýna. Hned po vstupu do jeskyně se dostanete do tzv. Hlavního dómu, největší veřejnosti přístupné podzemní prostory v Moravském krasu. Tento podzemní dóm je 99 m dlouhý, 44 m široký a 20 m vysoký. Má výbornou akustiku a jsou v něm několikrát do roka pořádány hudební či pěvecké koncerty.
L.P., 1.10. 2005
historie

Kateřinská jeskyně je součástí Moravského krasu. Je přístupná od r. 1910. Jeskyně je součástí staré výtokové jeskyně, o čemž svědčí nápadné stopy po proudících vodách. Hned za vstupem, který tvoří gotický portál, leží tzv. Hlavní dóm, největší veřejnosti přístupný podzemní dóm v ČR. Dóm je 99 m dlouhý a 20 m vysoký. Pro jeho výbornou akustiku jsou v něm pravidelně pořádány koncerty. Z Hlavního dómu vede trasa do tzv. Nové jeskyně, kde jsou barevně osvícené útvary ze vzácných několikametrových hůlkových stalagmitů. Jeskyně byla také bohatým nalezištěm kostí zvířat z období čtvrtohor, zejména medvědů.

čerpáno z www.moravskykras.net, 3.10. 2011

otvíračka

Při prohlídce přibližně za 30 min projdete trasu o délce 430 m při teplotě 7.1 °C. březen : prohlídky v 10:00, 12:00, 14:00 mimo pondělí duben : 8:20 - 16:00 mimo pondělí květen -září : 8:20 - 16:00 říjen : 8:20 - 14:00 mimo pondělí listopad : prohlídky v 10:00, 12:00, 14:00 mimo pondělí prosinec, leden, únor : zavřeno Vstupné 40 Kč, děti 20 Kč, důchodci 30 Kč. Fotografování 10 Kč, za videokameru 50 Kč.

1.10. 2005

pověsti

Pověst o Kateřině

Kateřinská jeskyně údajně nese svůj název po dívce Kateřině, která v jeskyni zabloudila a už nenašla cestu ven. Podle legendy pásávala Kateřina ovce. Jednou zašla dál než obvykle, a když se začalo schylovat k bouři, byla ráda, že našla se stádem v jeskyni úkryt. Když bouře přešla, chtěla hnát ovce domů, ale jedna jí chyběla. Protože se jí zdálo, že slyší její zvoneček z druhého konce jeskyně, vydala se ji hledat. Nemohla ji však najít a nakonec v jeskyni zabloudila. Druhý den se vydali lidé ze vsi Kateřinu hledat. Našli opuštěné stádo, dívku ale nemohli nalézt. Nakonec začali hledat i v jeskyni, když ji ale našli, byla už mrtvá. Od těch dob se jeskyni říká Kateřinská.

3.10. 2011

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Vavřinec

Místa v okolí

 Rytířská jeskyně
 Čertův most
 Lečenec
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 propast Macocha
 boží muka
 Koňský spád
 Rudice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Podvrší
 kaolinový lom Seč
 Rudice
 kaple sv. Barbory
 Krchůvek
 Rudické propadání
 Cigánská jeskyně
 Hugova huť
 kaple sv. Antonína
 Jedovnice
 Panský dům
 Ostrov u Macochy
 jeskyně Balcarka
 Lesovna
 Olšovec
 Blansko
 Olomučany
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 Kůlna
 Petrovice
 Budkovany
 Hřebenáč
 Kalvodův kříž
 Býčí skála
 kříž na Zálomí
 vápenka Malá dohoda
 větrný mlýn
 Vápenka
 Jáchymka
 jeskyně Kostelík
 boží muka
 Sloup
 Piková dáma
 Babice
 Stará huť u Adamova
 Nový hrad
 Sloup
 Rakovec
 Starý hrad u Adamova
 Holštejn
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Černá skála
 Rájec nad Svitavou
 Křtiny
 Rájec nad Svitavou
 Křtiny
 Alexandrova rozhledna
 boží muka
 Hlaváčkův kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Kojál
 kostel sv. Barbory
 Výpustek
 Skalní sklep
 Adamov
 Bystřec
 studánka U Psa
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Vavřince
 Ptačí svatyně
 bunkry
 zvonice
 větrný mlýn
 Ronov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple svaté Anny
 boží muka
 Vilémov
 Milonice
 Ruprechtov
 Milonice
 došková chalupa
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Rozstání
 Hamlíkov
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 Babí lom
 Lelekovice
 kostel sv. Jiljí
 Žďárná
 Velký Chlum
 Dvorce
 Oborský dvůr
 Újezd u Boskovic
 kostel sv. Klimenta
 Černov
 Liduščin památník
 Kuchlov
 kostel sv. Vavřince
 křížek
 Pekárna
 Újezd u Černé Hory
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Puklův mlýn
 U Lidušky
 Boskovice
 rybník Suchý
 Boskovice – Bašta
 zvonice
 Ostrá horka
 panský pivovar
 Stagnov
 jízdárna
 Boskovice
 Obřany u Brna
 zámecký skleník
 PR Velký Hornek
 Boskovice - Rezidence
 panský dvůr
 radnice
 synagoga maior
 židovský hřbitov
 Trmačov
 Rovná
 Muzeum Boskovicka
 socha sv. Floriána
 evangelický kostel
 Porčův mlýn
 Hamerský mlýn
 kostel Všech svatých
 Račice
 boží muka
 Řečkovice
 Kuřim
 Troyerstein
 boží muka
 Lysice
 boží muka
 rozhledna Kopaninka
 Medlánky
 zvonice
 Vildenberk
 Kociánka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Drnovice
 Voděrady
 Drnovice
 hrádek u Vítovic
 Rychvald
 Sebranice
 rychta se žudrem
 kaple Panny Marie
 Habrovany
 Luleč
 Luleč II
 Malé Hradisko
 ZOO Brno
 Malé Hradisko
 kostel sv. Martina
 zvonice sv. Floriána
 Brněnská přehrada
Základní informace místa
ID místa: 3371
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama