
Kateřinská jeskyně je součástí Moravského krasu. Je přístupná od r. 1910. Jeskyně je součástí staré výtokové jeskyně, o čemž svědčí nápadné stopy po proudících vodách. Hned za vstupem, který tvoří gotický portál, leží tzv. Hlavní dóm, největší veřejnosti přístupný podzemní dóm v ČR. Dóm je 99 m dlouhý a 20 m vysoký. Pro jeho výbornou akustiku jsou v něm pravidelně pořádány koncerty. Z Hlavního dómu vede trasa do tzv. Nové jeskyně, kde jsou barevně osvícené útvary ze vzácných několikametrových hůlkových stalagmitů. Jeskyně byla také bohatým nalezištěm kostí zvířat z období čtvrtohor, zejména medvědů.
Při prohlídce přibližně za 30 min projdete trasu o délce 430 m při teplotě 7.1 °C. březen : prohlídky v 10:00, 12:00, 14:00 mimo pondělí duben : 8:20 - 16:00 mimo pondělí květen -září : 8:20 - 16:00 říjen : 8:20 - 14:00 mimo pondělí listopad : prohlídky v 10:00, 12:00, 14:00 mimo pondělí prosinec, leden, únor : zavřeno Vstupné 40 Kč, děti 20 Kč, důchodci 30 Kč. Fotografování 10 Kč, za videokameru 50 Kč.
Kateřinská jeskyně údajně nese svůj název po dívce Kateřině, která v jeskyni zabloudila a už nenašla cestu ven. Podle legendy pásávala Kateřina ovce. Jednou zašla dál než obvykle, a když se začalo schylovat k bouři, byla ráda, že našla se stádem v jeskyni úkryt. Když bouře přešla, chtěla hnát ovce domů, ale jedna jí chyběla. Protože se jí zdálo, že slyší její zvoneček z druhého konce jeskyně, vydala se ji hledat. Nemohla ji však najít a nakonec v jeskyni zabloudila. Druhý den se vydali lidé ze vsi Kateřinu hledat. Našli opuštěné stádo, dívku ale nemohli nalézt. Nakonec začali hledat i v jeskyni, když ji ale našli, byla už mrtvá. Od těch dob se jeskyni říká Kateřinská.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:
Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.
Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.
Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.