Malý barokní zámek z 18. stol. vzniklý přestavbou tvrze. V roce 1775 vyhořel a poté byl prakticky znovu postaven za hraběte Josefa Malabaile z Canalu v pozdním barokním slohu. V roce 1910 jej koupila obec Slatina.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí zámečku obrácené k hlavní cestě.
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Obec Slatina leží v klidném místě Moravskoslezského kraje, mimo hlavní silniční tahy, v místech kam většina lidí zavítá jen zcela výjimečně. Poblíž obce vede silnice II/464, která spojuje Raduň a Bílovec. Zavítáte-li někdy do těchto míst stojí za to kousek si zajet a prohlédnout si v obci nevelký pozdně barokní zámek s malým parkem. Najdete jej poměrně snadno, protože se nachází uprostřed obce, při průjezdové komunikaci a dnes je sídlem obecního úřadu Slatina. Dnešní podobu získal zámek za hraběte Josefa Malabaile z Canalu, který jej nechal po požáru ve druhé polovině 18. stol. opravit. Jedná se o jednopatrovou obdélníkovou budovu s mansardovou střechou a rizality uprostřed obou hlavních průčelí, zakončenými trojúhelníkovým štítem. V obci se dále nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, několik kapliček a při okraji obce památná lípa.
L.P., 4.2. 2006
historie

První písemné zprávy o vsi Slatina pocházejí z roku 1439. Ves byla rozdělena na tři díly a největší díl tvořil manský statek fulneckého panství, kde již v 15. stol. snad stávala tvrz o které se píše v souvislosti, kdy statek s tvrzí zdědila po svém otci Benešovi z Deštného roku 1439 Markéta z Deštného. Podle některých autorů se však jednalo o tvrz, která měla stát v dolní části bývalé zámecké zahrady a beze stopy zmizela. Ves byla krátce spojena v jeden celek když ji v první polovině 16. stol. vlastnili Slatinští ze Studénky. Písemně je tvrz potvrzena až v roce 1602 za Aliny Bruntálské z Vrbna. V tomto případě je již nepochybně zmiňována tvrz, která stála na místě dnešního zámku. K přestavbě tvrze na zámek došlo až v 18. stol., za Karla Fridricha Hamaly z Jičína či za jeho syna Karla Antonína. Původní tvrz byla přestavěna na malý barokní zámek. Podle některých autorů je stavba datována…  číst dále

L.P. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 4.2. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek)
Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Slatina

Místa v okolí

 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Výškovice
 kostel sv. Jakuba
 Bravinné
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 Bítov
 Lukavec
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 Kyjovice
 Kanihůra
 Zbyslavice
 Velké Albrechtice
 Pohořílky
 Zbyslavice
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Mikuláše
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Děrné
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Kujavy
 Studénka
 Pustějov
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 loretánská kaple
 Fulnek
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 Přerovec
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Hradec nad Moravicí
 Raduň
 Hrabyně
 Velká Polom
 kostel sv. Vavřince
 obecní kaple
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Mikuláše
 Bartošovický mlýn
 Nová Horka
 Suché Lazce
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Smolkov
 Štítina
 Smolkov
 Poruba
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 kostel sv. Jakuba
 Vikštejn
 Polanská niva
 Kravaře
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Petřvald
 fara
 Dolní Benešov
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Hlučín
 Trnávka
 městské hradby
 Jezdkovice
 Kateřinice
Kontaktní informace
Obecní úřad Slatina
Slatina 1
742 93 Slatina
Tel: + 420 556 427 012
http://www.obecslatina.cz/
slatina@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 2870
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama