Původně gotický dům prodělal v 16. století řadu renesančních přestaveb. Po ničivém požáru v roce 1793 dostala budova dnešní podobu. Vletech 1997-98 proběhla nákladná rekonstrukce stavby a dnes dům slouží potřebám muzea.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal, 09/2014
Dům Pod podloubím se nachází téměř uprostřed jižní strany Masarykova náměstí a patří mezi nejstarší domy v Zábřehu.Dům byl právovarečný, patřila k němu zahrada, pole i louky. Původní stavbu lze klást do období gotiky, kdy základem domu byl tzv. mázhaus, tedy síň a průjezd sloužící jako ústřední provozní prostor domu. Tento mázhaus byl v 16. století štukově vyzdoben. V roce 1574 došlo k renesanční přestavbě vstupního gotického portálu. V roce 1581 byla nejspíše nad tímto portálem vystavěna věž s loubím, které poškodilo nedávno zbudovaný vstupní portál. Baroko se výrazněji podepsalo jen na interiéru budovy (ploché stropy v 1.patře a jednoduchý kazetový strop v přízemí). Na přelomu 18. a 19. století získala budova dnešní podobu. V roce 1793 totiž postihl Zábřeh ničivý požár a dům Pod podloubím pak dostal novou novobarokní štukovou výzdobu. Z této doby nejspíše pochází i tvar střechy věže. Držiteli domu byli po většinu času zábřežští měšťané (např. Petr Březina, Adam Vinarský, Martin Půhončí z Předmostí, Burian Vizovský). Burianu Vizovskému patřil dům od roku 1598. Zde se také narodila jeho dcera Magdaléna, která se později odstěhovala za svou matkou do Přerova. Magdaléna Vizovská se v roce 1618 vdala za posledního biskupa Jednoty bratrské, Jana Amose Komenského. V letech 1997-98 proběhly nákladné rekonstrukce domu a v současné době slouží budova jako muzeum.
1.10. 2006
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 empírová kašna
 stará radnice
 morový sloup
 Zábřeh
 kostel sv. Barbory
 měšťanský pivovar
 Skalička
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Václava
 rychta
 rychta
 partyzánský bunkr
 nadhledna Háječek
 kaple sv. Prokopa
 lázně Bludov
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 Brníčko
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Linharta
 Bludov
 Dubicko
 Bludoveček
 boží muka
 kostel sv. Leonarda
 Mírov
 Ruda nad Moravou
 kaple Panny Marie
 Háj u Šumperka
 Štíty
 Králova Hora
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Šebestiána
 Třemešek
 Šumperk
 radnice
 Preisův mlýn
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 Stará radnice
 Podolí
 Šilperk
 Štíty
 kostel sv. Barbory
 Mohelnice
 Pekařský dům
 městské opevnění
 kašna Hygie
 Zámeček
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Linharta
 Tatenice
 Reichlova chata
 Líšnice (Leštnice)
 kaple sv. Marka
 Tři kameny
 židovský hřbitov
 synagoga
 Frankštát
 Bradlo
 kostel sv. Jiljí
 Úsov
 Bohdíkov
 kaple Panny Marie
 Vikýřovice
 Rapotín
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 Švédské šance
 Žádlovice
 kaple Panny Marie
 pieta
 Husův sbor
 Vikýřovice
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Moravičany
 kostel sv. Vavřince
 porodní tábor
 Burgstein
 Stavenice
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Panny Marie
 Mlýnický dvůr
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 kostel sv. Kateřiny
 Radkov
 Údolní mlýn
 Třebovské hradisko
 lapidárium
 Kalvárie
 křížová cesta
 schody mrtvých
 povodňové desky
 Moravská Třebová
 radnice
 Brána času
 loretánská kaple
 morový sloup
 děkanství
 Latinská škola
Kontaktní informace
Muzeum Zábřeh
Žižkova 1
789 01 Zábřeh
Tel: tel. 583 413 646
muzeum.Zabreh@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4663
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama