Bannerova studánka pojmenována podle švédského generála Bannera, který v tomto místě zarazil svůj kord do země z níž vytryskl pramen. Švédové měli v okolí studánky vojenský tábor. Pramen čisté pitné vody byl v roce 2004 vkusně upraven.
Hlavní obrázek místa
Bannerova studánka
© Jan P. Štěpánek 03/2007
Stará pověst vypráví, že v tomto místě vytryskl mocný pramen čisté vody po tom, co zde vrazil do země svůj kord velitel švédských vojsk generál Banner. Je-li to pravda či jen pověst, dnes již těžko zjistíme. Faktem je, že zde pramen od nepaměti vytéká ze země a to i v dobách, kdy bývá velké sucho a studánka dodnes nese jméno velitele Bannera. Pramen teče polem i lukami a nedaleko fary v Šenově u Nového Jičína se vlévá do Křivého potoka a s ním pak do říčky Jičínky. V roce 2004 byla Bannerova studánka obnovena členy Mysliveckého sdružení Šenov-Kunín za přispění obce Šenov. Jak dokládá rozbor vody, je tato voda pitná a zdravotně nezávadná. Bannerova studána se nachází přibližně v půli cesty mezi Bernarticemi nad Odrou a Šenovem u Nového Jičína. Jižně od silnice spojující tyto obce se nachází zalesněný vrcholek zvaný Panský kopec (358 m). Říkávalo se mu také Bernartický kopec či Kriegshübl (válečný kopec – název napovídá, že zde měl tábor oddíl vojsk v době třicetileté války). Na jeho severovýchodním svahu se dnes nachází výletní restaurace Salaš, ke které z hlavní silnice vede odbočka. Asi jen kolem 120 m od odbočky z hlavní silnice se ve svahu pod cestou Bannerova studánka skrývá. V současnosti je studánka upravena do podoby malého dřevěného přístřešku, ze kterého vytéká voda do kamenem vyložené nádržky, a ke kterému vedou od silnice schůdky. Vedle pramene je malý dřevěný altán nabízející posezení.
Jan P. Štěpánek, 3.6. 2007
historie

Generál J. G. Banner

Jan Gustafson Banner – generál švédských vojsk a od roku 1641 i nejvyšší velitel švédské armády. V roce 1645 operovala část jeho vojska i v okolí Nového Jičína a při Panském kopci (též Bernartický kopec či Kriegshübl) mezi Šenovem a Bernarticemi si zbudovali vojenský tábor.

Jan P. Štěpánek podle J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 3.6. 2007

pověsti

Pověsti o Bannerově studánce

V době třicetileté války se našimi kraji mnohokrát táhly pluky cizích vojsk. Jednou také krajinou mezi Novým Jičínem a Šenovem táhli švédské oddíly vedené generálem Bannerem. Usadili se kolem Bernartického kopce. Tehdy však vládlo v celé zemi velké sucho a všechny potoky v okolí byly vyschlé. Vůdce Švédů Banner v důvěře boží tasil svůj kord a vrazil jej do stráně. V tom místě vytryskl mocný pramen čisté vody. Zde si nabírali vodu a napájeli své koně. Po jejich odchodu začali pramen využívat i místní lidé a pramen doposud existuje a vydává čistou vodu. Další pověst říká, že zdejší pramen dosáhl takového věhlasu, že se z něj v roce 1790 při svém pobytu na Novojičínsku přijel schválně napít i generál Laudon. Doslech se prý o mimořádné kvalitě zdejšího pramene, kterému místní říkají Jarkůvka a který leží na hranicích vsí Šenov a Bernartice nad Odrou.

Jan P. Štěpánek dle Mgr. Jaromíra Poláška, 3.6. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 svobodný dvůr
 Kunín
 kaple sv. Anny
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 městské hradby
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Jeseník nad Odrou
 Arenda
 Bartošovice
 žilinský vodní jez
 Hukovice
 Čertův mlýn
 Polouvsí
 Požaha
 větrný mlýn
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Rybí
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Hodslavice
 Bartošovický mlýn
 Sedlnické sněženky
 Závišice
 Sedlnice
 fara
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ondřeje
 Pustějov
 staré fojtství
 Hodslavice
 Perná
 Kujavy
 Prameny Zrzávky
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Nová Horka
 Muzeum Šipka
 větrný mlýn
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Národní sad
 Šipka
 Kamenárka
 Lešná
 rozhledna Bílá hora
 Beessova kaple
 Odry
 zvonice
 Bratrský sbor
 městské hradby
 Knurrův dům
 Fulnek
 radnice
 katovna
 Zemanova kaple
 Váňův kámen
 loretánská kaple
 kostel Všech svatých
 Pohořílky
 Hustopeče nad Bečvou
 Příluky
 muzeum Fojtství
 Hustopeče nad Bečvou
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 radnice
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 Příbor
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 Děrné
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Kanihůra
 kostel sv. Jiří
 Lašské muzeum
 Petrovice
 Maxmiliánův dvůr
 Husova lípa
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Studénka
 Studénka
 Raškův kámen
 Studénka
 Špičky
 Studénka
 Choryně
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Hájovský dvůr
 Kubartova kaple
 Lukavec
 Bílovec
 Velké Albrechtice
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Petřvald
 Kladeruby
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Skalička
 Skalička
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Malhotice
Základní informace místa
ID místa: 5306
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama