Bannerova studánka pojmenována podle švédského generála Bannera, který v tomto místě zarazil svůj kord do země z níž vytryskl pramen. Švédové měli v okolí studánky vojenský tábor. Pramen čisté pitné vody byl v roce 2004 vkusně upraven.
Hlavní obrázek místa
Bannerova studánka
© Jan P. Štěpánek 03/2007
Stará pověst vypráví, že v tomto místě vytryskl mocný pramen čisté vody po tom, co zde vrazil do země svůj kord velitel švédských vojsk generál Banner. Je-li to pravda či jen pověst, dnes již těžko zjistíme. Faktem je, že zde pramen od nepaměti vytéká ze země a to i v dobách, kdy bývá velké sucho a studánka dodnes nese jméno velitele Bannera. Pramen teče polem i lukami a nedaleko fary v Šenově u Nového Jičína se vlévá do Křivého potoka a s ním pak do říčky Jičínky. V roce 2004 byla Bannerova studánka obnovena členy Mysliveckého sdružení Šenov-Kunín za přispění obce Šenov. Jak dokládá rozbor vody, je tato voda pitná a zdravotně nezávadná. Bannerova studána se nachází přibližně v půli cesty mezi Bernarticemi nad Odrou a Šenovem u Nového Jičína. Jižně od silnice spojující tyto obce se nachází zalesněný vrcholek zvaný Panský kopec (358 m). Říkávalo se mu také Bernartický kopec či Kriegshübl (válečný kopec – název napovídá, že zde měl tábor oddíl vojsk v době třicetileté války). Na jeho severovýchodním svahu se dnes nachází výletní restaurace Salaš, ke které z hlavní silnice vede odbočka. Asi jen kolem 120 m od odbočky z hlavní silnice se ve svahu pod cestou Bannerova studánka skrývá. V současnosti je studánka upravena do podoby malého dřevěného přístřešku, ze kterého vytéká voda do kamenem vyložené nádržky, a ke kterému vedou od silnice schůdky. Vedle pramene je malý dřevěný altán nabízející posezení.
Jan P. Štěpánek, 3.6. 2007
historie

Generál J. G. Banner

Jan Gustafson Banner – generál švédských vojsk a od roku 1641 i nejvyšší velitel švédské armády. V roce 1645 operovala část jeho vojska i v okolí Nového Jičína a při Panském kopci (též Bernartický kopec či Kriegshübl) mezi Šenovem a Bernarticemi si zbudovali vojenský tábor.

Jan P. Štěpánek podle J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 3.6. 2007

pověsti

Pověsti o Bannerově studánce

V době třicetileté války se našimi kraji mnohokrát táhly pluky cizích vojsk. Jednou také krajinou mezi Novým Jičínem a Šenovem táhli švédské oddíly vedené generálem Bannerem. Usadili se kolem Bernartického kopce. Tehdy však vládlo v celé zemi velké sucho a všechny potoky v okolí byly vyschlé. Vůdce Švédů Banner v důvěře boží tasil svůj kord a vrazil jej do stráně. V tom místě vytryskl mocný pramen čisté vody. Zde si nabírali vodu a napájeli své koně. Po jejich odchodu začali pramen využívat i místní lidé a pramen doposud existuje a vydává čistou vodu. Další pověst říká, že zdejší pramen dosáhl takového věhlasu, že se z něj v roce 1790 při svém pobytu na Novojičínsku přijel schválně napít i generál Laudon. Doslech se prý o mimořádné kvalitě zdejšího pramene, kterému místní říkají Jarkůvka a který leží na hranicích vsí Šenov a Bernartice nad Odrou.

Jan P. Štěpánek dle Mgr. Jaromíra Poláška, 3.6. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 svobodný dvůr
 Kunín
 kaple sv. Anny
 radnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 Nový Jičín
 městské hradby
 Czeicznerova vila
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Jeseník nad Odrou
 Arenda
 Bartošovice
 Hukovice
 žilinský vodní jez
 Čertův mlýn
 Polouvsí
 Požaha
 větrný mlýn
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Rybí
 Bartošovice
 Josefínin platan
 fara
 Hodslavice
 Bartošovický mlýn
 Sedlnické sněženky
 Závišice
 Sedlnice
 kostel sv. Kateřiny
 fara
 Pustějov
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hodslavice
 Perná
 Kujavy
 Prameny Zrzávky
 Štramberk
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Nová Horka
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Expozice figurín
 kašna
 Muzeum Šipka
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 větrný mlýn
 Šipka
 Národní sad
 Lešná
 rozhledna Bílá hora
 Kamenárka
 Beessova kaple
 Odry
 Knurrův dům
 Fulnek
 městské hradby
 katovna
 Zemanova kaple
 Váňův kámen
 loretánská kaple
 Pohořílky
 kostel Všech svatých
 Hustopeče nad Bečvou
 Příluky
 muzeum Fojtství
 Hustopeče nad Bečvou
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 radnice
 Zemanství
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Příbor
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 Děrné
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Kanihůra
 kostel sv. Jiří
 Lašské muzeum
 Petrovice
 Maxmiliánův dvůr
 Husova lípa
 Šostýn
 Studénka
 Bezručova vyhlídka
 Studénka
 Studénka
 Raškův kámen
 Špičky
 Studénka
 Choryně
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Hájovský dvůr
 Kubartova kaple
 Lukavec
 Bílovec
 Velké Albrechtice
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Petřvald
 Kladeruby
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Skalička
 Skalička
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Malhotice
Základní informace místa
ID místa: 5306
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama