Bannerova studánka pojmenována podle švédského generála Bannera, který v tomto místě zarazil svůj kord do země z níž vytryskl pramen. Švédové měli v okolí studánky vojenský tábor. Pramen čisté pitné vody byl v roce 2004 vkusně upraven.
Hlavní obrázek místa
Bannerova studánka
© Jan P. Štěpánek 03/2007
Stará pověst vypráví, že v tomto místě vytryskl mocný pramen čisté vody po tom, co zde vrazil do země svůj kord velitel švédských vojsk generál Banner. Je-li to pravda či jen pověst, dnes již těžko zjistíme. Faktem je, že zde pramen od nepaměti vytéká ze země a to i v dobách, kdy bývá velké sucho a studánka dodnes nese jméno velitele Bannera. Pramen teče polem i lukami a nedaleko fary v Šenově u Nového Jičína se vlévá do Křivého potoka a s ním pak do říčky Jičínky. V roce 2004 byla Bannerova studánka obnovena členy Mysliveckého sdružení Šenov-Kunín za přispění obce Šenov. Jak dokládá rozbor vody, je tato voda pitná a zdravotně nezávadná. Bannerova studána se nachází přibližně v půli cesty mezi Bernarticemi nad Odrou a Šenovem u Nového Jičína. Jižně od silnice spojující tyto obce se nachází zalesněný vrcholek zvaný Panský kopec (358 m). Říkávalo se mu také Bernartický kopec či Kriegshübl (válečný kopec – název napovídá, že zde měl tábor oddíl vojsk v době třicetileté války). Na jeho severovýchodním svahu se dnes nachází výletní restaurace Salaš, ke které z hlavní silnice vede odbočka. Asi jen kolem 120 m od odbočky z hlavní silnice se ve svahu pod cestou Bannerova studánka skrývá. V současnosti je studánka upravena do podoby malého dřevěného přístřešku, ze kterého vytéká voda do kamenem vyložené nádržky, a ke kterému vedou od silnice schůdky. Vedle pramene je malý dřevěný altán nabízející posezení.
Jan P. Štěpánek, 3.6. 2007
historie

Generál J. G. Banner

Jan Gustafson Banner – generál švédských vojsk a od roku 1641 i nejvyšší velitel švédské armády. V roce 1645 operovala část jeho vojska i v okolí Nového Jičína a při Panském kopci (též Bernartický kopec či Kriegshübl) mezi Šenovem a Bernarticemi si zbudovali vojenský tábor.

Jan P. Štěpánek podle J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 3.6. 2007

pověsti

Pověsti o Bannerově studánce

V době třicetileté války se našimi kraji mnohokrát táhly pluky cizích vojsk. Jednou také krajinou mezi Novým Jičínem a Šenovem táhli švédské oddíly vedené generálem Bannerem. Usadili se kolem Bernartického kopce. Tehdy však vládlo v celé zemi velké sucho a všechny potoky v okolí byly vyschlé. Vůdce Švédů Banner v důvěře boží tasil svůj kord a vrazil jej do stráně. V tom místě vytryskl mocný pramen čisté vody. Zde si nabírali vodu a napájeli své koně. Po jejich odchodu začali pramen využívat i místní lidé a pramen doposud existuje a vydává čistou vodu. Další pověst říká, že zdejší pramen dosáhl takového věhlasu, že se z něj v roce 1790 při svém pobytu na Novojičínsku přijel schválně napít i generál Laudon. Doslech se prý o mimořádné kvalitě zdejšího pramene, kterému místní říkají Jarkůvka a který leží na hranicích vsí Šenov a Bernartice nad Odrou.

Jan P. Štěpánek dle Mgr. Jaromíra Poláška, 3.6. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 svobodný dvůr
 Kunín
 kaple sv. Anny
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 městské hradby
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Jeseník nad Odrou
 Arenda
 Bartošovice
 Hukovice
 žilinský vodní jez
 Čertův mlýn
 Polouvsí
 Požaha
 větrný mlýn
 fojtství
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Rybí
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Hodslavice
 Olšová
 Bartošovický mlýn
 Sedlnické sněženky
 Závišice
 Sedlnice
 fara
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ondřeje
 Pustějov
 staré fojtství
 Hodslavice
 Perná
 Kujavy
 Prameny Zrzávky
 Štramberk
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Nová Horka
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Muzeum Šipka
 větrný mlýn
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Šipka
 Národní sad
 Kamenárka
 Lešná
 rozhledna Bílá hora
 Beessova kaple
 Odry
 městské hradby
 zvonice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 Fulnek
 katovna
 radnice
 Váňův kámen
 Zemanova kaple
 loretánská kaple
 kostel Všech svatých
 Pohořílky
 Hustopeče nad Bečvou
 Příluky
 muzeum Fojtství
 Veselská rozhledna
 Hustopeče nad Bečvou
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 radnice
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Příbor
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 Děrné
 Lašské muzeum
 Petrovice
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Kanihůra
 kostel sv. Jiří
 Maxmiliánův dvůr
 Husova lípa
 Šostýn
 Studénka
 Bezručova vyhlídka
 Studénka
 Raškův kámen
 Studénka
 Špičky
 Studénka
 Choryně
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Hájovský dvůr
 Lukavec
 Kubartova kaple
 Bílovec
 Velké Albrechtice
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Petřvald
 Kladeruby
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Skalička
 Skalička
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Malhotice
Základní informace místa
ID místa: 5306
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama