Tvrz je poprvé uváděna r. 1481. Zaniká v polovině 16. stol. za Sedlnických z Choltic. Místo tvrze je dnes zastavěno několika rodinnými domy, které některé zdi tvrze použily do své hmoty.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jv. na torzo pozůstatků zdiva tvrze ve střední části bývalé severní budovy tvrze
© Jan P. Štěpánek 06/2006
„Nad levým břehem říčky Sedlničky, tam stával zpupný statek s tvrzí závišickou“. Stával, ale do současnosti se z něj zachovalo opravdu velmi málo. Obec Závišice se nachází 3,5 km severozápadně od Kopřivnice a necelých 7 km severovýchodně od okresního města Nový Jičín. Zástavba Závišic je soustředěna podél údolí, které vytvořila říčka Sedlnička. V horní části obce, nad levým břehem výrazného meandru Sedlničky, na vyvýšené terase stávala bývalá závišická tvrz. V současnosti zde najdeme jen shluk čtyř domků, na jejichž místě byla někdy ve 14. století tvrz vystavěna, a které z části zdivo tvrze pohltily a z části narušily a zničily. Původní dispozice tvrze byla patrně obdélná. Severní a jižní stranu areálu tvořily dvě budovy (paláce), které mezi sebou uzavíraly obdélná dvorek ohrazený na zbylých stranách kamennou hradbou. Patra tvrze, která byla z velké části patrně kamenná, byla přístupná po dřevěných pavlačích z nádvoří. V prostoru dvora se nacházely i dvě kamenné studny. Jedna uprostřed nádvoří a druhá blízko jižního traktu. Nosné zdi budov tvrze měly sílu kolem 160 cm, zbylé zdi měly sílu od 100 cm do 120 cm. Střechy tvrze byly kryty břidlicí, jejíž několik kusů se při parazitní zástavbě rodinných domků donedávna ještě zachovalo. Přístup do tvrze byl veden od západu, kde se také v kamenné hradbě nádvoří nacházela vstupní brána. Od mírně stoupajícího terénu na západě byl areál tvrze vydělen obloukem příkopu. Ten nebyl nutný pouze na východní straně, kde přirozenou ochranu tvrze tvořila říčka Sedlnička. Náznak oblouku širokého příkopu je dodnes v terénu lehce patrný, i když je celý srovnán a zavezen a na jeho místě se nacházejí zahrady. Později byl prolomen v hradbě i průchod na východ k údolí Sedlničky. Co se z tvrze zachovalo do současnosti? Na místě jižní budovy tvrze dnes stojí dva na sebe přistavěné rodinné domy, které kopírují přibližný rozsah…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 17.8. 2006
historie

Historie závišické tvrze

Počátky vsi Závišic lze klást do druhé poloviny 13. století. Různost tvaru jména naznačuje předkolonizování staré slovanské vsi Závišic nebo její sloučení se Zayfriedsdorfem. Možná ji tak nazvali jen okolní Němci podle lokátora či majitele Siegfrieda. S největší pravděpodobností je název vsi odvozen od osobního jména Záviš. Předpokládá se, že zakladatelem a dárcem jména byl Záviš z Vikštejna, držitel biskupského hradu Schauensteina (lid. Šostýna) u Kopřivnice. Ves byla již v polovině 14. století rozdělena na dva díly. Část vsi na pravém břehu říčky Sedlničky (Manské Závišice) sdílela v letech 1369 - 1437 osudy šostýnského zboží, později pak zboží hukvaldského. Na levém břehu Sedlničky v "Dědičných Závišicích" stával zpupný statek s tvrzí. Poprvé se zdejší tvrz uvádí v písemných pramenech k roku 1481. První zmínka o vsi je pak z roku 1357. Zdá se, že původně byli majitelé zpupného dílu Závišic i majiteli lenní…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, Z. Šerý, 2003), 17.8. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Rybí
 Štramberk
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Šipka
 rozhledna Bílá hora
 kostel sv. Jakuba
 Zemanova kaple
 fojtství
 kaplička
 Kamenárka
 Národní sad
 Šipka
 Jurův kámen
 Váňův kámen
 Panská vyhlídka
 větrný mlýn
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 muzeum Fojtství
 Katolický dům
 vila Machů
 socha T.G.Masaryka
 hrobka rodu Rašků
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 Maxmiliánův dvůr
 Příbor
 městské hradby
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Husova lípa
 Bezručova vyhlídka
 Šostýn
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Raškův kámen
 fara
 Bartošovice
 Petrovice
 žilinský vodní jez
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 městské hradby
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Kubartova kaple
 Hukovice
 fara
 Bartošovice
 Josefínin platan
 kostel sv. Martina
 mlýn Strážka
 Kateřinice
 Čertův mlýn
 větrný mlýn
 Hodslavice
 Kunín
 Rychaltice
 Hukvaldy
 Bannerova studánka
 kostel sv. Mikuláše
 Hukvaldská obora
 zvonička Měrkovice
 Nová Horka
 Hukvaldy
 Bartošovický mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 zvonice
 Trnávka
 Starý Jičín
 Požaha
 Hodslavice
 Arenda
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kamenný pranýř
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 radnice
 Kozlovice
 svobodný dvůr
 Myslík
 Šmiřákův mlýn
 Prameny Zrzávky
 Petřvald
 švédská mohyla
 fojtství
 kaple sv. Anny
 Pustějov
 kostel Všech svatých
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 roubený dům č.p. 5
 Vašendův kříž
 Panorama u Chlebovic
 socha Boha Otce
 Studénka
 dvůr Antonínov
 kostel sv. Jiří
 kaple Za humny
 Jeseník nad Odrou
 Brušperk
 fojtství
 Perná
 kaple na Horním Konci
 Polouvsí
 Kujavy
 Kanihůra
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Příluky
 Beessova kaple
 Lešná
 Pohořílky
 větrný mlýn
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 socha Radegasta
 Zvonička Pustevny
 zvonice
 Fulnek
 Bratrský sbor
 Mořské oko
 Knurrův dům
 Cyrilka
 radnice
 loretánská kaple
 Děrné
 Choryně
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Floriána
 Paskov
 Greiffka
 Panský pivovar
 Čertův stůl
 Vystrkov
 Řepiště
Kontaktní informace
Závišice 112
742 21 Kopřivnice 1
Základní informace místa
ID místa: 4030
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 17.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama