Velmi cenná barokní socha Panny Marie Sněžné z 1. třetiny 18. století, od r. 1958 chráněná kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Barokní socha Panny Marie Sněžné ve Fulneku stojí na levém břehu Husího potoka, který je koncepčně tvořen jako protiváha pravého barokního areálu. Levý celek tvoří kostel sv. Josefa s klášterem kapucínů, bývalá Loreta, hřbitov s kaplí sv. Rocha a Šebestiána a několik drobných barokních památek. Pravý břeh s náměstím pak vyniká kostelem Nejsvětější Trojice, Knurrovým domem, areálem Jednoty bratrské, Augustiniánským klášterem a pochopitelně rozlehlým zámkem, původně hradem, který na vše shlíží z nejvyšší partie.
13.6. 2021
popis

Velice zdařilé sochařské dílo barokního umělce z první třetiny 18. století. Socha znázorňuje Pannu Marii Sněžnou s velkou korunou, držící v levici malého Ježíše. Ten má nad hlavou zlatou svatozář, světice pak nese svatozář s dvanácti hvězdami. Panna Marie je esovitě prohnuta, oděna řaseným šatem. V pravici pak původně svírala žezlo, které pravděpodobně někdo zcizil, stejně jako vysoký kříž. Ten zase svíral v pravici Ježíšek a jeho spodní konec dosahoval až na ležícího hada, který leží s jablkem v tlamě pod pravou nohou světice. Socha stojí na hranolovém volutovém podstavci s kartuší. Je ohrazena kovovou mříží. V podstavci je zapuštěno kovové držadlo lampy, která se též nedochovala. Sousoší je od r. 1958 památkově chráněno.

Rozehnal Ivo - zdroj - https://www.pamatkovykatalog.cz/socha-panny-marie-snezne-12881480, 13.6. 2021

Moravskoslezský kraj, Fulnek

Místa v okolí

 loretánská kaple
 radnice
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Fulnek
 zvonice
 Děrné
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Kujavy
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 kostel sv. Vavřince
 Olšová
 Bravinné
 Pustějov
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Kanihůra
 kostel sv. Jakuba
 Wesselsky mlýn
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Slatina
 Kunín
 Bartošovický mlýn
 Veselská rozhledna
 Jeseník nad Odrou
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 Hukovice
 Slatina
 Velké Albrechtice
 Josefínin platan
 Bannerova studánka
 Bartošovice
 fara
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Výškovice
 Nová Horka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 svobodný dvůr
 Františkův Dvůr
 Vítkov
 Bartošovice
 kaple sv. Anny
 Spálov
 Vikštejn
 Bravantice
 Polouvsí
 Klokočov
 kostel sv. Valentina
 Roderichova kaple
 fara
 Dubová
 Bítov
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Vavřince
 Šance
 Starý Jičín
 větrný mlýn
 Stará pošta
 Laudonův dům
 městské hradby
 radnice
 Nový Jičín
 Weisshuhnův kanál
 Czeicznerova vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Starý Jičín
 kaplička
 fojtství
 Zbyslavice
 kostel sv. Jakuba
 Zbyslavice
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 žilinský vodní jez
 Kyjovice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Partutovice
 Melč
 Rybí
 Závišice
 Lom Olšovec
 zvonice
 kostel sv. Kateřiny
 Jánské Koupele
Základní informace místa
ID místa: 15731
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama