Nový kostel postavený v l. 1905-06 v novorománském slohu dle stavby Sacre Couer v Paříži podle projektu Eduarda Sochora z Prahy. Částečně nahradil malý dřevěný kostel sv. Ondřeje. Stavbu na půdoryse latinského kříže obklopuje hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na kostel
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Hodslavicích drží hned několik prvenství. Je nejmladším ze tří zdejších svatostánků, největší, ale také nejzvláštnější. Byl vystavěn na počátku 20. století, aby nahradil již dispozičně nedostačující starý dřevěný kostelík sv. Ondřeje. Pro jeho vzhled byl zvolen pro zdejší kraj netypický neorománský sloh, specielně inspirovaný pařížským chrámem Sacre Couer. Stavba nového kostela se nachází východně od staršího kostela sv. Ondřeje, na druhé straně širokého údolí potoka Zrzávky. Kolem kostela obehnaného zdí z režného zdiva se nachází obecní hřbitov.
Jan P. Štěpánek, 6.7. 2007
popis

Stavba nového kostela je vystavěna ve slohu novorománském dle stavby Sacre Couer v Paříži. Projekt kostela vytvořil architekt Eduard Sochor z Prahy, stavbu vedl Jan Holeček z Prahy. Půdorys kostela tvoří latinský kříž (hlavní a k ní kolmá kratší loď). Délka kostela je 44 m, šířka 23 m, výška 17 m a výška věže 50 m. Průčelí dominuje vysoká věž. Interiéru kostela s mnoha nástěnnými freskami a ornamentální výzdobou dominuje oltář v apsidě kněžiště. Oltář je proveden v tmavočerveném mramoru a dukátovém zlatě. Za oltářem je kříž s trnovou korunou bez postavy. Malba na stropě apsidy představuje trůnícího Krista s vykresleným srdcem. Kolem Krista jsou vymalovány postavy apoštolů sv. Petra a Pavla, sv. Ignáce z Loyoly. Chrámová loď je vyzdobena stejně bohatě s použitím dukátového zlata a hliníkového stříbra. Dominují ji fresky sv. Řehoře, sv. Augustina, sv. Ambrože a sv. Jeronýma.

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 6.7. 2007

historie

Dne 29. června byl posvěcen základní kámen, který je položen uprostřed pod věží. Již 2. prosince 1905 byla docílena rovnost zdiva. Přes zimu od 20. prosince 1905 do 19. dubna 1906 se pro tuhou zimu nepracovalo. Hrubá stavba byla ukončena 13. června 1906 a začalo se s omítkami. Dne 21. července byl na hlavní věži vztyčen kříž. Kostel byl posvěcen v neděli 21. října 1906 za účasti samotného knížete arcibiskupa olomouckého Dr. Františka Sal. Bauera a papežského komořího Dr. Antonína Cyrila Stojana. Náklady na výstavbu kostela se vyšplhaly na 173 377 korun a 35 haléřů. Výzdobu kostela provedli podle návrhu arch. Jaroslava Majora z Prahy akademičtí malíři Jiří Jelínek a Antonín Bašný. Druhá etapa výmalby byla provedena v roce 1967, kdy přibyly figury sv. Cyrila a Metoděje, sv. Kosmy a Damiána, sv. Jana Nepomuckého, sv. Jana Sarkandera, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa.

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 6.7. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Hodslavice

Místa v okolí

 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Hodslavice
 Prameny Zrzávky
 Čertův mlýn
 Požaha
 žilinský vodní jez
 Perná
 Czeicznerova vila
 Arenda
 Nový Jičín
 kamenný pranýř
 radnice
 Laudonův dům
 městské hradby
 Příluky
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Stará pošta
 Starý Jičín
 Beessova kaple
 Lešná
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 Rybí
 kostel sv. Kateřiny
 dům U apoštolů
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 evangelický kostel
 Národní sad
 městské opevnění
 Šipka
 Expozice figurín
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Muzeum Šipka
 kašna
 svobodný dvůr
 Kamenárka
 Arnoltovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 rozhledna Bílá hora
 Bannerova studánka
 Váňův kámen
 Závišice
 Hustopeče nad Bečvou
 muzeum Fojtství
 Choryně
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 kostel sv. Jakuba
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Kubartova kaple
 fojtství
 Zemanství
 kaplička
 Polouvsí
 větrný mlýn
 Husova lípa
 Šostýn
 Bartošovice
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 Vystrkov
 Raškův kámen
 Hustopeče nad Bečvou
 Bezručova vyhlídka
 Jarcová
 Zemanova kaple
 Rožnov
 vila Machů
 Hradišťko
 Kunín
 Fürstenberská hrobka
 Jeseník nad Odrou
 Fassmannova vila
 Maxmiliánův dvůr
 kostel Všech svatých
 mlýn Strážka
 Hukovice
 Jurkovičova rozhledna
 Branky
 Branky
 Branky
 Kladeruby
 kaple Pod Spinou
 Travertinová kaskáda
 kostel Všech svatých
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Martina
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Klenov
 fara
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Bartošovice
 hroby portášů
 fara
 zvonice
 Josefínin platan
 Hájovský dvůr
 Petrovice
 Skácelův kříž
 zvonička Měrkovice
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldská obora
 Podolí
 Hukvaldy
 větrný mlýn
 Olšová
 Hukvaldy
 Loučka
 Kateřinice
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Hradiště
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Rajnochovice
 Rajnochovice
Základní informace místa
ID místa: 5438
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama