Nový kostel postavený v l. 1905-06 v novorománském slohu dle stavby Sacre Couer v Paříži podle projektu Eduarda Sochora z Prahy. Částečně nahradil malý dřevěný kostel sv. Ondřeje. Stavbu na půdoryse latinského kříže obklopuje hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na kostel
© Jan P. Štěpánek 07/2007
Římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Hodslavicích drží hned několik prvenství. Je nejmladším ze tří zdejších svatostánků, největší, ale také nejzvláštnější. Byl vystavěn na počátku 20. století, aby nahradil již dispozičně nedostačující starý dřevěný kostelík sv. Ondřeje. Pro jeho vzhled byl zvolen pro zdejší kraj netypický neorománský sloh, specielně inspirovaný pařížským chrámem Sacre Couer. Stavba nového kostela se nachází východně od staršího kostela sv. Ondřeje, na druhé straně širokého údolí potoka Zrzávky. Kolem kostela obehnaného zdí z režného zdiva se nachází obecní hřbitov.
Jan P. Štěpánek, 6.7. 2007
popis

Stavba nového kostela je vystavěna ve slohu novorománském dle stavby Sacre Couer v Paříži. Projekt kostela vytvořil architekt Eduard Sochor z Prahy, stavbu vedl Jan Holeček z Prahy. Půdorys kostela tvoří latinský kříž (hlavní a k ní kolmá kratší loď). Délka kostela je 44 m, šířka 23 m, výška 17 m a výška věže 50 m. Průčelí dominuje vysoká věž. Interiéru kostela s mnoha nástěnnými freskami a ornamentální výzdobou dominuje oltář v apsidě kněžiště. Oltář je proveden v tmavočerveném mramoru a dukátovém zlatě. Za oltářem je kříž s trnovou korunou bez postavy. Malba na stropě apsidy představuje trůnícího Krista s vykresleným srdcem. Kolem Krista jsou vymalovány postavy apoštolů sv. Petra a Pavla, sv. Ignáce z Loyoly. Chrámová loď je vyzdobena stejně bohatě s použitím dukátového zlata a hliníkového stříbra. Dominují ji fresky sv. Řehoře, sv. Augustina, sv. Ambrože a sv. Jeronýma.

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 6.7. 2007

historie

Dne 29. června byl posvěcen základní kámen, který je položen uprostřed pod věží. Již 2. prosince 1905 byla docílena rovnost zdiva. Přes zimu od 20. prosince 1905 do 19. dubna 1906 se pro tuhou zimu nepracovalo. Hrubá stavba byla ukončena 13. června 1906 a začalo se s omítkami. Dne 21. července byl na hlavní věži vztyčen kříž. Kostel byl posvěcen v neděli 21. října 1906 za účasti samotného knížete arcibiskupa olomouckého Dr. Františka Sal. Bauera a papežského komořího Dr. Antonína Cyrila Stojana. Náklady na výstavbu kostela se vyšplhaly na 173 377 korun a 35 haléřů. Výzdobu kostela provedli podle návrhu arch. Jaroslava Majora z Prahy akademičtí malíři Jiří Jelínek a Antonín Bašný. Druhá etapa výmalby byla provedena v roce 1967, kdy přibyly figury sv. Cyrila a Metoděje, sv. Kosmy a Damiána, sv. Jana Nepomuckého, sv. Jana Sarkandera, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa.

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 6.7. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Hodslavice

Místa v okolí

 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Hodslavice
 Prameny Zrzávky
 Čertův mlýn
 Požaha
 žilinský vodní jez
 Perná
 Czeicznerova vila
 Arenda
 kamenný pranýř
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 městské hradby
 Příluky
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 radnice
 Stará pošta
 Starý Jičín
 Beessova kaple
 Lešná
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 Rybí
 dům U apoštolů
 kostel sv. Kateřiny
 Panská vyhlídka
 evangelický kostel
 Jurův kámen
 Národní sad
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Šipka
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 svobodný dvůr
 Kamenárka
 Arnoltovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 Bannerova studánka
 Váňův kámen
 rozhledna Bílá hora
 Závišice
 Hustopeče nad Bečvou
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Choryně
 kostel sv. Jakuba
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Kubartova kaple
 Zemanství
 kaplička
 Polouvsí
 větrný mlýn
 Bartošovice
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 Husova lípa
 Šostýn
 Vystrkov
 Raškův kámen
 Bezručova vyhlídka
 Jarcová
 Hustopeče nad Bečvou
 Zemanova kaple
 vila Machů
 Hradišťko
 Rožnov
 Kunín
 Fürstenberská hrobka
 Maxmiliánův dvůr
 kostel Všech svatých
 Jeseník nad Odrou
 Fassmannova vila
 mlýn Strážka
 Hukovice
 Jurkovičova rozhledna
 Bystřička
 Branky
 Branky
 Branky
 Kladeruby
 kaple Pod Spinou
 Travertinová kaskáda
 kostel Všech svatých
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Martina
 Sedlnické sněženky
 Klenov
 Sedlnice
 fara
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 hroby portášů
 fara
 Bartošovice
 Josefínin platan
 zvonice
 Hájovský dvůr
 Petrovice
 Skácelův kříž
 zvonička Měrkovice
 Podolí
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 větrný mlýn
 Hukvaldy
 Loučka
 Kateřinice
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Hradiště
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Rajnochovice
Základní informace místa
ID místa: 5438
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama