Zámek prvně zmiň. r. 1398 jako tvrz v majetku Budka z Borotína, později tvrz zpustla (15. stol.), r. 1566 obnovena (A. Feldendorfer). R. 1719 v maj. Freienfelsů, r. 1774 tu nechává Václav z Freienfelsu postavit pozdně barokní zámek. R. 1948 zestátněn, v obd. 1963–2000 zde byl Ústav sociální péče.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 07/2003
Dvojposchoďový pozdně barokní zámek čtvercového půdorysu uprostřed rozsáhlého parku, pravděpodobně na místě někdejší tvrze. Čelní fasáda je zvýrazněna tříosým rizalitem zakončeným trojúhelníkovým tympanonem, nad nímž je na vrcholu střechy umístěna barokní věžička. Přízemí od prvního patra je odděleno výraznou římsou.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku II., Severní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1983, 6.5. 2011
historie

První zmínka o vsi je z roku 1365, kde je majetkem Budka z Borotína, je možné že už v této době zde stála tvrz. Poprvé se písemně její existence uvádí v roce 1398. V průběhu husitských válek je majetkem horlivého stoupence husitů Jana Hlaváče z Mitrova.Tvrz zpustla pravděpodobně v 15. století v průběhu česko-uherských válek. Počátkem 16. století je uváděna jako pustá, v průběhu 16. století byla obnovena. V roce 1566 je uváděna jako obydlená a sídlí zde Alexandr Feldendorfer, který se psal z Borotína. V 17. století patří Borotín k Letovicím, a to bylo pravděpodobně důvodem zániku tvrze nejpozději za třicetileté války. Roku 1719 získávají Borotín Freienfelsové a roce 1774 Václav z Freienfelsu, světící biskup olomoucký, tu nechává postavit pozdně barokní zámek. Borotín je pravděpodobně spjat s putováním rakouského básníka a dramatika Franze Grillparzera, neboť se objevuje v jeho…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku II., Severní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1983, 23.4. 2011

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Borotín

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 Cetkovice
 Šebetov
 Šebetov
 kostel sv. Marka
 napoleonský pomník
 Jevíčko
 městská věž
 Štěničkův mlýn
 synagoga
 Podolí
 Roubanina
 Sudický dvůr
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Prokopa
 Sudice II.
 Jaroměřice
 Letovice
 Úsobrno
 Rumberk
 Kořenec
 archeopark Isarno
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Svitávka
 Biskupice
 Hrubé kolo
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 Křenov
 radnice
 synagoga maior
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice
 jízdárna
 panský pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 biokoridor Skřípov
 Plankenberk
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Sebranice
 Rovná
 rychta se žudrem
 Hradisko
 Újezd u Boskovic
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 rybník Suchý
 Vrážné
 kostel sv. Vavřince
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 Voděrady
 Zahálkovy skalky
 kaple sv. Josefa
 Žďárná
 hřebčín Murhof
 Kladky
 hrádek Lipová
 Jesenec
 kostel sv. Libora
 Kunštát
 Cimburk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Kateřiny
 Rozsíčka
 Dlouhá Loučka
 větrný mlýn
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Drnovice
 Drnovice
 Oborský dvůr
 kaple sv. Anny
 venkovská usedlost
 boží muka
 boží muka
 partyzánský bunkr
 Lysice
 Rychvald
 kaple Panny Marie
 Malé Hradisko
 panský dvůr
 Vraní Hora
 Vranová Lhota
 kostel sv. Kateřiny
 rozhledna Kopaninka
Základní informace místa
ID místa: 9854
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama