Zámek prvně zmiň. r. 1398 jako tvrz v majetku Budka z Borotína, později tvrz zpustla (15. stol.), r. 1566 obnovena (A. Feldendorfer). R. 1719 v maj. Freienfelsů, r. 1774 tu nechává Václav z Freienfelsu postavit pozdně barokní zámek. R. 1948 zestátněn, v obd. 1963–2000 zde byl Ústav sociální péče.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 07/2003
Dvojposchoďový pozdně barokní zámek čtvercového půdorysu uprostřed rozsáhlého parku, pravděpodobně na místě někdejší tvrze. Čelní fasáda je zvýrazněna tříosým rizalitem zakončeným trojúhelníkovým tympanonem, nad nímž je na vrcholu střechy umístěna barokní věžička. Přízemí od prvního patra je odděleno výraznou římsou.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku II., Severní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1983, 6.5. 2011
historie

První zmínka o vsi je z roku 1365, kde je majetkem Budka z Borotína, je možné že už v této době zde stála tvrz. Poprvé se písemně její existence uvádí v roce 1398. V průběhu husitských válek je majetkem horlivého stoupence husitů Jana Hlaváče z Mitrova.Tvrz zpustla pravděpodobně v 15. století v průběhu česko-uherských válek. Počátkem 16. století je uváděna jako pustá, v průběhu 16. století byla obnovena. V roce 1566 je uváděna jako obydlená a sídlí zde Alexandr Feldendorfer, který se psal z Borotína. V 17. století patří Borotín k Letovicím, a to bylo pravděpodobně důvodem zániku tvrze nejpozději za třicetileté války. Roku 1719 získávají Borotín Freienfelsové a roce 1774 Václav z Freienfelsu, světící biskup olomoucký, tu nechává postavit pozdně barokní zámek. Borotín je pravděpodobně spjat s putováním rakouského básníka a dramatika Franze Grillparzera, neboť se objevuje v jeho…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku II., Severní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1983, 23.4. 2011

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Borotín

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 Cetkovice
 Šebetov
 Šebetov
 kostel sv. Marka
 napoleonský pomník
 Jevíčko
 městská věž
 Štěničkův mlýn
 synagoga
 Podolí
 Roubanina
 Sudický dvůr
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Prokopa
 kaplička
 Sudice II.
 Jaroměřice
 Letovice
 Úsobrno
 Rumberk
 Kořenec
 archeopark Isarno
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Svitávka
 Biskupice
 Hrubé kolo
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 Křenov
 radnice
 synagoga maior
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice
 jízdárna
 panský pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 biokoridor Skřípov
 Plankenberk
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 fara
 Sebranice
 Rovná
 kaple sv. Isidora
 rychta se žudrem
 Hradisko
 Újezd u Boskovic
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 rybník Suchý
 kaple sv. Anny
 Vrážné
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 Voděrady
 Zahálkovy skalky
 kaple sv. Marka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Žďárná
 hřebčín Murhof
 Kladky
 hrádek Lipová
 socha sv. Libora
 kaple sv. Antonína
 Jesenec
 kostel sv. Libora
 Kunštát
 morový sloup
 Cimburk
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Libora
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Kateřiny
 Rozsíčka
 Dlouhá Loučka
 zvonice
 větrný mlýn
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Drnovice
 Drnovice
 Oborský dvůr
 kaple sv. Anny
 venkovská usedlost
 boží muka
 boží muka
 partyzánský bunkr
 Lysice
 Rychvald
 kaple Panny Marie
 Malé Hradisko
 panský dvůr
 Vraní Hora
 Vranová Lhota
 kostel sv. Kateřiny
 rozhledna Kopaninka
Základní informace místa
ID místa: 9854
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama