Národní památník odposlechu

zatopené žulové lomy u Lipnice nad Sázavou
V zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou vytesala skupina mladých kameníků v roce 2005 téměř třímetrový reliéf představující obří ucho, později pak ústa a oči – na paměť špiclování za bývalých režimů.
Hlavní obrázek místa
Ústa pravdy
© Zuzana Holasová, 04/2010
Dobře značená trasa k Národnímu památníku odposlechu začíná v centru Lipnice nad Sázavou u hostince U české koruny. Asi po 1 km se značky rozdělují, jednotlivé reliéfy jsou od sebe vzdáleny, každý se nachází v jiném lomu. Celá prohlídka zabere nejméně 2 hodiny času, ujdeme celkem asi 4 km.
Zuzana Holasová , 11.4. 2010
historie

Ve skále nad zatopeným žulovým lomem u Lipnice nad Sázavou byl 23.6.2005 slavnostně odhalen Národní památník odposlechu – Bretschneidrovo ucho, nazvané podle tajného policisty z Haškova románu Dobrý voják Švejk. Třímetrový ušní boltec vytesala skupina mladých kameníků pod vedením výtvarníka Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. Památník vznikal 3 měsíce, jediným investorem byl prý místní hajný, který sochařům věnoval láhev alkoholu. V hostinci U české koruny v Lipnici nad Sázavou (majitelem je Haškův vnuk) visí na chodbě sádrový model ucha, který sloužil jako předloha (v měřítku 1:6). Obří ucho trčící ze stěny žulového lomu je sice recese, ale ne až tak velká, jak by se na první pohled zdálo. Je památníkem špiclování, vlastnosti, která Čechy provázela a provází dějinami národa. V létě roku 2006 v dalším lomu vznikla Ústa pravdy a o rok později jako završení Národního památníku odposlechu – Zlaté oči. Více na www.ucho.hyperlinx.cz…  číst dále

Zuzana Holasová , 11.4. 2010

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 zvonice
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 bývalý špitál
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 židovský hřbitov
 Proseč u Humpolce
 Věž
 Bilantova Lhota
 Nelechov
 Kvasetice
 Orlík
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaple
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 evangelický kostel
 skanzen Zichpil
 rozhledna Bernard
 synagoga
 Vilémovice
 boží muka
 fara
 zámecká sýpka
 Sluneční zátoka
 boží muka
 Herálec
 Speřice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Zboží
 židovský hřbitov
 poutní kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Zahrádka
 Lhotka
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 morový sloup
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 Thunovský letohrádek
 Smrdov
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 poštovní stanice
 Bačkov
 Úsobí
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vojslavice
 evangelický kostel
 Lhotice
 boží muka
 Bohumilice
 kaple Panny Marie
 Přemilovsko
 křížový kámen
 boží muka
 návesní kaple
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Vojslavický most
 boží muka
 Lacembok
 zvonička
 Mladé Bříště
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 boží muka
 návesní kaple
 Habry
 synagoga
 Skřivánek
 Chřenovice
 mlýn
 kaple sv. Haštala
 Želiv
 špýchar
 kostel sv. Václava
 Tržní panák
 Štoky
 Bělá
 Nejepín
Základní informace místa
ID místa: 8988
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama