První zpráva o Blížejově je z r. 1324, kdy je v držení vladyků Uhy, Zdeňka a Beneda z Blížejova. První zmínka o tvrzi je až v r. 1542. V pol. 17. stol. vlastní část obce s tvrzí Horšovský Týn. Při jejím dvoře byl v 18. stol. přistavěn malý barokní zámek, který v 19. stol. sloužil ke správním účelům.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 04/2007
První zpráva o Blížejově je z roku 1324, kdy je v držení vladyků Uhy, Zdeňka a Beneda z Blížejova. Zřejmě za nich došlo k rozdělení Blížejova na několik (nejméně dvě) částí. Na jedné z nich sídlili chotimeřští. V roce 1381 je zde uváděn Hněvek, v rozmezí let 1406–1423 Sezema z Chotiměře. Tato část vsi připadla k nahošickému panství. Na druhé části vsi se v rozmezí let 1379–1403 uvádí Hroch z Blížejova a v roce 1413 a v roce 1415 je zde zmiňován Václav Šrot z Metelska. Na této druhé části stála snad již na rozhraní 14. a 15. století vodní tvrz, poprvé zmiňovaná až v roce 1542. Tuto část vsi drží až do poloviny 16. století rod Blížejovských z Blížejova. V roce 1552 Jetřich Blížejovský prodává svou část Václavu Henigarovi ze Seeberka. V polovině 17. století vlastní část obce s tvrzí poddanské město Horšovský Týn, tím ztrácí tvrz svoji funkci. Při jejím dvoře byl v 18. století přistavěn malý barokní zámek, který dostává v 19. století novou fasádu a slouží pro potřeby obce.
Petr Nožička, čerpáno z: Kol. aut., Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 4.4. 2011

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Blížejov

Místa v okolí

 Přívozec
 Nahošice
 Chotiměř
 Šibeniční vrch
 Osvračín
 Lštění
 Horšovský Týn
 Osvračín
 Vdovský dům
 Puclice
 Květkovice
 Kanice
 Annaburg
 Netřeby
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Tuhošť
 Bukovec
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Lacembok
 gloriet Klobouk
 vyhlídková plošina
 Příkopy
 Ždánov
 Rýzmberk
 Kout na Šumavě
 Nový Herštejn
 fara
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiří
 Chocomyšl
 kostel sv. Vavřince
 Zichov
 Kubíčkova skála
 Ruchomperk
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 akvadukt u Hadrovce
 Kdyně
 synagoga
 Koráb
 rozhledna Bolfánek
 Tasnovice
 Trhanov
 Lázeň
 Poběžovice
 Pušperk
 U Žižků
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 židovský hřbitov
 Stará pošta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Ptenín
 kaple sv. Václava
 Úsilov
 Křenice
 kostel sv. Markéty
 Výhledy
 židovský hřbitov
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Březinka
 Čerchovské hvozdy
 Markéta
 Kurzova věž
 Bernartice
 Sohostov
Základní informace místa
ID místa: 9841
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama