Městská zvonice, původně gotická strážní věž v systému hradeb města Fulneku. V renesanci přestavěna, následně upravena švédským vojskem. Od druhé pol. 18. stol. nese zvoncovitou černou šindelovou střechu.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Zvonice ve Fulneku bývala původně obrannou věží v systému dnes již nedochovaných městských hradeb, které vzaly za své kolem roku 1840. Jedná se o gotickou stavbu, částečně přestavěnou podle všeho v závěru třicetileté války švédským vojskem. Tehdy byl silně opevněn i zdejší zámek. Později byla věž využita pro svoji polohu jako zvonice při kostele Nejsvětější Trojice. Při rekonstrukci v 90. letech 20. stol. byla osazena zvonem sv. Kateřiny. V minulosti zde viselo zvonů šest, v různých velikostech a pro různé účely - od modlitebního až po poplašný. Věži se lidově říká Černá, a to díky černé šindelové krytině zastřešené zvonovité helmice. Uvnitř je dřevěné schodiště se 64 schody. Věž je přístupná pouze příležitostně. V r. 1958 byla zařazena do seznamu kulturních památek.
Rozehnal Ivo - zdroje: https://pamatkovykatalog.cz/zvonice-s-opernou-zdi-12879796, https://ostrava.rozhlas.cz/neprehlednutelna-cerna-vez-ve-fulneku-patri-k-dominantam-historickeho-centr, 13.6. 2021
Moravskoslezský kraj, Fulnek

Místa v okolí

 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Fulnek
 radnice
 loretánská kaple
 Děrné
 Kujavy
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 Olšová
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Pustějov
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Kanihůra
 kostel sv. Jakuba
 Wesselsky mlýn
 Dorňákův kopec
 zvonice
 Hradní vrch
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Kunín
 kostel sv. Anny
 Bartošovický mlýn
 Jeseník nad Odrou
 Veselská rozhledna
 Slatina
 Hukovice
 kostel sv. Mikuláše
 Švédská skála
 Josefínin platan
 Velké Albrechtice
 Bannerova studánka
 Bartošovice
 Slatina
 fara
 kostel sv. Martina
 Nová Horka
 svobodný dvůr
 Studénka
 Studénka
 Výškovice
 Studénka
 Studénka
 Bartošovice
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Anny
 Františkův Dvůr
 Vítkov
 Spálov
 Polouvsí
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Vikštejn
 Klokočov
 fara
 Roderichova kaple
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Starý Jičín
 Dubová
 větrný mlýn
 Laudonův dům
 Stará pošta
 Bítov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 městské hradby
 Nový Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Czeicznerova vila
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 kostel sv. Jiří
 Arenda
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 žilinský vodní jez
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Partutovice
 kaple
 kaple
 Rybí
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Závišice
 Lom Olšovec
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Jánské Koupele
Základní informace místa
ID místa: 15730
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama