Bývalá tvrz vystavěná v rámci dvora v centru vsi na přelomu 14. a 15. stol. Sídlil zde rod Hrotů z Lukavce. R. 1513 bylo panství prodáno augustiniánům z Fulneka a tvrz ztratila na významu.
Hlavní obrázek místa
pohled na severozápadní část dvora s bývalým pivovarem
© Jan P. Štěpánek 08/2009
Obec Lukavec se rozkládá v údolí potoka Gručovka, přibližně 4 km severně od města Fulneka. Bývalý panský dvůr, v jehož rámci se očekává existence středověké tvrze, stojí na pravém břehu potoka, na úpatí návrší s kostelem, a tvoří dodnes největší budovu ve středu obce. Dvůr spolu s vestavěným pivovarem je poznamenán mnoha úpravami a bohužel i mnohaletým chátráním. V případě archeologického výzkumu by bylo zajímavé vysledovat přesnou lokaci tvrze v rámci dvora.
Jan P. Štěpánek, 19.8. 2009
historie

Historie obce Lukavec na Fulnecku sahá patrně až do období tzv. slovanské kolonizace ve 12. století. První písemná zmínka se činí k roku 1312. Lukavec byl malým nižším šlechtickým statkem s tvrzí, která se však písemně výslovně nepřipomíná. V roce 1377, po rozdělení Opavska, je na Lukavci zmiňován Kunát z Jakubčovic. Po něm se zde dále zmiňuje v letech 1412–35 Hanuš Skřípovský, roku 1441 Oneš Kyjovec z Lukavce a r. 1464 Jan Hrot z Lukavce (1441–1495). Tehdy je zde poprvé i zmíněn dvůr a k němu příslušející mlýn. Právě starý rod Hrotů se po Lukavci i psal a je tedy takřka jisté, že zde jeho členové i sídlili. Pravděpodobně se tak dělo v rámci zdejšího dvora, jehož součástí byl i panský dům – tvrz. Po Janu Hrotovi převzal panství jeho syn Bartoloměj. Roku 1504 prodala Lukavec Markéta z Dobroslavic Kateřině Chlebičovské, která jej roku 1512 spolu s pustou vsí Požahou intabulovala bratřím Janu…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Tichánek J., Šerý Z.: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly 2003, 19.8. 2009

Půdorys místa

vyznačení bývalého dvora s tvrzí upraveného částečně na pivovar na mapě Stabilního katastru ze 30. let 19. století, vlastním pivovarem je sytě červený objekt na severu dvora. Lze zde rozeznat i větší nádrž uprostřed nádvoří.
© www.archivnimapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Bravinné
 Děrné
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 loretánská kaple
 Fulnek
 Dorňákův kopec
 Knurrův dům
 kostel sv. Jakuba
 Pohořílky
 Hradní vrch
 Kujavy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Slatina
 Kanihůra
 kaple sv. Barbory
 radnice
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Bílovec
 Pustějov
 Výškovice
 Velké Albrechtice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Bartošovický mlýn
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 Studénka
 Bítov
 Studénka
 Odry
 Studénka
 katovna
 Studénka
 městské hradby
 kostel sv. Anny
 Bravantice
 Vítkov
 kostel sv. Valentina
 Vikštejn
 Weisshuhnův kanál
 Roderichova kaple
 Pustá Polom
 Švédská skála
 kaple sv. Víta
 Hradec nad Moravicí
 Zbyslavice
 Nová Horka
 kostel sv. Ondřeje
 Dubová
 Fürstenberská hrobka
 Kyjovice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Kunín
 Zbyslavice
 fara
 Hukovice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočov
 Jeseník nad Odrou
 Bartošovice
 Bannerova studánka
 Spálov
 kostel sv. Martina
 Melč
 kostel sv. Vavřince
 fara
 Štáblovice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Přerovec
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 větrný mlýn
 kaplička
 Hrabyně
 kostel sv. Jakuba
 Velká Polom
Základní informace místa
ID místa: 8162
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama