Bývalá tvrz vystavěná v rámci dvora v centru vsi na přelomu 14. a 15. stol. Sídlil zde rod Hrotů z Lukavce. R. 1513 bylo panství prodáno augustiniánům z Fulneka a tvrz ztratila na významu.
Hlavní obrázek místa
pohled na severozápadní část dvora s bývalým pivovarem
© Jan P. Štěpánek 08/2009
Obec Lukavec se rozkládá v údolí potoka Gručovka, přibližně 4 km severně od města Fulneka. Bývalý panský dvůr, v jehož rámci se očekává existence středověké tvrze, stojí na pravém břehu potoka, na úpatí návrší s kostelem, a tvoří dodnes největší budovu ve středu obce. Dvůr spolu s vestavěným pivovarem je poznamenán mnoha úpravami a bohužel i mnohaletým chátráním. V případě archeologického výzkumu by bylo zajímavé vysledovat přesnou lokaci tvrze v rámci dvora.
Jan P. Štěpánek, 19.8. 2009
historie

Historie obce Lukavec na Fulnecku sahá patrně až do období tzv. slovanské kolonizace ve 12. století. První písemná zmínka se činí k roku 1312. Lukavec byl malým nižším šlechtickým statkem s tvrzí, která se však písemně výslovně nepřipomíná. V roce 1377, po rozdělení Opavska, je na Lukavci zmiňován Kunát z Jakubčovic. Po něm se zde dále zmiňuje v letech 1412–35 Hanuš Skřípovský, roku 1441 Oneš Kyjovec z Lukavce a r. 1464 Jan Hrot z Lukavce (1441–1495). Tehdy je zde poprvé i zmíněn dvůr a k němu příslušející mlýn. Právě starý rod Hrotů se po Lukavci i psal a je tedy takřka jisté, že zde jeho členové i sídlili. Pravděpodobně se tak dělo v rámci zdejšího dvora, jehož součástí byl i panský dům – tvrz. Po Janu Hrotovi převzal panství jeho syn Bartoloměj. Roku 1504 prodala Lukavec Markéta z Dobroslavic Kateřině Chlebičovské, která jej roku 1512 spolu s pustou vsí Požahou intabulovala bratřím Janu…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Tichánek J., Šerý Z.: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly 2003, 19.8. 2009

Půdorys místa

vyznačení bývalého dvora s tvrzí upraveného částečně na pivovar na mapě Stabilního katastru ze 30. let 19. století, vlastním pivovarem je sytě červený objekt na severu dvora. Lze zde rozeznat i větší nádrž uprostřed nádvoří.
© www.archivnimapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Bravinné
 Děrné
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 Fulnek
 zvonice
 radnice
 Dorňákův kopec
 Knurrův dům
 kostel sv. Jakuba
 Pohořílky
 Hradní vrch
 Kujavy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Slatina
 Kanihůra
 kaple sv. Barbory
 radnice
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Bílovec
 Pustějov
 Výškovice
 Velké Albrechtice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Bartošovický mlýn
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 Studénka
 Bítov
 Studénka
 Odry
 Studénka
 katovna
 Studénka
 městské hradby
 kostel sv. Anny
 Bravantice
 Vítkov
 kostel sv. Valentina
 Vikštejn
 Weisshuhnův kanál
 Roderichova kaple
 Pustá Polom
 Švédská skála
 kaple sv. Víta
 Hradec nad Moravicí
 Zbyslavice
 Nová Horka
 kostel sv. Ondřeje
 Dubová
 Fürstenberská hrobka
 Kyjovice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Kunín
 Zbyslavice
 fara
 Hukovice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočov
 Jeseník nad Odrou
 Bartošovice
 Bannerova studánka
 Spálov
 kostel sv. Martina
 Melč
 kostel sv. Vavřince
 fara
 Štáblovice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Přerovec
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 větrný mlýn
 kaplička
 Hrabyně
 kostel sv. Jakuba
 Velká Polom
Základní informace místa
ID místa: 8162
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama