
Současný farní chrám Nanebevzetí Panny Marie je monumentální trojlodní stavba s mírně ustoupeným půlkruhovým presbyteriem s přilehlou kaplí sv. Kříže a sakristií s oratoří v patře. Kostel je zaklenut valeně s výsečemi. Na západě kostela stojí 66 m vysoká věž s arkádovým ochozem. Vnitřku chrámu dominuje hlavní oltář se sochami sv. Petra a Pavla od olomouckého sochaře Ondřeje Zahnera (1739) a sv. Cyrila a Metoděje od jeho žáka a spolupracovníka Jana Kammereita (1757). Ten je rovněž autorem sochařské výzdoby kazatelny (1756). Oltářní plátno pro hlavní oltář namaloval Eliáš František Herbert (1739), pozornosti by neměly ujít vyřezávané lavice a zpovědnice. Mohutné klasicistní varhany pocházejí od frýdeckého varhanáře Františka Hořčičky (1794).
Farní chrám byl v Novém Jičíně založen současně s městem. Tento středověký, patrně z části dřevěný kostel v roce 1503 vyhořel a byl následně pozdně goticky upraven v trojlodní s odsazeným presbyteriem. Původní kostel byl poměrně malý a teprve na přelomu 14. a 15. století byl prodloužen. V roce 1587, což dokládá i vytesané datum na svorníku jižního portálu pod věží, byla vystavěna vysoká kostelní věž v západním čele stavby. Byla vystavěna novojičínskými luterány, kteří v náboženských válkách zvítězili a chrám zabrali. Vysoká průchozí věž byla završena patrně dřevěným zvonovým patrem. Až v roce 1618 byla dokončena přestavba věže, která jí dala zděné zvonové patro s obydlím pro věžníka a arkádovým ochozem. O dostavbě věže mluví kamenná deska nad severním portálem průjezdu pod věží. Během 17. století kostel zchátral a tak bylo v letech 1729 – 34 přistoupeno olomouckými jezuity… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.