Větrný mlýn holandského typu je prvně doložen v r. 1842. Kolem r. 1900 došlo k úpravě pro bytové účely. Během II. světové války byla poškozena střecha. K bytovým účelům slouží památkově chráněná stavba dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2020
Libhošť (německy Liebisch) je obec ležící na severovýchodě Moravy v okrese Nový Jičín. K nejvýznamnějším kulturním památkám obce patří fojtství a větrný mlýn. Větrný mlýn se nachází na kopci v nadmořské výšce 326 m severozápadně od obce. Stavba je v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupná.
Luděk Vláčil, 15.8. 2020
popis

Mlýn je dvoupatrová válcová zděná stavba kruhového půdorysu, zakončená kuželovou střechou krytou šindelem. Stavba o průměru 9 m je vysoká rovněž 9 m. Kamenné zdi u paty objektu jsou silné až jeden metr. K severozápadní straně přiléhá obytná přístavba, původně deštěná kůlna.

Luděk Vláčil - zdroj: cs.wikipedia.org a další, 15.8. 2020

historie

Větrný mlýn holandského typu v Libhošti je prvně doložen v roce 1842, kdy ho vlastnili manželé Bubíkovi. Další záznam uvádí, že mlýn v roce 1875 pracuje. Traduje se však, že mlýn nebyl nikdy uveden do řádného provozu. Již kolem roku 1900 došlo k úpravě pro bytové účely, přičemž bylo odstraněno technické zařízení a lopatky. Přízemí sloužilo jako hospodářská část a v patře byl byt. Během druhé světové války došlo k poškození střechy. Majitelé se rozhodli mlýn zbořit, což jim v roce 1956 nepovolil památkový ústav v Brně a následně byla za finanční dotace provedena rekonstrukce. Další oprava byla provedena v letech 1977-1978, kdy stát na střechu dodal 3000 šindelů. Poslední rekonstrukce proběhla koncem 20. století. K bytovým účelům slouží památkově chráněná stavba dodnes.

Luděk Vláčil - zdroj:http://www.povetrnik.cz, https://www.pamatkovykatalog.cz, cs.wikipedia.org a další, 10.4. 2020

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Libhošť

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14790
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama