Až 214 m vysoké a 8 km dlouhé útesy kolmě spadající do vln Atlantického oceánu, na vrcholku rozhledna – tzv. O'Brienova věž z r. 1835. Jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Irska, od r. 1988 přírodní rezervace. V přilehlém tur. centru zajímavá expozice Atlantic Edge.
Hlavní obrázek místa
Moherské útesy, Cliffs of Moher, v Irsku.
© Pavel Vítek 06/2014
Útesy se nacházejí na západním pobřeží Irska u ústí do zálivu Galway Bay. Návštěvnické centrum s rozsáhlým parkovištěm nalezneme u silnice R478, na kterou se dostaneme od města Galway po silnici N18 (směr Limerick), v obci Kilcolgan odbočit doprava na silnic N67 a nakonec v obci Lisdoonvarna opět odbočit vpravo na silnici R478 a po cca 12 km uvidíme velká parkoviště, kde zanecháme auto a odtud je to do návštěvnického centra a k samotným útesům jen pár kroků. Z Limericku se vydáme po silnici N18 (směr Galway), poblíž města Ennis odbočíme vlevo na N85. V obci Ennistimon odbočíme vlevo na N67 a až přijedeme do obce Lehinch odbočíme vpravo na R478 a po cca 10 km jsme opět u návštěvnického centra. Autobusem se do těchto míst dá dostat poněkud hůře. Dá se buď využít některé z cestovních kanceláří ve městě Galway či Limerick, které se ...
14.3. 2011

  historie

  Útesy Cliffs of Moher (útesy z Mohéru) jsou jednou z největších turistických atrakcí Irska. Útesy tvoří 8 km dlouhé pobřeží Atlantického oceánu a v nejvyšším místě jsou 214 m vysoké. Na vrcholu stojí tzv. O'Brienova věž, kterou nechal v roce 1835 postavit místní hospodář Sir Cornellius O'Brien jako rozhlednu pro turisty, kteří již v té době přírodní scenerii často navštěvovali. Z útesů je za jasného

  Jan Ptáček , 8.10. 2010

  Vložit do oblíbených
  Irsko,

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
  Cliffs of Moher New Visitor Experience
  Cliffs of Moher
  Co. Clare
  IRELAND
  Tel: +353657086141
  http://www.cliffsofmoher.ie/default.aspx
  info@cliffsofmoher.ie
  Základní informace místa
  ID místa: 9438
  Typ místa: příroda
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 14.3.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama