Terénní náznaky drobného středověkého sídla na ostrohu, 400 m severně od Staré Vsi u Bílovce. Existenci hrádku lze datovat od konce 13. století do poloviny 15. století.
Hlavní obrázek místa
pohled na zachovalý úsek mohutného valu před příkopem
pohled od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Hradní vrch – lidově zvaný také Burghügel – se nalézá necelých 500 m severním směrem od farního kostela ve Staré Vsi u Bílovce. Na jižní stranu hrádku, či tvrze, těsně přiléhá rozsáhlá zahrádkářská kolonie rozkládající se nad levým břehem potoka Bílovky, protékajícího středem obce. Ačkoliv lokalita leží takřka na okraji vsi Stará Ves, patří ještě do katastrálního území města Bílovce. Lokalita Hradního vrchu vykazuje takřka všechny prvky a stopy, zařazující jej do systémů drobných středověkých šlechtických sídel. Pozůstatky výrazného středověkého sídla se nacházejí na výrazném zalesněném spočinku, odděleném od stoupajícího terénu mohutným šíjovým příkopem a ze tří stran chráněným prudkými srázy k bezejmenné vodoteči (více viz. popis lokality). Ačkoliv je lokalita vizuelně velmi výrazná, poprvé se o ní lehce zmínil v roce 1921 novojičínský profesor G. Stumpf a odborněji se jí zabývali až významní regionální badatelé p. Milan Boris, Jiří Tichánek a Zdeněk Šerý. Nejnověji tuto lokalitu zařadil do své studie i Dr. M. Plaček. Místo samotné krom výrazného příkopu a rovného centrálního plata neposkytuje žádné jiné viditelné pozůstatky středověkého sídla. I to však stačí, aby v každém návštěvníku místo vyvolalo ducha středověkých staveb. Z Hradního vrchu je přímý výhled na místo dalšího středověkého sídla – zaniklé fortifikace na Dorňákově kopci.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 24.5. 2006
historie

Popis lokality

Pozůstatky středověké fortifikace na zalesněném spočinku v nejzápadnější části bíloveckého katastru, obtéká ze tří stran bezejmenný potok, který spolu s velmi strmými svahy k jádru lokality tvoří přírodní obranný prvek místa.. Převýšení od vodní hladiny potoka po vrchol hradiska činí cca 15 m. Plošina nad ohbím potoka je od okolního, mírně stoupajícího terénu oddělena mohutným, asi 10 m hlubokým šíjovým příkopem, jehož vnější okraj chránil dnes již místy sesutý val. Vlastní tvrziště (centrální plató) ve tvaru zaobleného trojúhelníku – lidově by se tento tvar dal nazvat kapkou), znepřístupňovaly stržovitě příkré svahy. Samotná centrální plocha je však zcela rovná a nevykazuje žádné terénní anomálie, z nichž by se dalo usuzovat na možnou strukturu zástavby. Na plošině tvrziště o rozloze zhruba 50 x 40 m, bylo nalezeno několik keramických zlomků a vypálených hrudek "mazanice". Uvedené keramické zlomky se dají zařadit do 14. století. Přesto ale…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 24.5. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Plán lokality dle J. P. Štěpánka
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Slatina
 Bravinné
 Výškovice
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 úřednický dům
 Bílovec
 Lukavec
 Pohořílky
 Kanihůra
 Bítov
 Velké Albrechtice
 Děrné
 Kujavy
 kaple sv. Víta
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Zbyslavice
 kostel sv. Mikuláše
 Kyjovice
 Pustá Polom
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Pustějov
 Zbyslavice
 Fulnek
 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 Studénka
 Jakubčovické šance
 Šance
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bartošovický mlýn
 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Nová Horka
 Hradec nad Moravicí
 Přerovec
 Raduň
 Weisshuhnův kanál
 Milotička
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Hrabyně
 fara
 obecní kaple
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Hukovice
 Petřvald
 Vikštejn
 Suché Lazce
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Poruba
 Roderichova kaple
 Dubová
 Smolkov
 fara
 Smolkov
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Štáblovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Dobroslavice
 kostel sv. Anny
 Melč
 Petrovice
 Dolní Životice
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Životice
 kostel sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 4045
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama