V jádře renesanční kostel sv. Jakuba vystavěný r. 1562. Předcházela mu starší dřevěná stavba. V r. 1714 přestavěn do dnešní barokní podoby. Kolem kostela kruhový areál hřbitova obehnaný zdí.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Obec Stará Ves u Bílovce se nachází asi 3,5 km szz. od centra města Bílovce, ve střední části toku potoka Bílovka. Nejvýraznější a nejcennější památkou obce je filiální římsko-katolický kostel sv. Jakuba s renesančním jádrem. Kolem kostela, který se nachází nad pravým břehem Bílovky, je dochovaná ohradní zeď hřbitova se vstupní brankou.
Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008
popis

Kostel je tvořen jednolodní stavbou s ustoupeným, polygonálně ukončeným delším presbytářem. Stavba je zakončena vysokými stanovými střechami, s netypicky umístěným sanktusníkem nad hlavní lodí a nikoliv nad presbyteriem. Západnímu, vstupnímu průčelí dominuje celou hmotou vystoupená hranolová věž zakončená barokní helmicí. Stěny hlavní lodi i presbyteria jsou prolomeny nízkými, půlkruhově zakončenými okny. Vstupy do kostela jsou tvořeny pěknými dřevěnými strukturovanými dveřmi. Fasáda je členěna pouze jednoduchými mělkými pilastry bez ukončení, korunní římsou a špaletami oken. Kolem kostela se nachází původní ohradní zeď tvořící takřka kruhový areál.

Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008

historie

Historie Staré Vsi a kostela sv. Jakuba

Stará Ves u Bílovce byla založena někdy počátkem 14. století jako podlouhlá ves v údolí potoka Bílovky. První zmínka o ní se činí roku 1378. Možnosti ještě staršího založení nasvědčuje i existence dvou nedalekých středověkých opevnění na tzv. Burghügelu a na Dorňákově kopci, která snad střežila cestu z Bílovecka a Fulnecka na Opavsko. Samotný kostel ve Staré Vsi byl vybudován patrně někdy v 15. století ještě jako dřevěná stavba. Na zděný chrám byl přestavěn v roce 1562. Svědčí o tom toto datum vytesané nad vstupem do kostela. Kolem roku 1714 byl upraven do současné barokní podoby.

Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Stará Ves

Místa v okolí

 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Slatina
 Bravinné
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 Výškovice
 Lukavec
 Pohořílky
 Kanihůra
 Velké Albrechtice
 Děrné
 Kujavy
 Bítov
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Pustějov
 loretánská kaple
 Fulnek
 Bratrský sbor
 Zbyslavice
 Bravantice
 zvonice
 radnice
 kaple sv. Víta
 Knurrův dům
 kostel sv. Valentina
 Kyjovice
 Zbyslavice
 Studénka
 Pustá Polom
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bartošovický mlýn
 Nová Horka
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Hradec nad Moravicí
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Přerovec
 fara
 Weisshuhnův kanál
 Raduň
 Velká Polom
 Hrabyně
 Hukovice
 obecní kaple
 kostel sv. Anny
 Fürstenberská hrobka
 Polanka nad Odrou
 Kunín
 Petřvald
 Vikštejn
 fara
 Roderichova kaple
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Dubová
 Poruba
 Bartošovice
 Smolkov
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Odry
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 Smolkov
 Štáblovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Melč
 Petrovice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Dolní Životice
 Příbor
 městské hradby
 Dolní Životice
Základní informace místa
ID místa: 6646
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama