V jádře renesanční kostel sv. Jakuba vystavěný r. 1562. Předcházela mu starší dřevěná stavba. V r. 1714 přestavěn do dnešní barokní podoby. Kolem kostela kruhový areál hřbitova obehnaný zdí.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Obec Stará Ves u Bílovce se nachází asi 3,5 km szz. od centra města Bílovce, ve střední části toku potoka Bílovka. Nejvýraznější a nejcennější památkou obce je filiální římsko-katolický kostel sv. Jakuba s renesančním jádrem. Kolem kostela, který se nachází nad pravým břehem Bílovky, je dochovaná ohradní zeď hřbitova se vstupní brankou.
Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008
popis

Kostel je tvořen jednolodní stavbou s ustoupeným, polygonálně ukončeným delším presbytářem. Stavba je zakončena vysokými stanovými střechami, s netypicky umístěným sanktusníkem nad hlavní lodí a nikoliv nad presbyteriem. Západnímu, vstupnímu průčelí dominuje celou hmotou vystoupená hranolová věž zakončená barokní helmicí. Stěny hlavní lodi i presbyteria jsou prolomeny nízkými, půlkruhově zakončenými okny. Vstupy do kostela jsou tvořeny pěknými dřevěnými strukturovanými dveřmi. Fasáda je členěna pouze jednoduchými mělkými pilastry bez ukončení, korunní římsou a špaletami oken. Kolem kostela se nachází původní ohradní zeď tvořící takřka kruhový areál.

Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008

historie

Historie Staré Vsi a kostela sv. Jakuba

Stará Ves u Bílovce byla založena někdy počátkem 14. století jako podlouhlá ves v údolí potoka Bílovky. První zmínka o ní se činí roku 1378. Možnosti ještě staršího založení nasvědčuje i existence dvou nedalekých středověkých opevnění na tzv. Burghügelu a na Dorňákově kopci, která snad střežila cestu z Bílovecka a Fulnecka na Opavsko. Samotný kostel ve Staré Vsi byl vybudován patrně někdy v 15. století ještě jako dřevěná stavba. Na zděný chrám byl přestavěn v roce 1562. Svědčí o tom toto datum vytesané nad vstupem do kostela. Kolem roku 1714 byl upraven do současné barokní podoby.

Jan P. Štěpánek, 24.8. 2008

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Stará Ves

Místa v okolí

 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Slatina
 Bravinné
 Slatina
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 Výškovice
 Lukavec
 Pohořílky
 Kanihůra
 Velké Albrechtice
 Děrné
 Kujavy
 Bítov
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Pustějov
 Fulnek
 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 Zbyslavice
 Bravantice
 zvonice
 radnice
 kaple sv. Víta
 Knurrův dům
 kostel sv. Valentina
 Kyjovice
 Studénka
 Zbyslavice
 Pustá Polom
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bartošovický mlýn
 Nová Horka
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Hradec nad Moravicí
 Josefínin platan
 Přerovec
 Bartošovice
 fara
 Weisshuhnův kanál
 Raduň
 Stříbrná věž
 Milotička
 Hrabyně
 Hanuše
 Hukovice
 obecní kaple
 Olšová
 kostel sv. Anny
 Fürstenberská hrobka
 Polanka nad Odrou
 Kunín
 Petřvald
 Vikštejn
 fara
 Roderichova kaple
 Dubová
 Poruba
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Bartošovice
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Odry
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 Smolkov
 Štáblovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Melč
 Dobroslavice
 Petrovice
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Dolní Životice
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Příbor
 městské hradby
 Dolní Životice
Základní informace místa
ID místa: 6646
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama