Původní gotická tvrz snad z roku 1447 byla v letech 1697-1704 přestavěna na barokní zámek. Za Czeiků je po polovině 19. stol. přestavěn do současných rozměrů. Po 2. světové válce velmi necitlivě modernizován.
Hlavní obrázek místa
Hlavní vstupní průčelí bývalého zámku
Na snímku dole hovoří J. Tichánek se současným majitelem zámku p. Hodurou
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Obec Hukovice se nachází asi 7 km ssv. od okresního města Nový Jičín. Právě ve středu této obce, naproti kostelu přes hlavní cestu, se nachází budova bývalého hukovického zámku. Z původní gotické tvrze Reisenburgů, postavené někdy kolem roku 1447, přestavěné v letech 1697 – 1704 Janem Arnoštem Tetzlem na pohodlný barokní zámek a za Czeiků klasicistně upraveném v polovině 19. století, se dochovala vlastní hmota zámku, avšak ve velmi přestavěné a modernizované podobě. I když původní zámek nevynikal kdovíjakou architektonickou hodnotou, měl charakter středně velkého venkovského sídla nižší šlechty. Budova zámku tvoří jižní frontu hukovického dvora. Jeho jednopatrová obdélná budova je kryta nízkou valbovou střechou. Osu zámku tvořil průjezd završený půlobloukem, kudys e projíždělo z hlavní silnice na nádvoří dvora. Nad portálem se ze strany hlavní silnice nacházel balkon, jehož nesly dva páry sloupů na kamenných soklech. Patro bylo od přízemí odděleno kordonovou římsou. Hladkou fasádu zámku ukončovala profilovaná korunní římsa. Po obou stranách budovy se k zámku kolmo připojovaly dvě hospodářské budovy sloužící jako stodoly, chlévy a sýpka. Původně byl dvůr uzavřen budovou i na severu. Současný zámek je sice tvořen toutež budovou, ale změněnou k nepoznání. Hladká fasáda zámku je prolomena okenními otvory ve zcela novém sledu, jež se od původního velmi liší a použitá okna se spíše hodí do sídlištního paneláku než na budovu bývalého zámku. Původní průjezdní portál do dvora je dnes zazděn tak důkladně, že již nejde poznat, kde přesně se nacházel. Z hlavní strany vedou do budovy dva nové vchody, ke kterým vedou schodiště s rampami. Jedinou upomínkou na architektonickou hodnotu původního zámku je zachovalá korunní římsa. Podobně necitlivě je zámek upraven i ze strany dvora. Pod budovou zámku se zachovalo několik valeně zaklenutých sklepních místností. Současný majitel pan Ladislav Hodura, který objekt…  číst dále
Jan P. Štěpánek, (J. Tichánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku, 2003), 5.5. 2006
historie

Historie zámku

První písemná zpráva o Hukovicích pochází z roku 1411, kdy latinským listem psaným na Helfštejně, je v souvislosti s Hukovicemi zmiňován Lacek z Kravař. V předhusitské době bylo štramberské panství a s ním i Hukovice zeměpanským zbožím a manstvím. Po smrti Jana z Kravař získává Hukovice okolo roku 1433 Bedřich z Polouvsí s manželkou Markétou z Těšic. Roku 1447 zde sedí Kateřina z Hukovic se svým manželem Alešem z Riesenburka, Bedřichovým příbuzným. V té době, snad někdy okolo roku 1447, je zde postavena gotická tvrz. Zdá se, že až okolo roku 1460 byly Hukovice odloučeny od štramberského dominia. Na počátku 16. století přecházejí Hukovice do majetku rodu Ochabců, kteří se psali podle vsi Ochaby u Těšína. Již ale roku 1516 přecházejí Hukovice do rukou majitele sousední Sedlnice, Zikmunda Sedlnického z Choltic Zdejší tvrz se dvorem, nacházející se uprostřed vsi, se pak v písemných pramenech…  číst dále

Jan P. Štěpánek, (J. Tichánek,Šlechtická sídla na Novojičínsku, 2003), 5.5. 2006

Půdorys místa

Situace hukovického zámku a dvora v roce 1949, Plánek zachycuje areál po zabrání dvora ČS státem
© Ladislav Hodura
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Ladislav Hodura
Hukovice č.p.18
BARTOŠOVICE
74213
Základní informace místa
ID místa: 4044
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama