Kotýz byl osídlen od pravěku (nálezy břidlicových destiček s rytinami). Hradiště se stopami osídlení v pozdní době bronzové, době halštatské a v době hradištní. Z kterého období pochází fortifikace, nebylo dosud zjištěno.
Hlavní obrázek místa
hradiště od Tmáně
© Milan Caha 08/2008
Hradiště Kotýz (někdy označováno jako Tmáň) se nachází na západním výběžku krasového masivu Zlatý kůň, asi 1 km západně od Koněpruských jeskyní, či cca 1,5 km severně od obce Tmáň. Hradištěm prochází naučná stezka Koukolova hora – Kotýz (zároveň žlutá turistická značka). Lokalita je součástí Národní přírodní památky o rozloze 28,85 ha, vyhlášené roku 1986. Kromě hradiště samotného je na Kotýzu dvojice skalních mostů: Axamitova brána a Jelínkův most a také několik menších archeologicky významných jeskyní, například Kozí díry, Ve vratech nebo Děravá.
M.C., 8.8. 2008
popis

Dochované opevnění je velmi skromné. Jedná se val dlouhý 240 metrů, široký 5 metrů a vysoký cca 1,5 metru, přetínající planinu na nejzranitelnější – východní – straně. V místě předpokládaného vstupu je tento val zdvojen ve vzdálenosti asi 50 metrů vnitřním (snad mladším) valem o výšce až 2,3 metru, který se po cca 110 metrech napojuje v ostrém úhlu na val vnější. Vnější val je značně zarostlý, nejzřetelnější je v severní části. Vnitřní val je rozpoznatelnější. Na severním okraji jsou zřetelné nepatrné pozůstatky kamenného – patrně i v době vzniku nízkého – obvodového valu. Na zbylých dvou stranách díky konfiguraci terénu opevnění chybí.

Milan Caha (zdroj: M. Lutovský a kol. Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 8.8. 2008

historie

Kotýz byl osídlen již od pravěku. Ve zdejších jeskyních byly nalezeny doklady o osídlení z doby pozdního paeolitu, kultury řivnáčské a štítarské. V Děravé jeskyni byly nalezeny břidlicové destičky s rytinami zvířat. Na ploše hradiště se našly stopy po osídlení v pozdní době bronzové, době halštatské a v době hradištní. Z kterého období pochází fortifikace, není doposud bezpečně zjištěno. Jméno místa bývá odvozováno od jména keltské bohyně Kotys. Hradiště bylo popsáno již v předminulém století, zejména díky pracem Václava Krolmuse (který považoval prostor hradiště za pohanské obětiště), Břetislava Jelínka (který hradiště důkladně zmapoval). Na výzkumu lokality se dále ve 40. letech minulého století podílel Jan Axamit. Poslední významné výzkumy zde prováděl K. Sklenář.

Milan Caha (zdroj: M. Lutovský a kol. Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 8.8. 2008

Půdorys místa

náčrtek Břetislava Jelínka z roku 1881
Encyklopedie hradišť v Čechách
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Beroun  (BE),

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Koněpruské jeskyně
 Tmaň
 sladovna
 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 Suchomasty
 kostel sv. Mikuláše
 Králův Dvůr
 Bacín
 Tetín
 Městská hora
 kostel sv. Ludmily
 městské opevnění
 muzeum Výtopna Zdice
 Beroun
 děkanství
 Zajíčkův mlýn
 radnice
 Tetín
 Neumětely
 Děd
 Libomyšl
 synagoga
 Všeradice
 kaple
 Korno
 lom Alkazar
 Šemíkův pomník
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Tomáše
 Neumětely
 Liteň
 Osov
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Bubovické vodopády
 Viereckschanze
 Stradonice
 Otmíče
 kaple sv. Anny
 Solvayovy lomy
 židovský hřbitov
 Budňanská skála
 Nižbor
 mariánský sloup
 Záhorsko
 Lhotka
 kostel sv. Palmácia
 rozhledna Máminka
 Svinaře
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 lom Malá Amerika
 Karlštejn
 kaple sv. Vojtěcha
 Loděnice
 Tihava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Točník
 kostel sv. Rocha
 Hradec
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Plešivec
 Ostrý
 kaple sv. Floriána
 pivovar
 Dřevíč
 Studený vrch
 Vůznice
 Žebrák
 Chrustenická šachta
 kostel sv. Stanislava
 Lužce
 Na Pišťáku
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 větrný mlýn
 boží muka
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Jenčov
 Památník padlým
 Vysoký Újezd
 Leontýn
 Jince
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Karlík
 Obora
 Zálužský hrad
 židovský hřbitov
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Hořelice
 synagoga
 radnice
 parní motorový mlýn
 Králova stolice
 Dobříš
 Vargač
 zámecké zahrady
 kostel sv. Petra
 Komárov
 Křivoklát
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 6568
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama