Nejvyšší hora České republiky Sněžka – 1603,30 m n. m. je součástí hraničního hřebenu pohoří Krkonoš. Na vrcholu je několik budov, významná turistická lokalita.
Hlavní obrázek místa
Sněžka z Úpského rašeliniště.
© Radovan Smokoň 10/2011
Hora Sněžka je se svou výškou 1603,30 m n. m. naší nejvyšší horou v České republice. Samotná hora leží ve východní části Krkonoš, na hraničním hřebenu. Severní část hory patří Polsku a její srázy zde padají do Lomničky, odkud se naši sousedé mohou dostat lanovkou vzdálenou asi 1,5 km od vrcholu. Vrchol je tak navštěvován z obou stran, když západně asi 600 m od něj leží náš nejvyšší hraniční přechod Luční bouda – Slaski dom (pouze pro pěší). Skalnatý vrcholek má rozlohu zhruba 120 000 m2 a rozděluje ho státní hranice. Na vrcholu Sněžky je několik budov. Nejvýznamější je tzv. Polská bouda (původně Slezská), což je hotel a meteorologická stanice. Další je konečná stanice lanové dráhy z Pece pod Sněžkou, která je z r. 2013, původní lanovka byla instalována již r. 1949. Zajímavá je budova České poštovny zv. Anežka (nejvyšší funkční pobočka České pošty, která zde vznikla v l. 2005–06). Poštovní úřad zde však sídlil již r. 1899. Po něm jsou zachovány zbytky základů bývalé České boudy, která byla pro svůj špatný stav odstraněna r. 2004. Nalezneme zde i kamenný trigonometrický obelisk. Nejstarší stavbou na vrcholu je asi 14 m vysoká rotunda sv. Vavřince z let 1665–81. Postavil ji Kryštof Leopold Schaffgotsch a nachází se na polské straně. Samotná Sněžka drží mnoho národních nej. Jedním z nich je též průměrná roční teplota s hodnotou 0,2°C, či naměřený vítr 216 km/hod. Co se týká přírody a turistických míst v nejbližším okolí na české straně, je asi nejzajímavější západní část. Zde leží tzv. Krakonošova rukavice, což je kamenné pole, směřující do Rudné rokle, která navazuje na známý Obří důl. Tím protéká pozdější řeka Úpa, která pramení v Úpském rašeliništi, asi 1 km od vrcholu Sněžky. Na vrchol vede několik turistických tras s pěknými výhledy. Nejvýznamější je výchozí bod v Peci pod Sněžkou, která je také významným rekreačním střediskem. Ze samotné Sněžky vedou značené trasy pro pěší,…  číst dále
Ivo Rozehnal - použité zdroje: weby wikepideie.cz, mapy.cz, horasnezka.cz, 17.6. 2015
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Pec pod Sněžkou

Místa v okolí

 kostel Wang
 Aichelburg
 vodopád Podgórna
 kaple sv. Anny
 Černá hora
 Horní Maršov
 pivovar
 kostel sv. Josefa
 Purkhybl
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 Chojnik
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 evangelický kostel
 Karpniki
 Žalý
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Žacléř
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 evangelický kostel
 fara
 Sokolec
 Stachelberg
 Dolní Štěpanice
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Špitál
 Horní Branná
 Bolczów
 Rechenburg
 Bolkov
Kontaktní informace
http://www.postovnasnezka.cz/
info@postovnasnezka.cz
Základní informace místa
ID místa: 9361
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama