Nejvyšší hora České republiky Sněžka – 1603,30 m n. m. je součástí hraničního hřebenu pohoří Krkonoš. Na vrcholu je několik budov, významná turistická lokalita.
Hlavní obrázek místa
Sněžka z Úpského rašeliniště.
© Radovan Smokoň 10/2011
Hora Sněžka je se svou výškou 1603,30 m n. m. naší nejvyšší horou v České republice. Samotná hora leží ve východní části Krkonoš, na hraničním hřebenu. Severní část hory patří Polsku a její srázy zde padají do Lomničky, odkud se naši sousedé mohou dostat lanovkou vzdálenou asi 1,5 km od vrcholu. Vrchol je tak navštěvován z obou stran, když západně asi 600 m od něj leží náš nejvyšší hraniční přechod Luční bouda – Slaski dom (pouze pro pěší). Skalnatý vrcholek má rozlohu zhruba 120 000 m2 a rozděluje ho státní hranice. Na vrcholu Sněžky je několik budov. Nejvýznamější je tzv. Polská bouda (původně Slezská), což je hotel a meteorologická stanice. Další je konečná stanice lanové dráhy z Pece pod Sněžkou, která je z r. 2013, původní lanovka byla instalována již r. 1949. Zajímavá je budova České poštovny zv. Anežka (nejvyšší funkční pobočka České pošty, která zde vznikla v l. 2005–06). Poštovní úřad zde však sídlil již r. 1899. Po něm jsou zachovány zbytky základů bývalé České boudy, která byla pro svůj špatný stav odstraněna r. 2004. Nalezneme zde i kamenný trigonometrický obelisk. Nejstarší stavbou na vrcholu je asi 14 m vysoká rotunda sv. Vavřince z let 1665–81. Postavil ji Kryštof Leopold Schaffgotsch a nachází se na polské straně. Samotná Sněžka drží mnoho národních nej. Jedním z nich je též průměrná roční teplota s hodnotou 0,2°C, či naměřený vítr 216 km/hod. Co se týká přírody a turistických míst v nejbližším okolí na české straně, je asi nejzajímavější západní část. Zde leží tzv. Krakonošova rukavice, což je kamenné pole, směřující do Rudné rokle, která navazuje na známý Obří důl. Tím protéká pozdější řeka Úpa, která pramení v Úpském rašeliništi, asi 1 km od vrcholu Sněžky. Na vrchol vede několik turistických tras s pěknými výhledy. Nejvýznamější je výchozí bod v Peci pod Sněžkou, která je také významným rekreačním střediskem. Ze samotné Sněžky vedou značené trasy pro pěší,…  číst dále
Ivo Rozehnal - použité zdroje: weby wikepideie.cz, mapy.cz, horasnezka.cz, 17.6. 2015
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Pec pod Sněžkou

Místa v okolí

 kostel Wang
 Aichelburg
 vodopád Podgórna
 kaple sv. Anny
 Černá hora
 Horní Maršov
 pivovar
 kostel sv. Josefa
 Purkhybl
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 Chojnik
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 evangelický kostel
 Karpniki
 Žalý
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Žacléř
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 evangelický kostel
 fara
 Sokolec
 Stachelberg
 Dolní Štěpanice
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Bolczów
 Horní Branná
 hrobka Harrachů
 Špitál
 Rechenburg
 Bolkov
Kontaktní informace
http://www.postovnasnezka.cz/
info@postovnasnezka.cz
Základní informace místa
ID místa: 9361
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama