Nejvyšší hora České republiky Sněžka – 1603,30 m n. m. je součástí hraničního hřebenu pohoří Krkonoš. Na vrcholu je několik budov, významná turistická lokalita.
Hlavní obrázek místa
Pohled na horu z cesty
© Ondřej Gracias, 09/2010
Hora Sněžka je se svou výškou 1603,30 m n. m. naší nejvyšší horou v České republice. Samotná hora leží ve východní části Krkonoš, na hraničním hřebenu. Severní část hory patří Polsku a její srázy zde padají do Lomničky, odkud se naši sousedé mohou dostat lanovkou vzdálenou asi 1,5 km od vrcholu. Vrchol je tak navštěvován z obou stran, když západně asi 600 m od něj leží náš nejvyšší hraniční přechod Luční bouda – Slaski dom (pouze pro pěší). Skalnatý vrcholek má rozlohu zhruba 120 000 m2 a rozděluje ho státní hranice. Na vrcholu Sněžky je několik budov. Nejvýznamější je tzv. Polská bouda (původně Slezská), což je hotel a meteorologická stanice. Další je konečná stanice lanové dráhy z Pece pod Sněžkou, která je z r. 2013, původní lanovka byla instalována již r. 1949. Zajímavá je budova České poštovny zv. Anežka (nejvyšší funkční pobočka České pošty, která zde vznikla v l. 2005–06). Poštovní úřad zde však sídlil již r. 1899. Po něm jsou zachovány zbytky základů bývalé České boudy, která byla pro svůj špatný stav odstraněna r. 2004. Nalezneme zde i kamenný trigonometrický obelisk. Nejstarší stavbou na vrcholu je asi 14 m vysoká rotunda sv. Vavřince z let 1665–81. Postavil ji Kryštof Leopold Schaffgotsch a nachází se na polské straně. Samotná Sněžka drží mnoho národních nej. Jedním z nich je též průměrná roční teplota s hodnotou 0,2°C, či naměřený vítr 216 km/hod. Co se týká přírody a turistických míst v nejbližším okolí na české straně, je asi nejzajímavější západní část. Zde leží tzv. Krakonošova rukavice, což je kamenné pole, směřující do Rudné rokle, která navazuje na známý Obří důl. Tím protéká pozdější řeka Úpa, která pramení v Úpském rašeliništi, asi 1 km od vrcholu Sněžky. Na vrchol vede několik turistických tras s pěknými výhledy. Nejvýznamější je výchozí bod v Peci pod Sněžkou, která je také významným rekreačním střediskem. Ze samotné Sněžky vedou značené trasy pro pěší,…  číst dále
Ivo Rozehnal - použité zdroje: weby wikepideie.cz, mapy.cz, horasnezka.cz, 17.6. 2015
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Pec pod Sněžkou

Místa v okolí

 kostel Wang
 Aichelburg
 vodopád Podgórna
 kaple sv. Anny
 Černá hora
 Horní Maršov
 pivovar
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 Purkhybl
 evangelický kostel
 Chojnik
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 evangelický kostel
 Karpniki
 Žalý
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Žacléř
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 evangelický kostel
 fara
 Bobrów
 Sokolec
 Eliška
 Stachelberg
 Dolní Štěpanice
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Bolczów
 Horní Branná
 Rechenburg
 Bolkov
Kontaktní informace
http://www.postovnasnezka.cz/
info@postovnasnezka.cz
Základní informace místa
ID místa: 9361
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama