PP Prameny Zrzávky je 20. zastávkou naučné stezky F. Palackého. Najdete zde jen 4 m od sebe dva prameny - Kyselku a Smradlavku, oba významně jiného složení, což je považováno za unikátní hydrogeologický úkaz, jež činí tuto lokalitu jedinečnou.
Hlavní obrázek místa
Prameny Zrzávky
Kyselka - železitý pramen (vlevo), Smradlavka -sirnatý pramen (vpravo)
© Luděk Pitter 10/2006
Přírodní památka Prameny Zrzávky se nachází v nejzápadnějším okraji Moravskoslezských Beskyd v Domorazském sedle. Je předposlední, 20. zastávkou naučné stezky Františka Palackého. Místem prochází cyklotrasa č. 6175. Jen asi 10 m od pramenů je parkoviště s občerstvením, ke kterému se dostanete, když ze silnice I/57 z Nového Jičína do Valašského Meziříčí, za Hodslavicema odbočíte vpravo. Je třeba podotknout, že skutečné prameniště Zrzávky se nachází asi o 1,5 km jižněji ve svazích Trojčenky, mimo toto chráněné území. V Domorazském sedle vyvěrá 5 pramenů, z nichž dva jsou od sebe vzdáleny pouze 4 m a každý má významně jiné složení, což je považováno za unikátní hydrogeologický úkaz, jež činí tuto lokalitu jedinečnou. S názvy pramenů je to ještě složitější. Cedulka u pramenů nám oznamuje, že se nacházíme u sirnatého pramene Domorac. Jiní jej nazývají Smradlavka a snadno jej poznáte podle zápachu sirovodíku. Druhý pramen, nazývaný Kyselka obsahuje větší množství železa a snad právě od této železité vody vznikl název Zrzávka. Další pramen se nachází asi 200 m jižně od těchto dvou a bývá nazýván Bílá studánka, neboť sirnatá voda barví na bílo. V některé literatuře se také můžete setkat s názvem Čtenice, od doby kdy se zde v pobělohorské době scházeli evangelíci z Hodslavic ke čtení písma.
L.P. (čerpáno z více materiálů), 3.10. 2006
historie

Prameny Zrzávky byly vyhlášeny přírodní památkou 2. 12. 1993, nařízením bývalého okresního úřadu podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Chráněné území zaujímá rozlohu 0,47 ha. Přírodní památka byla vyhlášena k ochraně pěti minerálních pramenů a dosud dochovaných přirozených lučních mokřadních společenstev, najdete zde suchopýr, ostřici úzkolistou či prstenec májový.

L.P., 3.10. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Hodslavice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Požaha
 Perná
 Čertův mlýn
 Příluky
 Beessova kaple
 Krásno nad Bečvou
 Lešná
 radnice
 dům U apoštolů
 Arenda
 kamenný pranýř
 žilinský vodní jez
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 evangelický kostel
 Czeicznerova vila
 Starý Jičín
 Nový Jičín
 Arnoltovice
 radnice
 Laudonův dům
 městské hradby
 Stará pošta
 větrný mlýn
 Choryně
 Vystrkov
 Rybí
 Jarcová
 kostel sv. Kateřiny
 svobodný dvůr
 kaple sv. Anny
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Národní sad
 Šipka
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Hustopeče nad Bečvou
 Expozice figurín
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Bannerova studánka
 kostel sv. Martina
 Kamenárka
 Polouvsí
 Rožnov
 Váňův kámen
 Branky
 rozhledna Bílá hora
 Závišice
 Branky
 Branky
 Hradišťko
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Kladeruby
 Kubartova kaple
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 fojtství
 kostel sv. Jakuba
 kaple Pod Spinou
 kaplička
 Klenov
 Šostýn
 Jurkovičova rozhledna
 Lašské muzeum
 Bartošovice
 větrný mlýn
 Ringhofferova vila
 Husova lípa
 Raškův kámen
 Jeseník nad Odrou
 Bezručova vyhlídka
 vila Machů
 Zemanova kaple
 Kunín
 Fürstenberská hrobka
 mlýn Strážka
 Maxmiliánův dvůr
 Hukovice
 hroby portášů
 Travertinová kaskáda
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 radnice
 kostel Všech svatých
 Špičky
 Kelč
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Podolí
 Pržno
 fara
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Loučka
 Hájovský dvůr
 Petrovice
 Skácelův kříž
 Hradiště
 Olšová
 kostel sv. Josefa
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 větrný mlýn
 Kateřinice
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 Veselská rozhledna
 městské hradby
 katovna
Základní informace místa
ID místa: 4670
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama