Asi 30 m dlouhá podzemní chodba se třemi kratšími rameny. Postaveno v období 9. a 10. stol. jako možná ochrana před nájezdy Vikingů. Boční zdi postaveny z kamene nasucho. Dnes s elektrickým osvětlením.
Hlavní obrázek místa
Vstup do podzemí se solárním panelem osvětlení. Pohled k SZ.
© Pavel Semple, 08/2015
Výstavba souterrain probíhala zvrchu povrchovým hloubením. Boční zdi chodeb a komor byly postaveny z kamene nasucho (bez pojiva). Na ty pak byly položeny stropní překladové kameny a celek byl zasypán zeminou. Konstrukci souterrain je tak možno považovat za pokračování megalitické architektury. Chodby se občas zaměrně zužují nebo klikatí, aby byl průchod zkomplikován. Někdy mají i vertikální propad a ventilační šachty. Tato konkrétní souterraina je ale poměrně jednoduchá. Hlavní chodba je přibližně 30 m dlouhá a stáčí se doleva. Její šířka a výška se moc nemění. Přibližně 6 m od vstupu je nalevo krátká slepá odbočka. Další dvě přibližně 8 m dlouhé odbočky jsou po pravé straně hlavní chodby. Množství těchto památek představuje po celém Irsku několik stovek. Známé souterrainy jsou dobře vyznačené v turistických mapách Ordnance Survey. Ve většině případů je ale velmi obtížné je najít i přes jejich vyznačení v mapě. Za tímto účelem byly ostatně postaveny a tomuto účelu slouží i dnes. Na rozdíl od Vikingů máme dnes výhodu v podobě GPS, tedy pokud známe přesné souřadnice. Ty jsou v některých případech asi dostupné na internetu. Finnis souterrain je unikátní tím že k její návštěvě souřadnice ani GPS nepotřebujeme. Na rozdíl od Vikingů nás k ní dnes navedou ukazatele na silničních rozcestích v okolí. Poblíž této souterrainy je malé parkoviště pro dvě auta na úzké silnici. Od parkoviště k ní vede krátký chodník v pastvině. Ke vstupu vede pár schodů, uvnitř je elektrické osvětlení napájené ze solárního panelu s vypínačem ve vstupu. Je ale vhodné mít i vlastní baterku. Po silných deštích může být podzemí částečně zaplaveno vodou. V tomto případě je možné, že bude mříž ve vstupu zamčená. V období od jara do podzimu je ale určitě většinou otevřená. K orientaci v okolí je vhodná turistická mapa Ordnance Survey číslo 20. Návštěvu lze spojit s nedalekým…  číst dále
Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule), 22.8. 2016
historie

Souterrain je člověkem postavená podzemní chodba s komorami. Slovo souterrain pochází z francouzského sous terrain (podzemí). Soutarrainy se v Irsku stavěly v období 9. a 10. stol. Předpokládaným důvodem jejich vzniku byla ochrana před nájezdy Vikingů. Úkryt v podzemí mohl často představovat jedinou možnou obranu. Další funkcí mohla být úschova potravy a cenností, opět ale nejspíše před Vikingy. Přesný účel jejich vzniku ale není znám. Hlavní obranou bylo zamaskovat vstup do podzemí tak dobře, aby jej nepřítel vůbec nenašel. Pokud nepřítel vstup odhalil, mohl se pokusit lidi uvnitř usmrtit kouřem z ohně, který se mohl pokusit ve vstupu zapálit. Obranou před kouřem mohl být jedině vertikální vstup a ventilační šachty. Jediným v Irsku historicky a archeologicky doloženým útokem na lidi schované v podzemí je masakr, ke kterému došlo v přírodní jeskyni Dunmore (hrabství Kilkenny) v roce 928. Vikingové z Dublinu…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule), 22.8. 2016

Spojené království, Severní Irsko, hrabství Down

Místa v okolí

 Legananny Dolmen
 Dromore Mound
Základní informace místa
ID místa: 13025
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama